Kategoriler
Büyü

Nazar Değmesi

Nazar değmesi nedir?

Selam, ben bir şey sormak istiyorum. Rüya tabiri değil ama. En basit anlatımla nazar değmesi nedir? gerçek midir? Nazardan nasıl korunurum. Sevgiler.

Nazar değmesi açıklaması

Aylin selam, bilindiği üzere insan ve hayvanlarda gözler dış dünyaya açılan pencerelerdir. İdrak edebilen her kişi bakışlarıyla dış dünyayı algılar ve aynı zamanda içinden geçenleri de baktığı objeye yansıtır. Bu olay pek çok zaman kişinin kendi kontrolünün dışındadır. Baktığı şeye karşı duyduğu hisler bakan kişide imrenme, beğenme, kıskanma, arzu etme vb. bir takım isteklerin oluşmasına sebep olur ve eğer o anda gerçekleşmesi mümkün değil ise bir doyumsuzluk halinin yarattığı dürtü ile harekete geçen bu düşünce veya istek formları, söz konusu objeye yönelerek onu kuşatır.

Nazar değmesiBakan kişi bu mekanizmanın farkında olmasa bile olay kendiliğinden işler. Sonunda, tatmin olmamış o istek akımına kapılan cismin etkilenmesi kaçınılmazdır. Bu etki müspet yönde de menfi yönde de olabilir. Müspet yönde yani takdir etme, saygı duyma, beğenme türü enerji akışı bakılan nesnede olumlu etki bırakır. Menfi yönde etki yani kıskanma vb. olumsuz etki yapar. Buna nazar değmesi denmektedir.

Nazar değmesi olayını duymayan yoktur herhalde. Bu derece yaygın olan bir inanç karşısında, insanlar etkilenmemek için genellikle nazar boncuğu kullanırlar. Eski Roma hukukunda özel bir yeri olan kem gözle bakarak zarar verme konusu, bugün daha ziyade Ortadoğu ülkelerinde halkın gerçekten inandığı ve önlem almak için muskalar taşıdığı bir illet durumundadır. Kem gözle bakanların dikkatini başka başka bir nesneye çekerek korunma beklentisi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir