Kalp Hastası Huysuz Baba

Huysuz bir babanın yaptıkları

Merhaba iyi günler, Ben babam adına yazıyorum. Kendisi 58 Yasında Kalp hastası sinirli bir kişiliğe sahip bu yüzden Kalp ve sinir hapları içiyor. Ayakta durmakta zorluk çekiyor, günün 24 saatinin 20 saatini diyebilirim uyuyarak geçiriyor. Başını ne zaman yastığa koysa kötü rüyalar görüyor. Ben son 2-3 aydır daha uyuyup kötü rüya görmediğini duymadım görmedim. Sayıklamalarını duyup uyandırıyoruz “şunu başımdan alın, orada ne var?” bana anneme ablama “siz daha önce odaya gelmediniz mi” diyor, biz gitmediğimiz halde.

Size gecenin 4’ünde yazıyorum, simdi yanıma gelip “sabahtan beri uyutmadılar, bir hayvan ya da köpek çevremde dolanıp durdu” diyor. Evin balkonuna çıkıp arabanın önünde bir şey olmadığı halde birisi vardı orada diyor. Eğer yardımcı olabileceğiniz bir şey varsa inanın gerçekten ama gerçekten duacınız olurum bize bir yol gösterin. 25, Erkek, Bekar, Çalışmıyor.

Sevgili kardeşim,

Öncelikle bana güvenip, düşüncelerime değer verdiğin için teşekkür ediyorum. Bir tespit yapıp ondan sonra yazıma başlamak istiyorum. Babanın gördüğü şeyler rüya değil, başka konulardır. Bunu size bir uzman psikolog ya da psikiyatrist doktor açıklayabilir.

Baban konusuna iki açıdan bakılabilir.

 1. Babanız; ailesinin sorumlulukları, onları iyi yaşatmak için çok çalıştı, çok yoruldu, çok stresli yıllar geçirdi ve kalp hastası oldu, şu anki ruh haline sahip olduysa yani elinde olmayan sebeplerle gerçekten fizyolojik ve ruhsal olarak hasta ise o zaman yapılması gereken acilen doktor kontrolüne alınıp, gereken tedavi uygulanmalıdır. Ancak doktor babanızla konuşup, çocuklarına ve eşine işkence çektirmeye hakkı olmadığını söylemeli, ona uygun tedavi uygulamalıdır. Zaten iyi bir babanın bunu bilmesi gereklidir. Babanız hasta ve sizlerin bakımına muhtaç olduğunun bilincine varmalı, ona göre davranmalıdır. Evladı dahi olsa onlara yeni acılar çektirmeye hakkı yoktur. Sizde kendisine uygun bir dille (anlayacağı dille – gerekirse onunla aynı ton ile) kendinizi ifade etmeli, sıkıntıları nasıl aşacağınızı konuşmalısınız.
 2. Babanız gençliğinde bol bol içki ve sigara içip, sabahlara kadar başka kadınlarla eğlenmek ve benzer şeyler yüzünden vücuduna iyi bakmayıp, kalp hastası olduysa çocuklarına şimdiki acıyı çektirmeye hiç hakkı yoktur, zaten eskiden çektirdiği acılar yeter. Bu durumda yapılması gereken o babayı alıp en uygun hastaneye yatırıp, başının çaresine bakması sağlanmalıdır. Geleceğini düşünmeyen kişiyi düşünerek hayatını zindan etmek gereksizdir. Ancak bizim gibi toplumlarda bu yapılamamakta, “etraf ne der? günah olur? ileride bende yaşlanacağım, çocuklarım da bana aynısını yapar mı?” gibi düşüncelerle yüz karası babalar yaşam boyunca sırtta taşınmaktadır. Halbuki bu durumda
 • “etraf ne der ” – çok biliyorsa alsın onlar baksınlar,
 • “günah olur ” – neden günah olsun, adam çoluğuna çocuğuna bakmamış, yemiş, içmiş, gezmiş eğlenmiş. Yaşlanıp hasta olunca çocuklarım bana baksın demiş. Benim mantığıma göre günah değil, tam tersine sevap olur. Bu dünyada biraz sürününce öbür dünyadaki cezası düşer,
 • “ben babama bakmazsam ileride çocuklarım aynısını yapar mı” – siz çocuklarınıza iyi bir anne – baba olursanız o çocuklar sizi sırtlarında Kabe’ye dahi götürürler

Sevgili N.k, mesajınla benim çok hassas olduğum bir konuya parmak bastın. Çevremde ne yazık ki bunun bir çok örneği var ve aileler perişan. İşin ilginç yanı huysuzluk yapan hasta – yaşlı babaların hemen hemen tamamı gençliğinde kötü babalık yapmış kişiler ve ben onlara değil arkadaşım olan onların çocuklarına üzülüyorum. Benim sana söyleyebileceğim son iki şey:
* sabır, dua ve gayret
* baban yukarıda anlattığım hangi grupta olursa olsun, kendinizi doğru ifade etmeniz, sizlere verdiği gereksiz sıkıntılara son vermesini söylemenizdir. Söylediklerinizi anlamaz – ya da kabul etmezse doktor – psikologunuzla konuşup onun söyleyeceklerine göre davranmanızdır. Aksi kabul edilemez, çünkü sizler bu dünyaya bir kez geldiniz.

Benzer Yazılar İlginizi Çekebilir

Bu yazıyı paylaşın
Twitter Facebook Google+

2 Yorum yapılmış

 1. N. K. dedi ki:

  Efendim gerçekten bu kadar hızlı cevap ve zamanınızı ayırıp yazdıklarınız için teşekkür ederim. Babam gençliğinde de bu yasına kadar da çok sıkıntılar cekmiş ama kendisi için değil bizler için. Babamın içkisi alkolü dışarı gezmeleri bu yasına kadar kahveye bile gitmişliği yoktur tek yaptığı sigaradır onuda bu devirde pek içmeyen yok sanırım. Kendisi sinir doktoruna ve psikiyatriste gidiyor zaten ilaç kullandığını da bu yüzden belirttim. Çok doktora gitti ve gidiyor ama bir faydasını göremedik ne yazık ki şuan tutunacak tek dalımız hacılar hocalar kaldı dersem yalan olmaz.

  • Rüya yorumcu dedi ki:

   Sevgili Kardeşim.
   Bu bilgileri verdiğin çok iyi oldu. Bu durumda babanız iyi bir baba ve sizlere düşen hayırlı evlat olarak onu taşımaktır. Zaten doktor kontrolünde olduğunu yazmışsın, yapacağınız; sabır ve dua ile doktorun talimatlarına uyup, iyileşmesini bekleyeceksiniz.
   Hacı hocayı aklından dahi geçirme. Bu hacı hocaların aslı olsa önce kendilerine iyilik yaparlar, insanları dolandırmayı bırakır, cehennemde yanmaktan kurtulurlar. Yaptıkları şey fakir, fukara, cahil, çaresiz insanları donlarına kadar soymaktır. Sen aydın bir gençsin ve içinde bulunduğun karamsar duyguların etkisinde kalıp böyle saçmalıklara sakın yönelme. Allah’a canı gönülden dua edip, ondan babana sağlık dile. Olumlu düşün ve duadan sonra babanın iyileşeceğine inan. Allah kendisinden canı gönülden isteyenleri geri çevirmez.
   Not: son anda aklıma geldi. Bu sırada babanın duygu ve düşünceleri de önemlidir. Onun da iyileşmek istemesi lazım. Mücadele etmesi lazım. Şu anda güçsüz ve zihni yorgun ise onu yaşama bağlayacak tetikleyici bir şeyler, onu hayata bağlayacak bir faktör olması lazım. Onunla konuşun, sohbet edin, gelecek hakkında hayallerinizi paylaşın. (torunu var mı bilmiyorum, varsa onun ne kadar güzel bir çocuk olduğundan, yoksa ileride torunu olacağından bahsedin)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*