Korku Rüyaları: Gece Terörü, Kabus, Karabasan

Korku rüyaları hakkında genel bilgi

Korkulu rüya görmek, insanların korku ve endişe içinde uyanmasına sebep olur. Korku rüyası insanın hayatta gördüğü, şahit olduğu, duyduğu feci elim olaylardan etkilenmesi sonucu gördüğü rüyalardır. Batı dünyasında bu tür rüyalar travma sonrası görülen stres rüyaları TSSR olarak adlandırılır. Korku rüyaları aynı zamanda günlük hayatta vuku bulan trajik ve ruhsal çöküntüye sebep olan olaylar karşısında, psikologa başvurup klinik tedavisinden kaçındığımız içinde meydana gelir. Diyelim ki aile yakınlarimizdan birisini gence yasta kanserden ya da trafik kazasında kaybetmek sizi istemeden korku rüyası görmeye iter, sizdeki psikolojik sorunların bir baslangıcı olur, bunlarin etkisi uzun yillar sonrada kendini ruhsal bozukluk olarak kendini gösterir

Klinik araştırmalar, psikiyatri sorunu olan ailelerden gelen bireylerin düzenli şekilde korku rüyası gördüğünü göstermiştir. Bu bireyler ya intihar ederler ya da intihar etmeyi düşünürler. Korku rüyaları o rüyayı gören kişinin bir korku içinde olduğunu gösterir, yani bir korku göstergesidir. Korku rüyasının ana nedeni, o rüyayı gören kişinin bir şeyden korktuğunu, ve o kişinin bunu artık kabul ve idrak etmesini ve bu korkuları yenmek için bir çalışma içinde olmasını, bu yönde kendisine önlem almasını tedbir almasını belirtir. İnsanın bilinçaltının uyanıp bunu anlaması gerekir, yani kendinize dikkat edin, sapıtmayın mesajını verir.

Gece terörü nedir?

Gece terörü çocuğun uykudan tam uyanmadan, yarı uyanık bir şekilde çığlık, tekmeler, panik, uykuda yürüme, vurma hareketleri veya mırıldanma gibi davranışlar göstermesidir. Çocuğun gözleri açıktır ancak aslında halen uyumaktadır. Gece terörü genellikle çocuk uyuduktan sonraki yaklaşık iki saat içerisinde meydana gelir. Gece terörleri zararsızdır. 6 yaşına kadar normal olarak değerlendirilir.

Gece terörünün özellikleri
* Çocuk korkmuştur ancak uyanamaz veya sakinleştirilemez.
* Çocuğun gözleri açıktır ancak sizin yanında olduğunuzu bilmez.
* Çocuk odadaki nesne ya da kişilerin korkunç olduğunu düşünebilir.

Gece terörü 10 dakika ile 30 dakika arasında sürer. Genellikle sabah uyandığında olan bitenleri hatırlamaz.

Gece terörü sırasında çocuğa nasıl yardım edilmeli?
* Çocuğunuzun normal uykuya dönmesine yardımcı olmaya çalışın.
* Çocuğu uyandırmanız çok güçtür, bu nedenle uyandırmaya çalışmayın.
* Işıkları açarak çocuğun gölgelerden dolayı yaşadığı kaygıları azaltin.
* Rahatlatıcı şeyler söyleyin.
* Sarıldığınızda kendini daha iyi hissediyorsa, sarılın.
* Çocuğu sarsmak ya da bağırmak daha da korkmasına ve öfkelenmesine neden olabilir.
* Çocuğunuzu yaralanmalara karşı koruyun.
* Gece terörü sırasında çocuk merdivenlerden düşebilir, duvara hızla çarpabilir ya da camı kırabilir.
* Çocuğunuz ayağa kalkmışsa, yumuşak ve sakin bir şekilde yeniden yatağına yöneltin.
* Çocuğunuza geceleri sizden başka birilerinin de bakması gerekiyorsa, onlara durumu anlatın. Gece terörünün ne olduğunu ve neler yapmaları gerektiğini açıklayın.
* Gece terörünü önlemeye çalışın. Çocuğunuzun her gün düzenli ve uykusunu almasına yetecek kadar erken bir saatte yatmasına özen gösterin.
* Birkaç gün boyunca çocuğunuzun uykuya dalmasından ne kadar süre sonra gece terörünün başladığına dikkat edin. Gece terörünün başlaması muhtemel saatte her 15 dakikada bir çocuğunuzu uyandırın ve 5 dakika boyunca tam uyanık vaziyette ve yatağın dışında tutun. Bu şekilde bir hafta boyunca çocuğunuzu uyandırmaya devam edin. Çocuğunuzu uyandırmayı bıraktıktan sonra gece terörü yine devam ediyorsa, doktorunuza başvurun.
Korkulu rüya
Ne zaman doktora başvurmak gerekir?
Gece terörleri çoğunlukla zararsızdır. Ancak aşağıdakilerden herhangi birini fark etmeniz durumunda, doktorunuza başvurun:
* Çocukta salya, sarsılma ve katılma varsa,
* Yedi gece boyunca çocuğu uyandırdığınız halde gece terörleri devam ediyorsa,
* Gece terörü 30 dakikadan daha uzun sürüyorsa,
* Çocuk gece terörü sırasında tehlikeli bir şey yapmışsa,
* Gece terörü gecenin ikinci yarısından sonra meydana geliyorsa,
* Çocuk gündüz de normal faaliyetlerini etkileyecek ölçüde korkular yaşıyorsa,
* Ailede yaşanan bir stresin etkili olduğunu düşünüyorsanız,
* Çocuğunuzun gece terörü yaşaması ile ilgili başka kaygılarınız varsa. Kaynak aile. org. tr

Kabus nedir? kabuslar hakkında bilgi

Kabuslar çocuğu uyandıran ve tekrar uyumaktan korkmasına neden olan korkutucu rüyalardır.

Kabuslar genellikle belli bir nedenden dolayı oluşmaz, ancak çocuk kendisini üzen, öfkelendiren, korkutan şeyler duyduğunda ya da gördüğünde kabus görebilir. 6 aylıktan büyük çocukların arada sırada kötü rüyalar görmesi normaldir.

Kabuslar çoğunlukla çocuğun gelişimsel aşaması ile bağlantılıdır.
* yeni yürüyen çocuklar anne, babalarından ayrılmaları;
* okul öncesi çağdaki çocuklar canavarlar ya da karanlık;
* okul çağı çocuklar ölüm ya da gerçek tehlikelerle ilgili kabuslar görebilir.
Kabuslar genellikle uykunun son aşamasında, REM uykusu sırasında görülür.

Kabus gören çocuğa nasıl yardım edilmeli?
* Çocuğunuzu rahatlatın, güven verin, sarılın.
* Gün içerisinde çocuğunuzun kötü rüyaları hakkında konuşmasına yardımcı olun.
* Çocuğunuzu televizyondaki korkutucu filmler ve görüntülerden koruyun, bunları görmemesi ya da duymamasını sağlayın.
* Çocuğunuzun odasının kapısını açık bırakın (asla korkmuş bir çocuğun kapısını kapatmayın).
* Rahatlaması için bir güvenlik battaniyesi ya da oyuncağı temin edin. Canavarı arayarak çok fazla zaman geçirmeyin.
* Uyku öncesi rutini sırasında, çocuğunuz uyumadan önce mutlu veya eğlenceli konulardan bahsedin.
* Gece korkularının üstesinden gelmesine yardımcı olabilecek masallar okuyun, anlatın.

Ne zaman doktora başvurmak gerekir?
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza başvurun:
* Kabuslar giderek kötüleşiyor veya sıklaşıyorsa
* Korkular günlük faaliyetlerini engelliyorsa
* Çocuğunuzun kabus görmesi ile ilgili başka endişeleriniz varsa.

Kabuslar önlenebilir mi?
Evet, basit tekniklerle kabusları belirli bir dereceye kadar önleme, kabus görmemek mümkündür. Bunun için tavsiye edilenler aşağıda sıralanmıştır:

  • Yatmadan önce özellikle korku kitapları okumamak, korkutucu film izlememek uykuda kabus yaşamamak için yararlıdır.
  • Özellikle yüksek ateş ile hasta iseniz bazen kabuslar görebilirsiniz. Bazı ilaçlar da kabuslar neden olabilir. Size yeni bir ilaç kullanmaya başladığınız zaman daha fazla kabus yaşıyorsanız bunu fark edebilirsiniz ve bu durumu doktorunuza bildirin.
  • Bazen hiç nedensiz yere görülen kabusun dahi mutlaka bir tetikleyicisi vardır, insan durup dururken kabus görmez, bu nedeni tespit etmeye çalışın, hiç olmazsa yeniden kabus görmekten kurtulursunuz.
  • Sağlıklı bir uyku için uykunuza disiplin getirin. Aynı saatte yatağa gitmek ve uyumayı, her gün aynı saatte uyanmayı alışkanlık haline getirin. Hastasın ya da bir gece önce yeterli uyku alamadım diyerek gündüzleri şekerleme yapmaktan kaçının.
  • Yemek yeme alışkanlığınızı gözden geçirin. Akşam yemeklerinde ağır yemeklerden kaçının, kahve ve çaydan uzak durun.
  • Yatmadan önce egzersiz yapmayın, ancak yatmadan önce ılık banyo yapmak çok iyidir.
  • Bir doldurulmuş oyuncak ya da çocuğun favori battaniyesi ile uyuması iyidir, bazı çocuklar böylece kendini daha güvenli hissetmektedir.
  • Yatak odasında loş gece lambası kullanmak çok yararlıdır, bu çocuğun gece tanıdık şeyler görmek ve nerede olduğunu hatırlamak için yardımcı olur ve çocuk kendini emniyette hisseder.
  • Kapını açık tutun. Bu sizin aile tarafından yakın olduğunu hatırlamanıza yardımcı olur. Eğer çocuk korkmuş ise kolayca kalkar ve güveneceğini birini hemen bulur. Bir kucaklama onun için dünyalara bedeldir.

Kaynak aile. org. tr

Karabasan nedir? karabasan hakkında bilgiler

Karabasan, Uyku felci olarak tanımlanır. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz.

KarabasanKarabasanı herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır
Karabasan hakkında diğer bir başka açıklama :
Karabasanın, insanın uyanışı esnasında fiziksel, eterik ve astral bedeninin aynı zamanda bir araya gelmediklerini ve birinin dışarıdayken( tam olarak bedene girmemiş halde ) diğerinin bedene dönmüş olduğu bilinir. Odayı hisseder, görürsünüz, hatta dokunduğunuzu da hissedersiniz, yatakta olduğunuzu da, fakat bağırsanız sesiniz çıkmaz, çünkü astral bedeninizle bağırıyorsunuz, fiziksel bedeninize aynı uyarıyı gönderemiyorsunuz. Aynı şekilde bu sebepten ötürü fiziksel bedeninizi hareket ettiremezsiniz. Eğer bu esnada odada bir varlık görüyorsanız ( korkutucu bir şey), bunun sebebi astral bedeninizle ( görüşünüzle ) görüyor olmanızdır.

“Korku Rüyaları: Gece Terörü, Kabus, Karabasan” için bir yanıt

Sanırım 5 yaşımdan beri bu şekildeyim, her sabah uyandığımda ölüm yaklaştı korkusuyla uyanıyorum. Pskiyatriye de gidiyorum ama ilaçlar etki etmiyor, bu konuda bilginiz varsa yardımcı olmanızı istesem? aslında istemezdim ama dayanamıyorum, gördüğüm rüyalar çok fazla gerçekçi, sanki yaşıyorum oradayım gerçekten. Sabaha kadar rüyalarımda konuşuyorum, oda arkadaşımla bu yüzden çok sorun yaşıyorum. Rahatsız ediyorum lütfen kusura bakmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir