Kategoriler
Korku Rüyaları

Halüsinasyon

Rüyada halüsinasyon görmek neye çıkar?

Her gece sürekli halüsinasyon görüyorum ve kabuslarla uyanıyorum. Yaklaşık 6 aydır bu sorunla karşı karşıyayım.Yurtta kalıyorum oda arkadaşlarım geceleri ağladığımı boğuluyormuş gibi davrandığımı sürekli sayıkladığımı söylüyorlar. Bazen ansızın uyanıyorum ve uyandığım o anda inilti şeklinde tuhaf bir ses çıkardığımı anlıkta olsa duyuyorum. Artık uyumak bile istemiyorum. Her gece bunları yaşamak beni çok yıpratıyor. Her uyandığımda boğulmuşum hissini yaşıyorum. Boğazımın kuruduğunu yorulduğumu hissederek uyanmaktan çok rahatsızım. Uzun bir aradan sonra ikinci üniversite hayatıma başladım dersler zorluyor. Maddi sıkıntılarım başladı bu tür sorunlarımın etkili olacağını biliyorum, ayrıca en büyük sıkıntım hep ağzımdan nefes alıyorum burnumu kullanamıyorum bu şikayetle doktora da gittim fiziksel bir şey görünmüyor günlük hayatta duşta dahi yüzüme su gelmesi boğulma hissi yaratıyor sanırım bu sıkıntım korku olarak rüyalarımda da karşıma çıkıyor. Yazın tatilde suya girebiliyorum boğulma türü kötü bir anımda olmadı ama nedense geceleri hep nefes alamadığımı boğulduğumu hissediyorum.

Rüyada halüsinasyon görmek yorumu

Sevgili Zehra, konu bir pozitif bilim konusu olduğu için buna yorum yapılamaz sadece tecrübelerimle sana yol gösterebilirim. Yaşadığın şeylerin bir psikolog veya psikiyatris uzmanlık alanına girdiğini düşünüyorum. Sen hangi doktora gittin bunu yazmamışsın, bir uzman psikolog veya psikiyatris ile görüştün mü? inan en doğru şeyi onlar söyleyecek, kısa zamanda huzura kavuşacaksın

Halusinasyon nedir?

Varsanı veya halüsinasyon, bir his organını uyaran hiçbir nesne veya uyarıcı olmaksızın, alınan bir sanının varlığına inanma durumudur. Ruh hastalıklarında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Beş duyunun da varsanısı olabilir; görme, işitme, dokunma, koklama ve tat duyusu. Halüsinasyonlarda kişi, bir hastalığının olduğunu bilmeden, gördüğü, işittiği ve hissettiğine bütünüyle inanır. Gözlerinde bozukluk olan kişide veya migrende görülen ışık parıltıları varsanı içine girmez. Bunlarda hasta, olayın nedenini bilmektedir.

Hastanın düşünce ve fikirlerinin dışarıya aktarıldığını sanması, düşüncelerinin bir başkası tarafından biliniyormuş hissine kapılması, yabancı fikirlerin kafasına direkt olarak sokulduğunu zannetme gibi çeşitli ruhsal halüsinasyonlar da vardır. Normal kişilerde aşırı fiziksel ve ruhsal yorgunluk, ihtiyarlık zamanında uykuya dalarken ve uyanırken görülen geometrik şekiller, gri veya renkli nesnelerin görülmesi normal olarak kabul edilir.

Ruh hastalıklarından şizofreni, psikozlar, psikonevrozlar, kısa sürede gelişen iç sıkıntısı hallerinde halüsinasyonlar sık görülür. Beynin bir kısmını veya tamamını ilgilendiren tahribatlarda, tifo, menenjit, aşırı alkol kullanımı gibi durumlarda da çeşitli halüsinasyonlar ortaya çıkabilir. Doğal veya sentetik bileşenler olan Liserjik asit dietilamid (LSD), Liserjik asit amin (LSA), meskalin, psilosibin, psilobin, dimetil triptamin (DMT), Salvinorum gibi maddeler halüsinasyona yol açabilmektedir. Bu maddeler bu özelliklerinden dolayı halüsinojenlerdendir.

Temel olarak Optik halüsinasyonlar: Çoğunlukla aslında var olmayan küçük ve hareket halindeki nesnelerin görünmesi bu örneğin Delirium durumunda var olur. Akustik halüsinasyonlar: Genellikle şizofrenlerde yaşanmakla beraber çoğunlukla kendilerine hakaret eden, yorum getiren veya emirler veren seslerin duyulması şeklindedir. Diğer halüsinasyonlar altında Olfaktorik (koku ile ilgili:)ve gustatorik Halüsinasyon (tad ile ilgili)çeşitleri de bulunmaktadır. Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir