Kategoriler
Genel Bilgiler

Astroloji Hakkında Temel Bilgiler

Astroloji hakkında temel bilgiler nelerdir?

Astroloji bir semboller dilidir. Bu semboller yabancı olmadığınızı sizde biliyorsunuz. Günlük hayatımızda kullandığımız HANGİ BURÇ’tansınızın karşılığı örnek BAŞAK gibi. Astroloji bir dildir demiştik peki bu dil nasıl konuşuluyor. ? Astrolog ise bu dil üzerinde çalışma yapan, araştırma yapan kişidir. Astrolog olmak uzun yıllar araştırma ve çalışma yapmayı gerektirir.

Karanlık bir gecede semaya, daha doğrusu gök kubbeye baktığımızda sayısız yıldız ve şimdilik bildiğimiz kadarıyla onlarca gezegen olduğunu, sizlerde biliyorsunuz. Aslında ne kadar güzel bir şeydir ki; en bildiğimiz yıldzı tanımlarız çoban yıldızı diğer adı kuzey yıldızı ama diğerlerini bilemeyiz jupiter nerededir veya Yedi kandilli süreyya diğer adı Ülker yıldızlar kümesinin yerini… İşte bunların yerini en iyi bilenler gökbilimciler ve astrologlardır. Ve yarattıkları dili de en iyi onlar bilir.

Kullanılan bir dil: Merkür Yengeçte 5. Evde ne demektir?

Bu astrolojik bilgide gezegen bir burçta ve aynı zamanda bir evdedir. (Yani Merkür gezegen, yengeç’te bir yıldızdır. ) Yani gezegenlerin bu arada diğer adları da evdir. Bizim ruhsal sürecimizi, günlük hayatta başımıza, gelecek olanları bir şekilde biçimlendirir.
Örnek verecek olursak;

MERKÜR GEZEGENİ: Kişinin zihinsel süreci, iletişimi, rasyonel kavrayışı ve sinirsel yapısını, zihinle ilgili yönleri tanımlanmaktadır. Ve bu da enerjiyi ifade eder. Böylelikle gezegenlerin enerjiyi, burçların da bu enerjinin nasıl bir ortamda olduğunu anlatmaktadır. Yani burçlar içlerine aldıkları gezegenlerin enerjilerine şekil vereceklerdir.

Astroloji; kosmos içerisindeki güçlerin (Bu en yakın anlamda Güneş Sistemi´ndeki planetlerdir. ) genel seviyede dünya üzerindeki enerjilerin şekillenmesi (makro kozmos), insanın ve insan topluluklarının (mikro kozmos) üzerindeki etkilerini ve sonuçlarını yorumlayan bir düşünce sistemidir. Astroloji´nin matematiksel bir temele sahip olduğunu, Astronomi ile olan paralel çalışmalarında da görebiliriz. Yıldız hareketleri, yıldız konumları ve birbirleriyle olan ilişkilerini Astronomik gözlemlerlerin sonucu olan Ephemerislerde Gökgünlüğü buluruz. Bu ise Astroloji´nin gerçek anlamda pozitif temellere dayandığını gösterir. Ayrıca Astroloji, yıldızların hareketlerini matematiksel olarak hesaplarken, etkin enerjileri oluşturabildiğini de kabul eder. Astroloji´ sonuç olarak oluşmuş bir kavramdır ve yorumsaldır; ya da bir kültür ve de sanattır. Astroloji´de sık karşılaşılan bir sözcük de Zodyak´dır; Türkçe karşılığı ise Burçlar Kuşağı´dır. Gerçek kelime anlamında Zodyak, Hayvanlar Dairesi anlamına gelir. Burçlar Kuşağı galaksimizde (Samanyolu) çeşitli isimlerle adlandırılmış takımyıldızlar diziliminden oluşan bir kümedir. Bu küme Galaksimizin orta çizgisine (Ekvator düzeyinde) +8° ve -8° lik bir kesişme ile bir yörünge (Ekliptik) üzerinde sıralanmıştır.

– Bilimsel Astroloji
– Gerçek Astroloji
– Astrolojik kişilik
– Gezegensel Konum
* Astroloji Bölümleri Haritanın çizimi ve yorumlanması amacı doğrultusunda astroloji konusu içerisinde çeşitli bölümler bulunmaktadır.
– Doğum Astrolojisi
– Horary Astroloji :
– Seçimsel Astroloji
– Tıbbi Astroloji
– Günlük Astroloji Günlük Astroloji tüm ulusların, ülkelerin, dinlerin ilişkilerini, savaşları, devrimleri, sanatı ve bilimi yöneten oldukça geniş bir alandır. Günlük astrolojinin üç ana kolu bulunmaktadır.
1. Mali Astroloji
2. Politik Astroloji
3. Jeofiziksel Astroloji :
– Kehanet Astrolojisi
– Güneş Burcu Astrolojisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir