Özel Rüyalar

Bebek Rüyaları

Bebekler rüya görür mü? Evet, bebekler rüya görürler ve rüyalar bebeklerin gelişiminin önemli bir parçasıdır. Bebeklerin gördüğü rüyalar onun olgunlaşmamış yönünü veya hala olgunlaşma ya da gelişmekte olan yeni bir yönünü temsil edebilir ya da ihtiyaçları ifade eder. Bebeğiniz ihmal edildiyse veya beslenmesi gerekiyorsa ya da sizin tarafınızdan kabul edildiğini hissediyorsa bunları rüyasında görür ve yüz ifadesinden bunları tahmin edebilirsiniz. Rüya gören bebeğin yüzündeki mutlu, korkmuş, acıkmış ve benzeri ifadeleri anlamak bir anne için çok kolaydır. Bebek rüyaları ve anne babalar tarafından çok merak edilen ve en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Bu konuda okurlarımıza yardımcı olmak amacıyla aşağıdaki ilginç makaleyi hazırladık. Bebek rüyaları hakkında sorunuz olursa lütfen bize çekinmeden yazın.

Bebek rüyalarıBebek rüyaları hakkında yapılan bir bilimsel araştırmada bebeklerin uykularının % 66 sını rem aşamasında geçirdiği tespit edilmiştir ki göz hareketlerinin yoğun olduğu ve rüyanın görüldüğü evre olan rem aşamasının böylesine yüksek yaşanması bebeklerin uykusunun büyük bir bölümün rüya görerek geçirdiklerini anlatmaktadır. Bu değer büyüklerde % 15 -20 dir. Bebeklerin oranı büyüklerinki ile karşılaştırıldığında bebeğin rüyada geçirdiği süre büyüklere göre oldukça fazladır. Halk arasında yaygın olan”bebek uyuyarak büyür” sözündeki asıl gizem “bebek rüya görerek büyür” demektir.

 • Uyku araştırmacıları REM uykusu ile beyin gelişmesi arasında dolaysız bir paralellik bulmuşlardır. Yani bebekler ne kadar çok uyursa beyinleri o kadar çok gelişir. Bu batı dünyasında çok önceden beri bilinen ve takip edilen bir uygulamadır. Ana rahminde fetus oldukça uzun bir süre derin uykuda geçirir. Daha 30 haftalık iken bu cenin – fetus günün yaklaşık 24 saatini ana rahminde derin uykuda yani REM aşamasında geçirir.
 • Prematüre bebekler yani tam gelişmemiş bebekler uykularının yaklaşık yüzde 80 ni derin uykuda REM aşamasında geçirirler. Bebekler büyüdükçe onların derin uykuları azalır, yani REM aşaması düşer. Bu toplamda yüzde elliye düşer, bebek bir yaşına bastığında bu oran yüzde 35 e düşer. Bu sonuçlara bakıldığında bebeklerin manevi, beyinsel, hafıza ve zeka yönünden gelişmesi için derin uykuya, REM aşamasında uykuya ihtiyaçları olduğu görülür. Sizin bebeğinize yapacağınız en büyük iyilik onları yeterince uyutmaktır. Bu onların beslenmesinden daha önemlidir.
 • Rüya görmeyi bebekler için zeka geliştirici bir oyun olarak algılayabiliriz. Bebekler büyüdükçe zeka ve mantıki gelişmelerini etraftan gördükleri kimselerden, oyuncaklardan, tabiattan, hayvanlardan, ve kitaplardan alacaklardır.

Bir bebeğin hangi konuda rüya gördüğünü tahmin etmek biraz zor olmakla birlikte genel olarak günlük hayatta fiziksel aktiviteler sebebiyle oluşan yorgunluk onların derin bir uyku uyumalarına sebep olur. Bebekler büyüdükçe görsel ve duyumsal nesnelerde onların rüyalarına girerler. Bir bebeğin bezini değiştirdikten, onu doyurduktan, onunla oynadıktan veya ona yakın olduğunuzu hissettirdiğiniz zaman gördüğü rüyanın pozitif rüya olduğu bebeğin yüzünden rahatça anlaşılabilir. Rüyada bebek görmek hakkında oldukça detaylı bilgileri incelemek için lütfen bebek rüya tabiri sayfasını ziyaret ediniz.

Berrak rüyalar

Berrak rüya nedir? Yatağınıza yattınız fakat uyku tutmadı, uyuyamıyorsunuz ama kaliteli bir uykuyu çok özlüyorsunuz. İşte bu an bazı şeyleri düşünmek, hayatınızı ilgilendiren bir takım olayları sorgulamak için en iyi an. Bunları düşünün ve kalbinizin ritmini dinleyin, düşünmeye başladığınızda ritm biraz yükselmeye başladıysa doğru yoldasınız, göz kapaklarınızın düşmeye başladığını hissetmeye başlarsanız bu harika bir durum ve bu anda gözleri tavana dikmek daha da yararlı. Uykuya daldığınızda başka gecelere göre daha kaliteli bir uyku yaşayacağınıza ve gerçek hayatta kafanıza takılan bazı şeylerin cevabını rüyada göreceğinize inanabilirsiniz. Çünkü beyninize sinyal verdiniz, beyniniz siz uyuduğunuzda yatmadan önce düşündüğünüz konu hakkında eldeki bilgi ve deneyimleri bir araya getirip, büyük bir hızla bunları işleyecek ve sonucu size bildirecektir. Bu işi gündüz yapmaya kalksanız beyniniz bu kadar randımanlı olamayacaktı çünkü kapasitesinin önemli bir kısmını günlük yaşamın koşullarına harcayacaktı. Büyük ihtimalle bu gece göreceğiniz rüya da bir berrak rüya olacaktır. Peki bu orijinal ismiyle lucid rüya nedir? Türkçe karşılığıyla berrak rüya.

Berrak rüyalar günümüzde bir çok kaynakta lucid rüyalar olarak ta anılmaktadır. Genel anlamda hatırlanması çok kolay rüyalar kastedilmektedir: bu grupta rüyada geçen olaylar, kişiler, konuşmalar ve diğer tüm unsurlar çok nettir ve olaylar siz rüya gördüğünüzü fark edince meydana gelir “bir dakika bu sadece bir rüyaydı” dersiniz.

Lucid rüyalar kişiye kendi hayallerini kontrol ederek istediği yöne doğru rüyasını yönlendirme yeteneği verir, kişinin berrak durumda tehditlere karşı daha dirençli ve sonuçta daha kendine daha çok güvenen bir kişi olur. Bu berrak rüyaları fantezilerini yerine getirmek, uyanık hayatında bir sorunu çözmek için, bir konuşma için prova, spor oyunu geliştirmek için bir araç olarak kullanabilirsiniz. Aslında bazı sporcular tenis, golf, jimnastik sporu hazırlıklarında kendilerini geliştirmek için berrak rüyalardan oldukça yararlanmaktadır. Lucid rüyalarda bir olay gerçekleşmeden önce, patrondan zam istemek, bir arkadaşlık ya da evlilik teklif yapmak, bir çalışma programı hazırlamak gibi bir konuyu zihinde görselleştirilip olayı kafanızda prova edebilirsiniz. Bu rüyalar korku ve endişeleri aşmak içinde yardımcı olur. Berrak rüyaların uygulama alanları sadece sizin hayal gücünüzle sınırlıdır.

Gerçek yaşamda pek çok insan rüya gördüklerini fark ettiklerinde genel olarak hemen uykudan uyanırlar. Bazı insanlar ise bile bile uykudan uyanmaz ve kendilerini rüya görmeye devam ettirirler. İşte bu kişiler kendi rüyalarının sanki bir planlayıcısı olurlar, gördükleri rüyada çeşitli kararlar verirler ve hatta bazı kimseler rüyalarını yönetir, gördükleri rüyaya kendi istedikleri yönde ve şekilde yön verirler. Berrak rüyalar hakkında batılı bilim insanları yoğun bir şekilde “rüya kontrol edilebilir mi?” , “rüyalar yönetilebilir mi” konularında ciddi bilimsel araştırmalar yapmaktadır ancak bu konuda bilim insanları henüz bir ortak kanıya varamamıştır. Bunlara karşılık günlük yaşamda bazı kişilerin bunu başardıklarını, rüyalarını yönetip, içsel huzur ve mutluluğa ulaştıklarını biliyoruz.

Büyük gelişmeler yaratan rüyalar

Bu tür önemli rüyalar, arka arkaya, gün aşırı görülen rüyalardır, yani hafta içinde 3 4 gün arka arkaya görülebilir, hayatınızda yeni gelişmeler yaratan, yeni yatırımlar sağlayan, size yaşamınızda büyük katkılar sağlayan rüyalardır. Dün gece rüyada gördüğünüz şeyleri, bugünde kaldığı yerden aynen görmeye devam edersiniz. Bu tür rüyalar problem çözücü, sorunlara bir çözüm getirici, alternatif çözüm getiren bir rüya türüdür. Büyük gelişmeler yaratan rüyalar yaşamınıza yeni bir yön kazandıran, sosyal ilişkilerinize yeni çözümler getiren ya da kafanızı meşgul eden bir sorunun cevabını veren rüyalardır. İnsanlık tarihi bu tür rüyalar sonucu gerçekleşen buluşlarla doludur.

Niels Henrik David BohrNiels Henrik David Bohr atomik yapıları ve nicem teorisini anlamaya yardımcı çalışmalarıyla 1922 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü kazanmış Danimarkalı fizikçidir. Gördüğü bir rüyada kendisinin kızgın gazların bulunduğu güneşin merkezinde durduğunu, gezegenlerinde güneşe ince bağlar ile bağlı olarak güneş çevresinde döndüğünü, her gezegenin kendisinin yanında geçmesi anında bir ses çıkardığını görmüştü. Rüyada daha sonra güneşteki kızgın gazlar aniden soğuyarak katılaştı. Bilim adamı, bu rüyadan sonra güneş sistemiyle atomun yapısı arasında benzerlikleri inceledi ve kuantum fiziği gelişiminde çok önemli bir rol oynadı.

Elias HoweAmerikalı mucit Elias Howe, Fransız Barthelemy Thimonnier tarafından 1830 yılında icat edilen ilk dikiş makinesine masura ilave ederek günümüzün dikiş makinesi icat etmiştir. Birçok buluşu olan bu kişi hayalindeki diliş makinesini ortaya çıkarmak için çok uğraşmıştı fakat amacına ulaşmıyordu. Howe bir rüyasında bir kabileye esir düştüğünü gördü, rüyasında kabilenin reisi çok kısa bir sürede dikiş makinesi yapmasını, aksi halde öldürüleceğini söylüyordu. Elinden bir şey gelmiyordu ve makineyi üretememişti, ölüm zamanı gelmişti, rüyada kendini bir ağaca bağladıklarını ve yerlilerin mızraklarını kendisine yönelttiklerini gördü, ölüm emri verildiğinde bu kişiler ellerindeki mızrakları kendine fırlatıp öldüreceklerdi. Mucit mızraklara bakarken önemli bir ayrıntı gördü, her mızrağın uç kısmında göze benzeyen delikler bulunuyordu. Rüyadan kalktığında yaptığı makinede deliği iğnenin ucuna koyması lazım olduğunu tespit etti ve bugün hala kullanılan dikiş makinesinin ilk modelini yapmaya muvaffak oldu.

Giuseppe Tartiniİtalyan besteci ve kemancı Giuseppe Tartini barok dönem müzisyenlerindendir. “Şeytan Trilleri” önemli eserlerinden bir tanesidir. Tartini bir rüyasında şeytan ile savaştığını ve şeytana esir düştüğünü görür. Müzisyen şeytan ile alay etmek amacıyla şeytana bir keman vermiş. Şeytan çok mükemmel bir sonat çalmış. Tartini bu rüyadan hayret içinde uyanmış ve şeytanın çalmış olduğu sonatı bir kağıda hemen yazmıştır bu sonatın adını da Şeytan Trilleri koymuştur.

Destan rüyaları

Destan rüyaları bir çok kültürde muhteşem, evrensel, doğa üstü olarak ta tanımlanır ve kişinin kendisini iyi ve güçlü hissetmesine katkıda bulunur, tedavi edici özellik taşıyan bu rüyalar çok önemlidir Bu rüyaların anlatılması, yorumlanması tamamen gerçekleri yansıtır, bunlar gözardı edilemez, kesinlikle doğru çıkar. Bu rüyaları sanki dün görmüş gibi en ince ayrıntısına kadar yıllarca hatırlarsınız. Destani özelliklere sahip bu rüyalar, doğa üstü varlıkları, olayları, hikayeleri anlatırlar.

Bu tür rüyayı görüp uyandıktan sonra kendinizde büyük bir değişiklik hissedersiniz, sanki kendinizi dünyayı keşfetmiş gibi olursunuz, sanki hayatınızın akışı değişmiştir.

Destan rüyalarıGördüğünüzün destansı bir rüya olup olmadığını nasıl anlarsınız?

 1. rüya unutulmaz bir şekilde sizin için daha farkındalık meydana getiriyorsa.
 2. rüya sizin yepyeni bir bakış açısıyla hayata bakmanıza yol açıyorsa.
 3. rüya güçlü duygular çağrıştırıyorsa.
 4. rüya son derece canlı ve unutulmaz ise. Görüntüleri düşünmeyi durduramıyor adeta sizi kışkırtıyorsa.
 5. rüya kısa sürede içinizi huşu ile dolduruyorsa .
 6. Size sanki dün yaşanmış gibi bir duygu yaşatıp, yıllarca sizinle birlikte kalıyorsa.

O rüyanın destansı bir rüya olma ihtimali yüksektir. Öte yandan destansı rüyaların kişinin beyin dalgalarında daha fazla artışa yol açtığı tespit edilmiş ve bu dalgalardaki artışın destan rüyalarının kişiyi çok heyecanlandırdığı, etkilediği sonucu çıkarılmıştır. Yapılan analizlerde rüya sırasında aniden bir ses duymanın, gözünü açmanın ya da beyindeki fonksiyonlara bağlı olarak bu dalgaların azaldığı görülmüştür. Mesela rüyada Dedekorkut’u görmek sevgi, bilgelik, koruma ve aile bağlarını simgeler. Çocukluğa duyulan özlemleri, sevgi ve ilgiye muhtaçlığını ifade eder.

Ortak rüyalar ne demektir?

Biz iki kişinin aynı rüyayı görmesine ortak rüya diyoruz. Ortak rüyalar önceden planlanabilir. Yani iki kişi aktif bir şekilde plan yapıp, bir senaryo hazırlayarak aynı hedefe ve aynı rüyayı görmek için çalışabilirler. Bu bir çeşit zihinsel sinerji gibi düşünülebilir, günlük yaşamda uygulamaları vardır.

Bu bir çeşit iki kişi arasında diyalog ve güveni perçinlemek için bir aktivite yoludur. Ortak rüyalar önceden planlanmadan da görülebilir. Bir arkadaşınız, aileden biri, uzaktan bir akrabanız aynı rüyayı sizle aynı gecede görebilir. Ortak rüyalar konusunda akademik bir çalışma henüz yok ama rüyayı gören iki kişi arasında bir dostluk ve bağlantısı olduğu kesindir.


2 comments on “Özel Rüyalar
 1. Beyza dedi ki:

  Lise sınavları dolayısıyla biraz sitres altindayim ailevi bazi nedenlerden (maddiyat kesinlikle degil) liseye gitmem istenmiyor. Bunun da ruyalarimi etikledigine inaniyorum. Öncellikle benzer konularda baska rüyalarda gördüm; varlıklarla alakalı hatta bu aralar sık sık gördüğüm rüyalardaki değişmeyen imgeler haline geldiler. Rüyama geçmeden önce şunu belirtmek isterim ki ben LUCİD DREAM (rüyalarımı kontrol EDEBİLİYORUM) hatta ilk zamanlar ne hakkında rüya gorucegimi bile hayal edip gerçekleştiriyordum. Bu yüzden rüyalarimin benim için çok önemli bir yeri var hayatım.

  Bu rüyadan bir öncekinde gördüğüm varligin askerleri vardi ve ben onlardan kaciyordum uyandigimda ellim, ayagim titremesine bile neden oluyor ve bu beni ürkütüyor…her neyse rüyama gelirse rüyamda önce şunu belirtiyim ablam ihlahiyatta din kültürü öğretmeni ve benim babam ben 7 yaşındayken kanserden dolayi vefat etti o günden sonra hem anne hemde baba tarafi ile gorusmuyoruz ailem annem ve ablamdan olusuyor. RÜYAMDA;Benin okulumuzdayiz ablam ve ben. Bahçede tam girişteki bahce görevlisinin olduğu yerde. Orasi bos o an zaten saat tahminen 4 veya 5. hava bir garip bir şekil de karanlik da aydinlikta da neyse biz orada birini Bekliyor gibiyiz yani sanirim ablama neden orda oldugumuzu soruyorum cevap vermiyor bi sure sonra arkamizda siyah bir varlik beliriyor upuzun simsiyah bir değnek gidi boyu bizden 15 cm uzundur. sadece boyun girintisi var vücuda onun dışında bir vücut hattı yok yüzunde bir maske var beyaz ustu süslenmiş bir çinli maskesi gibi ama hangi duyguyu içerdiği anlasilmiyor ablam ona bakiyor benim arkama uzun uzun baktigimi görünce dogal olarak ben; sende kimsin diyorum ilk basta cevap vermiyor kulübenin etrafında dönmeye basliyor birinci turun sonunda ölüm meleği diyor korkuyorum ne için geldiği soruyorum. kimin için geldiğimi sormaliydin felan diyor bi daha onunla konusmuyoruz yinede donmeye devam ediyoruz ablam bana şok olmuş bir sekilde bakiyor sen onu görebiliyor musun diyor evet niye gormiyin ki diyorum benim disimda onu Baska kimse görememiştir diyor onun ne olduğunu soruyorum bana ölüm meleği olduğu söylüyor azrail mi diyorum cevap vermiyor.

  Bu sefer peki nasil öldürüyor diye soruyorum. ölmesi gereken, zamani dolan dişinin basina gidiyor ve bekliyor sonra o kişinin ruhu bedeninde ayriliyor diyor korkuyorum bi sure sonra bakiyorum sanki biz onu değilde o bizi takip eder gibi oluyor bu sirada ablam artik onu göremez oluyor ona soruyorum olucek kişi biz miyiz? Aniden duruyor -HAYİR bu sefer okula giriyor ilk katimiz bizim yuksek yani öyle girer girmez okula giris yok basamak cikiyorsun yerden biraz yüksekte kaliyor ilk kat. . . kapi acikmis içeri giriyor girer girmez müzik sinifina gidiyor(müzik sinifi bizim okulun en genis odali yeridir kapiyada oldukça yakindir iki sinif kadardir orasi garip olan bütün müzik odasi bizim esyalarimizla dolu benim calisma masam çek yatimiz masamiz televizyonumuz felan)ablam ve ben de peşinden giriyoruz annem çek yati acmis orda bir güzel yatkli, yorganli uyuyor annem neden orda uyuyor bilmiyorum ama cokta yadirgamiyorum annemin basina gidiyor beklemeye basliyor bekliyor ben bize yaptigi gibi gidecek saniriyorum bi sure geçiyor ve gitmiyor yoksa o mu diyorum cevap vermiyor bağırmaya basliyorum -o annemin basinda goturun onu ben annem siz yapamam felan diye sonra yuzunde bir maske olduğu için hangi duyguyu hissetiği anlasilmasada sesinden anlasiliyor dalga geçercesine davrandigi-Sen onu mu oldurucegimi zannetin çok komiksin diyor ve gidip bahçede bekliyor nedenini anlamiyorum neyse gidip bi köşeye oturuyorum ablam o sirada eger basinda bir sure beklediyse bu iste bir is var diyor bende nasil diyorum o öldüremediği kişileri gittikten sonra geri gelmek için lanetli bir iz yani eşya birakir diyor inanmıyorum gitti diyorum ya içim içimi yiyor deli gibi o şeyi ariyorum sonra çalışma masamin en ücra yerinde iki tane hangi duyguyu hissetiği belli olmayan maske birini alip anneme gösteri yorum o siraya anne kadar uyanmis hatta bunların olucagini biliyormus anneme anne b. . bu. . bunu birakmis napicaz simdi diyorum anneme vermek istiyorum ama korkuyorum ayni yerde bir maske daha olduğunu görüyorum onuda aliyorum diğerinin yanina koydugumda birlesince kuru kafa seklini aldiklarini fark ediyorum bagirmaya basliyorum anne ne olur yak sunu anne yak bir yandanda korkuyorum daha çok musallat olursa diye annem Basta istemiyordu sonra yakiyoruz elinde kocaman bir alev parcasi oluyor annemin eli yanmadan disari cikariyim diye cabaliyorum demir kapi kapali disindada eski sinif arkasim ve en yakin arkadasimin sevgilisi duruyor elinde futbol topu kapiyi AC dercesine isaret yapiyor aciyorum felan o surada annem bi anda disari cikiyor ateşi yere atiyor bir kahkaha sınıf arkadasim ne olduğunu sorup duruyor ve ben ona hic birşey diyemiyorum çünkü o varligin bize bahçede kahkada atislarini izliyorum sonra bayiliyorum ve uyanmisim. Yaşım:15, Cinsiyetin:kız, Medeni durum:bekar, Ruh halim:tedirgin, İşim:yok, öğrenciyim. Lütfen yorumlarsaniz sevinir ve çok mutlu olurum.

 2. Ayşe dedi ki:

  Hastanede yoğun bakım ünitesindeyim. Ve yoğun bakımda tanımadığım ama adını bildiğim Nurten diye biri yatıyor oluyor ve eskiden yakın olduğum bir arkadaşım yoğun bakımda, nurten için ağlıyor feryat ediyor ama oda öyle birini tanımıyor. Yorumlar mısınız lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Top