Kategoriler
Burçlar

Burçlar

Burç nedir?

Bilindiği üzere evrende milyon kere milyon yıldız yer almaktadır. Evrendeki bu yıldızlar takım yıldızları olarak adlandırılan yerlerde kümelenemişlerdir. İşte bu kümelere astrolojide burçlar adı verilmiştir. Yani burç demekle belirli gruplarda bir arada yer alan yıldızlar topluluğuna kastediyoruz.

Burçların Temel Özellikleri

Burcunuzun özelliklerini okumak için ilgili butonu tıklayın.
Akrep Aslan Balık Başak Boğa İkizler
Koç Kova Oğlak Terazi Yay Yengeç

Burçlar hakkında genel bilgi

Aslında kainatta pek çok yıldız kümesi bulunmaktadır ancak biz astrolojik olarak bu kümelerden yalnız on iki adedi ile ilgileniyoruz ki bunlara zodyak kuşağı adı konulmuştur. Herkesin bildiği gibi yaşadığımız gezegen evrende güneşin bir uydusudur ve hem kendi etrafında hemde güneş etrafında döner ve her bir turunu 365 günde tamamlar yani sürekli hareket halindedir. Gezegenizimizden baktığımızda güneş sanki uzay boşluğunda ilerlemekte gibi görünür halbuki ilerleyen daha doğrusu hareket eden, dönen dünyadır. Ancak terim olarak güneşin ilerlemesinden bahsedilir.

Güneş hakkında üç çeşit hareketten bahsedilir.

  • Birinci hareket, yaşamakta olduğumuz gezegenin kendi ekseni çevresinde dönmesiyle ortaya çıkar. Dünyanın bu dönme hareketi sonucu gece ve gündüz ortaya çıkmaktadır. Dünyamızın kendi etrafındaki bu dönüşü sebebiyle bizler sanki güneş bizim etrafımızda dönüyor gibi algılarız.
  • Güneş hakkında ikinci hareket olarak gezegenin güneş çevresinde dönmesinden ortaya çıkar. Dünyamızın bu hareketi seneleri ortaya çıkartmaktadır. Dünyanın güneş çevresinde dönemsi sebebiyle güneş bize sanki günde 1 derece ilerliyormuş gibi görünür. Çünkü 360 derece bir daireyi oluşturur. Gezegenin güneş çevresinde dönmesinden dolayı ilk gün sıfır derecede gördüğümüz güneşi ertesi gün bir derece ileride görürüz ve bir yılın sonunda daire tamamlanır güneşi aynı noktada görürüz. İşte güneşin bu hareketi esnasında dolaştığı veya geçiyormuş gibi göründüğü grup yıldızların diğer adıyla burçların adedi on ikidir. Bu on iki burca da zodyak denilir. Zodyağı oluşturan bu takım 12 adet yıldızına (burçlara)  Koç burcu, Boğa burcu, İkizler burcu, Yengeç burcu, Arslan burcu, Başak burcu, Terazi burcu, Akrep burcu, Yay burcu, Oğlak burcu, Kova burcu ve Balık burcu ismi verilmiştir. Astroloji oluşturan işte bu burçlardır. Bir insan doğarken güneş hangi burçta ise kişinin o burca ait olduğu kabul edilmektedir.
  • Güneş konusunda üçüncü hareket olarak dünyamızın ekseninde kayık olma halinden kaynaklanan adeta kafa sallama olarak tabir edilen, mevsimleri meydana getiren durumdur ve bu da güneşin kuzeye ve güney kutbuna doğru yaklaşıp – uzaklaşmasına neden olur.

Astrolojide 12 burcun her birisi 30 derece olarak kabul edilir. Gerçekte bu burçlardan bazısı 30 dereceden biraz uzun, bazılarıysa biraz kısa olabilir ancak astrolojik analizler fazla bir şey değiştirmez.

Örneğin İkizler burcu karakteristik özellikleri ve insana verdiği karakter açıklanırken aslında İkizler Burcunu değil, güneşin astronomik açıdan İkizler kümesinde olduğu zaman değil, Zodyakta 60 ile 89. derece arasında yer aldığı zaman ortaya çıkardığı etkiler yorumlanmaktadır.

Özetlemek gerekirse “ben yay burcundanım” demek aslında “ben 240 derece ile 269 derece arası bir zamanda doğdum”  manası taşımaktadır. Kabul etmeliyiz, bu şekilde açıklama kolay olmaktan da  öte oldukça saçma bir laf yığını, anlatılması ve anlaşılması zor bir şeydir. Bu yüzden astrolojide burç isimleri gerçek takım yıldızları değil, Zodyağın belli kısımlarını anlatmak etmek için kullanılan isimlerdir.

“Burçlar” için bir yanıt

Rüyamda bana 4 taş veriliyordu, dünyayı yönetebilecek güçte taşlar, ben onları saklıyordum, herkes bu taşları almak için peşime düşüyordu. Kuzenim oğlak burcu olanlardan dünya kurmak istiyordu, ablamda akrep burcundan dünya kurmak istiyordu. Ben ablamın sevdiği insanın ve ablamın elinden tutup “o iki taş sizsiniz zaten, ikinizin sevgisi yönetebilecek güçte, siz birinize sevdiğinizi söyleyin, o biri bende diğeri de birinde” diyordum, o erkeği görür gibi oluyordum ama yüzünü hatırlamıyorum sonra uyandım, anlamı nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir