Kategoriler
İnanılmaz Olaylar

Google Seni Seviyorum

Doğum günü kutlaması

Değerli dostlarım,

Bugün benim doğum günüm, 15 Temmuz. Hayatım boyunca aldığım en güzel, en değerli, en anlamlı doğum günü hediyemi biraz önce Google’dan aldım. Hem çok sevindim, mutlu oldum, duygulandım hemde bilimin, teknolojinin insan yaşamı üzerindeki etkisine çok yakından tanık oldum. Konuyu biraz daha açacak olursam;

Bilindiği gibi dün yani 14 Temmuz 2015 tarihinde insanlığın en büyük başarılarından biri gerçekleşti ve 9 yıl önce uzaya gönderilen New Horizons uzay aracı 9 yıllık seyahatinde dünyadan yaklaşık 4,5 milyar kilometre uzaklıktaki Plüton’a en yakın yörüngeden (12.000 km) geçerken bugüne kadar hiç elde edilememiş detaylı Plüton resimleri dünyaya göndermeye başladı. Evet bu bilimin ulaştığı muhteşem bir şey, dünyadan 4.5 milyar uzaklıktaki bir gezegene bir araç göndermek.

Google insanlığın bu başarısını Plüton’ özel Doodle hazırlayarak onurlandırdı. Bu doodle o kadar hoşuma gitti ki gün içerisinde 3 – 4 kez animasyonu izledim ve derin düşüncelere daldım. Adamların nelerle uğraştığını, ne başarılar elde ettiklerini gıpta ile andım bir de bizlerin nelerle uğraştığını düşündüm üzüldüm. İnşallah Yüce Allah Müslüman toplumlarında akıllarını başlarına almalarını niyaz eder diye içimden dua ettim.
plüton doodle

Saat 24.00 ü geçti ve her gece olduğu gibi sahura kadar bilgisayarımın başında çalışmaya devam ediyorum. Yeni bir Google sayfası açtığımda Plüton doodle’sinin kalktığını, onun yerine pastalardan oluşmuş Google yazılı doodle’yi görünce içimden kendi kendime “ister misin Google bana doğum günü sürprizi yapsın” dedim, sonra da “saçmalama Ruhi” dedim. Ama bu arada elim mouse ile doodle üzerine geldiğinde ne göreyim: Doğum günün kutlu olsun Ruhi yazısı.

I love Google
Bu doodle’yi sadece Ruhi kullanıcısı olarak giriş yaptığımda göreceğimi biliyordum. Ama böyle bir jest beni çocuklar gibi sevindirmeye yetti.

Dünya’da en çok beğendiğim, en fazla takdir ettiğim üç kurum Nasa, Google ve Apple’e yeniden sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir