Kategoriler
İsimler

İsimler Ve Kader

İsimlerin kozmik anlamları, Sayı bilim, Nümeroloji

İsmimiz kaderimizdir. İlm_i hurûf , harflerin özellikleri ve etkilerinin kelimelere, isimlere sirayet ederek dünya alemindeki tüm varlıklara yansıması ve harflerin hikmetlerinin, sırlarının anlaşılmasına yönelik ilim dalının adıdır. Bu noktadaki en ilginç analizler insanın isimleri konusunda yapılanlardır. İnsanın isminin kaderine yaptığı etki bu ilim konusu içerisinde değerlendirilmektedir.

Antik Mısır’dan Roma İmparatorluğuna kadar tüm toplumlar ilm-i hurûf ile ilgilenmişlerdir. Romalılar nomen est omen yani ismimiz kaderimizdir diyecek kadar kesin bir inanışa sahiptirler.

Harflerin gizemi İsrail oğullarında da değişik boyut kazanmış ve harflerle kişilik ve yaşam yorumlanmaya başlanmıştır. Yine Babil, Kalde, Asur ve Önasya Site Devletleri bu yöntemle çeşitli analizler yapmışlardır. Kişinin ismindeki harflerin onun kaderini etkilediğini daha sonra Araplar da kabul etmişlerdir. Özellikle Hz. Muhammed (sav) Evlatlarınızı güzel isimlerle çağırın ki, onlar güzel bir şekilde anılsın. Hadisi ve adı savaş anlamına gelen bir sahabenin barış anlamına gelen kelimeyle değiştirmesi isimler ve üzerinizdeki etkilerinin İslam aleminde de üzerinde önemle durulması gereken bir nokta olarak görülmesine kapı açmıştır.

Anadolu’da da çok yaramaz ve çok sık hastalanan çocuklar için çocuğun ismi ona ağır geldi sözünün söylenmesi zaman, zaman isimlerin değiştirilmesi gereği bu konuya ülkemiz insanlarının da yabancı olmadığını göstermektedir. Çünkü isimler ilahi alemde adeta bir kod özelliği taşır ve sürekli zikredile, zikredile çok yoğun kozmik bir etki alanı oluşturur.

İslam alimleri de bu konuda ciddi araştırmalar yapmış ve Hz. Muhammed’in isminde üç kez geçen m harfinin değerinin 40 olduğu ve bunun da kendisine 40 yaşlarında peygamberlik geleceğinin işareti olarak yorumlanmıştır. Yine Kur’an-ı Kerim’de geçen Beldetün Tayyibetün orası güzel bir yerdir deyiminin karşılığı 812′dir. Ve bu hicri olarak 812 rakamı da İstanbul’un fetih tarihi olan Miladi 1453′ü göstermektedir.

Aynen burçlarda olduğu gibi harflerde de su, hava, ateş, toprak grupları vardır. Ve hepsi hayvan karakteriyle özdeşleştirilmektedir. Buna göre, Ç, Ş, Ğ gibi işaretli harfler ile noktalı Ö, İ, Ü harflerini içeren isimlerin sahiplerinin yaşamsal sorunları (ekonomik, sağlık veya ailevi) olabileceği ortaya konmuştur. İsminin içinde gül hecesinin geçtiği isimlere (gülşen, gülten, gülay ) dikkat edilirse bu ismi taşıyanların genelde pek gülmediği, aksine mutsuz bir yaşamı olduğu görülür. Çünkü çift noktalı bu sesli harf mutsuzluk ve sorun getirmektedir. Hecenin ilk harfi g ise bu etkiyi artırıcıdır, G harfinin sayısal değeri 1000′e eşit olup ebcette en yüksek sayısal değere eşittir. İsmin içerisinde r, l, n harfi olanlar genelde şanslı bir çizgiye sahiptir. V, u ile re, ra heceleri olanlar genelde para tutmakta zorlanan insanlardır. İsmin içinde s, ş, z olanlar fedakar, sevgi dolu ve cinselliği erken yaşta tanıyanlar olmaktadırlar. Bu harfler sonunda olursa çocuklarla ilgili soruna işaret eder.

Ateş grubu harfler z, ş, f, g, y hava grubu harfler k, h, r, c, j su grubu harfler b, p, d, t ve s, toprak grubu harfler l, m, n, z’dir.

B, p = balık (duygusallık, ürkeklik)

V, n = karınca (organizatör)

Y, f = kurt (parçalayıcı güç)

C, m = kedi (sevilmek isteği)

K, h = kuş (maceraperest)

D, t = timsah (beklenmedik saldırı)

S, z = yılan (acı ve kırıcı söz)

G, r = boğa (inat ve restleşme)

Bu harflerin etkileri ismin başında, ortasında veya sonunda olmasına göre değişebileceği gibi önüne geldiği harften dolayı etkisinin tamamen nötr hale gelmesi de mümkündür. İsmin içindeki harfler ve özellikleri kadar isminin kaç harften oluştuğu da kişinin kaderini etkilemektedir.

Özetle çocuklarımıza isim verirken de güzelliğinden ziyade o ismin çocuğun kaderini nasıl etkileyebileceğini düşünerek koymalıdır. Bunun için çocuğun yahut yetişkinin ismindeki harflerin sayısal dizilimi, harf sayısı, ismin içindeki noktalı ve işaretli harflerin bulunmamasına dikkat edilmesi ve anne babanın ismiyle de uyumlu olmasına özen gösterilmesi gerekir.

Kısacası Arap alfabesinin Latince’ye uyarlaması demek olan Omen sistematiğine göre her harfin ismin içindeki o harfin ebcetteki sayısal karşılığı harflerin hayvansal karşılığı ve elementi analiz edilerek kişinin isminin kendi hayatına olan etkisi ortaya konulabilmektedir.

Bazı isimlerin rüyadaki manaları

Semin isminin anlamı çok değerli demektir. Rüyada Semin ismini duymak ya da Semin olarak çağrıldığını görmek çok değerli bir şeyi elde etmeye ve sahip olmaya işarettir.

Hürkal isminin anlamı özgür kal demektir. Rüyada Hürkal isminin duyulması veya Hürkal olarak çağrılmak özgürlüğünü kazanmaya işarettir.

Hürcan isminin manası özgür kimse demektir. Rüyada Hürcan ismini duymak yahut Hürcan olarak çağrıldığını görmek sıkıntılarınızdan tez zamanda kurtulmayı işaret eder.

İlcan isminin anlamı yurttaş, vatandaş demektir. Rüyada İlcan ismini duymak, İlcan olarak çağrılmak eylem ve planlarınızı gerçekleştirme fırsatı bulacağınızı simgeler.

Çağan ismi bayram, şenlik anlamında kullanılır. Rüyada Çağan ismini duymak, Çağan olarak çağrılmak yaşamınızdaki üzücü olayların beklenmedik bir şekilde son bulacağını gösterir.

Hürkan isminin anlamı özgürlüğüne düşkün bir soydan gelen kimse demektir. Rüyada Hürkan ismini duymak, Hürkan olarak çağrılmak hayat mücadelenizi ve bunun sonucunda kazançlı çıkmayı işaret eder.

İlaydın isminin anlamı aydınlık, mutlu, demokratik ülke demektir. Rüyada İlaydın ismini duymak veya İlaydın ismiyle çağrılmak ülke özlemini, uzaktaki bir yakına duyulan hasreti işaret eder.

İlbay isminin anlamı bir yerin saygın kişisi, sözü geçen kimse demektir. Rüyada İlbay ismini duymak yahut  İlbay adıyla çağrılmak etrafınızda ve aile çevrenizde saygınlığının artmasına delalet eder.

İlbey isminin anlamı vali demektir. Rüyada İlbey ismini duymak veya  İlbey olarak çağrılmak yüksek bir makamdan haber almak, tayin, atama, görev değişikliği anlamını taşır.

Lema isminin anlamı her şeye gücü yeten demektir. Rüyada Lema ismini duymak, Lema olarak çağrıldığını görmek manevi güçlülüğü temsil eder.

Nafiz isminin anlamı becerikli, atılgan, delen, içeri işleyen, etkili, sözü geçen kimse demektir. Rüyada Nafiz ismini duymak, Nafiz olarak çağrıldığını görmek işlerinizde iyileşme olacağını temsil eder.

Nahit isminin anlamı Venüs gezegeni, Zühre, ergen demektir. Rüyada Nahit ismini duymak, Nahit olarak çağrıldığını görmek yıldızınızın yükseleceği manasına gelir.

Nail isminin anlamı muradına ermiş kimse demektir. Rüyada Nail ismini duymak, Nail olarak çağrıldığını görmek tez bir isteğinizin olacağına, murada ermeyi simgeler.

Seçkin isminin anlamı niteliklerinin yüksekliğiyle göze çarpan, elit kimse demektir. Rüyada Seçkin ismini duymak, Seçkin olarak çağrıldığını görmek etrafınızda konuşulduğunu, göze gelmeye işaret eder.

İsimlerin rüyadaki anlamları konusunda isimler kategorisi ilginizi çekebilir.

“İsimler Ve Kader” için 3 yanıt

Rüyada kızımın adını balay olarak gördüm fakat balay ismi Süryani bir isim yine de koymak zorunda miyim?

Tuğba selam, burada önemli olan Balay isminin bir Süryani ismi olup olmaması değil, rüyada gördüğün ismi çocuğuna koyup koymama konusudur. Ne yazık ki bizim gibi geri kalmış ülkelerde bu konulara bilinçsizce yaklaşılmakta ve acı örnekler yaşanmaktadır. Rüyada karısının kendisini aldattığını görüp karısını kesen adamı, rüyasında çocuğunu kurban et denildiğini görüp de çocuğunu doğrayan insanların haberlerini sanırım okumuşsunuzdur. Bunlar katıksız cehalet örnekleridir. Unutmayın rüyalar hiç te sanıldığı kadar özel bir durum değildir. Yemek yemek, nefes almak gibi canlıların yaşamında sıradan bir olaydır. Lütfen bunu böyle bilin.

Merhaba. Ben 3 aylık hamileyim. Henüz bebeğimin cinsiyeti belli değil. Dün gece rüyamda kağıt üzerinde Arzu yazdığını gördüm. Bu bebeğimin cinsiyetinin kız olacağına ve isminin Arzu olacağına mı işarettir? Ayrıca bebeğimiz kız olursa niyetimiz isminin Meryem Azra olmasıdır. Bu isim hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir