Kategoriler
İnanılmaz Olaylar

Müslüman Kadın Nasıl Giyinmeli

Müslüman kadının giyimi konusunda bilgiler

Değerli dostlarım, bu konuda milyonlarca yazı yazıldığını, binlerce kişinin bunu aralarında konuşup, tartıştıklarını biliyorum. Bende bu konuda bir şeyleri paylaşmak istiyorum.

Yüce Allah (c.c) biz kadınlara yüzümüz ve ellerimiz hariç tüm vücudumuzu kapatmamızı emretmiştir ( elbette bu konuda da görüş ayrılıkları var, bazı düşünceler kadının yüzünü de örtmesi gerektiğini söylemektedir). Bu emirde esas ilahi mesaj mütevazi olurken aynı zamanda iç huzuru yakalamaktır. Bunun için olması uyulması gerekli maddeleri elimden geldiğince sıralıyorum. Hata veya eksik olursa lütfen yazın.

 • Bu yüce emirde asıl olan mütevazilik olmalıdır. Yüz ve eller dışında, vücut hatlarını ortaya çıkarmayacak şekilde, mevsimine göre kişi rahat ettirecek şekilde kapalı giyinmek gereklidir. Modern çağın kızları akıllarını kullanarak bunu kolayca başarabilirler.
 • Giyimde parlak renklerden, püsküllü veya pullu süslemelerden, göz alıcı desenlerden uzak durulmalıdır. Özellikle baş örtüsü, türban veya bone türü saçı örten aksesuarlarda maksimum kapama, maksimum sadeliğe önem verilmelidir. Tek bir saç telini dahi açıkta bırakmamak için boyun kapalı olmalıdır. Çoğu zaman beyaz, koyu mavi, koyu yeşil, kahverengi ve siyah renkler tercih edilmelidir.
 • Biliyor musunuz, hatalı makyaj veya aşırı makyaj en çok ayrılık sebebidir. Eşinden boşanan erkeklerin en çok şikayet ettikleri konu budur. Belki bir düğünde, bayramda sade bir dudak parlatıcı ile hafif bir göz farı kullanmak inanın kocanızın büyük bir takdirini kazanmanıza yetecektir. Ama siz giyinmeyi bilmiyor, makyajı başaramıyor, abartarak makyaj yapıyorsanız bazı şeyleri gözden geçirmenizin zamanı gelmiştir, geç kalmadan hatadan dönmelisiniz.
 • Türbanı bir başa takılan örtü gibi görmeyin, türbanı yaşam felsefenizin bir parçası olarak düşünün. Onun size ne kadar yakıştığının farkına varın. Dar kot pantolon, transparan giyecek ve sizi tevazudan uzaklaştıracak her şeyden kaçının.
 • Bol kıyafetleri yeterince kapalı görmez iseniz dışarıda ferace, pardesü, uzun tunik tarzı üst kıyafet düşünün.
 • Dikiş biliyorsanız kendi kıyafetlerinizi dikmeyi deneyin. Bunun inanılmaz iki yararını göreceksiniz. Birincisi ruhsal arınma olup, kendi elbisenizi dikerken üzerinizde eğer varsa negatif duygu ve düşüncelerden uzaklaşırsınız. İkincisi kendi ürettiğiniz bir şeye sahip olmanın hazzını yaşarsınız ki buda kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Burada unutulmaması gereken şey belki hazır almaktan daha çok para harcayabilirsiniz.
 • Tasarım, kalıp, dikiş konularında bilginiz varsa bunları dost ve arkadaşlarınızla paylaşın. Bunu bilginin zekatı olarak düşünün ve sahip olacağınız manevi mutluluğu hayal edin.
Modern tesettür kıyafet
Modern tesettür kıyafet

Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar:

 1. Allah’ın giyim konusundaki emirlerinin hikmeti anlamaya çalışın.
 2. Giyiminiz aklınızı ne derece üretken kullandığınızın yansımasıdır.
 3. Uzun kollu gömlekler her zaman mütevazilik simgesidir.
 4. Doğal olun, doğal davranın, içinizdeki güzelliğin farkına varın. Unutmayın iç güzellik isanın yüzüne yansır.
 5. Her zaman iyi şeyler niyet edin, her zaman hayırlısını dileyin.
 6. Bileklerin kapalı olmasına dikkat edin. Kadın bileklerinin bilimsel olarak erkeklerin çok ilgisiin çektiği ispatlanmıştır.
 7. Sakın bol elbise üzerine dar bir şey giymeyin. Bu yapılacak en büyük hatalardan biridir. Hem rezil olursunuz hem günah işlersiniz.
 8. Unutmayın temizlik erdemdir. Hem vücut temizliğine hem kıyafet temizliğine maksimum özeni gösterin.
 9. Mahremiyete azami özen gösterin. Babanız ve kardeşiniz mahreminiz olmasına karşın siz yine de onların yanında hep saygılı ve kapalı olun. Bu size duyulan gururu dahada artırır.
 10. Göz kalemi yerine sürme kullanın, inanın gözlerinizi canlandırır ve daha mütevazidir.
 11. Abartıya kaçmayacak, dikkat çekmeyecek derecede aksesuar kullanılabilir
 12. Diğer insanların saygısını kazanmak ve aynı zamanda onlardan negatif enerji almamak (nazar) için kendinizi kontrol edin, dikkatli bakışlara sebep olacak şeylerden uzak durun
 13. Giydiğiniz kıyafetlerin vücut hatlarınızı sakladığından emin olun. Günümüzde en çok yapılan yanlışlardan biri olan bu yanlışı yapıp günah işlemeyin.
 14. Dar jeans pantolon yerine bol pantolon veya rahat uzun etek giyerek kendini daha rahat hissedeceğinize inanın.
 15. Başkaları için değil kendiniz için giyinin. Günümüzde özellikle moda akımlarının bir sonucu olarak bu yanlış çok yapılmakta, modaya uymak adına saçma sapan, bazen rüküş, bazen komik şeyler denenmektedir.
 16. Aklınızı kullanın, kendi tarzınızı üretin, kendinizle barışık olun, olumlu düşünün ve yüzünüze vuracak ışığınızla çevrenizi aydınlatın.
 17. Allah (c.c.) için mütevazı olmanın ahirette ödüllendirileceğini aklınızdan çıkarmayın

Son Söz
Asla çizgiyi geçmeyin! Allah, kendine itaatsizlik edeni sevmez ve bunun cezasının ağır olduğunu unutmayın.

Kaynak : Ebru Olguç / stilist – modelist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir