Özel Rüyalar

Bebek Rüyaları

Bebekler rüya görür mü? Evet, bebekler rüya görürler ve rüyalar bebeklerin gelişiminin önemli bir parçasıdır. Bebeklerin gördüğü rüyalar onun olgunlaşmamış yönünü veya hala olgunlaşma ya da gelişmekte olan yeni bir yönünü temsil edebilir ya da ihtiyaçları ifade eder. Bebeğiniz ihmal edildiyse veya beslenmesi gerekiyorsa ya da sizin tarafınızdan kabul edildiğini hissediyorsa bunları rüyasında görür ve yüz ifadesinden bunları tahmin edebilirsiniz. Rüya gören bebeğin yüzündeki mutlu, korkmuş, acıkmış ve benzeri ifadeleri anlamak bir anne için çok kolaydır. Bebek rüyaları ve anne babalar tarafından çok merak edilen ve en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Bu konuda okurlarımıza yardımcı olmak amacıyla aşağıdaki ilginç makaleyi hazırladık. Bebek rüyaları hakkında sorunuz olursa lütfen bize çekinmeden yazın.

Bebek rüyalarıBebek rüyaları hakkında yapılan bir bilimsel araştırmada bebeklerin uykularının % 66 sını rem aşamasında geçirdiği tespit edilmiştir ki göz hareketlerinin yoğun olduğu ve rüyanın görüldüğü evre olan rem aşamasının böylesine yüksek yaşanması bebeklerin uykusunun büyük bir bölümün rüya görerek geçirdiklerini anlatmaktadır. Bu değer büyüklerde % 15 -20 dir. Bebeklerin oranı büyüklerinki ile karşılaştırıldığında bebeğin rüyada geçirdiği süre büyüklere göre oldukça fazladır. Halk arasında yaygın olan”bebek uyuyarak büyür” sözündeki asıl gizem “bebek rüya görerek büyür” demektir.

  • Uyku araştırmacıları REM uykusu ile beyin gelişmesi arasında dolaysız bir paralellik bulmuşlardır. Yani bebekler ne kadar çok uyursa beyinleri o kadar çok gelişir. Bu batı dünyasında çok önceden beri bilinen ve takip edilen bir uygulamadır. Ana rahminde fetus oldukça uzun bir süre derin uykuda geçirir. Daha 30 haftalık iken bu cenin – fetus günün yaklaşık 24 saatini ana rahminde derin uykuda yani REM aşamasında geçirir.
  • Prematüre bebekler yani tam gelişmemiş bebekler uykularının yaklaşık yüzde 80 ni derin uykuda REM aşamasında geçirirler. Bebekler büyüdükçe onların derin uykuları azalır, yani REM aşaması düşer. Bu toplamda yüzde elliye düşer, bebek bir yaşına bastığında bu oran yüzde 35 e düşer. Bu sonuçlara bakıldığında bebeklerin manevi, beyinsel, hafıza ve zeka yönünden gelişmesi için derin uykuya, REM aşamasında uykuya ihtiyaçları olduğu görülür. Sizin bebeğinize yapacağınız en büyük iyilik onları yeterince uyutmaktır. Bu onların beslenmesinden daha önemlidir.
  • Rüya görmeyi bebekler için zeka geliştirici bir oyun olarak algılayabiliriz. Bebekler büyüdükçe zeka ve mantıki gelişmelerini etraftan gördükleri kimselerden, oyuncaklardan, tabiattan, hayvanlardan, ve kitaplardan alacaklardır.

Bir bebeğin hangi konuda rüya gördüğünü tahmin etmek biraz zor olmakla birlikte genel olarak günlük hayatta fiziksel aktiviteler sebebiyle oluşan yorgunluk onların derin bir uyku uyumalarına sebep olur. Bebekler büyüdükçe görsel ve duyumsal nesnelerde onların rüyalarına girerler. Bir bebeğin bezini değiştirdikten, onu doyurduktan, onunla oynadıktan veya ona yakın olduğunuzu hissettirdiğiniz zaman gördüğü rüyanın pozitif rüya olduğu bebeğin yüzünden rahatça anlaşılabilir. Rüyada bebek görmek hakkında oldukça detaylı bilgileri incelemek için lütfen bebek rüya tabiri sayfasını ziyaret ediniz.

Berrak rüyalar

Berrak rüya nedir? Yatağınıza yattınız fakat uyku tutmadı, uyuyamıyorsunuz ama kaliteli bir uykuyu çok özlüyorsunuz. İşte bu an bazı şeyleri düşünmek, hayatınızı ilgilendiren bir takım olayları sorgulamak için en iyi an. Bunları düşünün ve kalbinizin ritmini dinleyin, düşünmeye başladığınızda ritm biraz yükselmeye başladıysa doğru yoldasınız, göz kapaklarınızın düşmeye başladığını hissetmeye başlarsanız bu harika bir durum ve bu anda gözleri tavana dikmek daha da yararlı. Uykuya daldığınızda başka gecelere göre daha kaliteli bir uyku yaşayacağınıza ve gerçek hayatta kafanıza takılan bazı şeylerin cevabını rüyada göreceğinize inanabilirsiniz. Çünkü beyninize sinyal verdiniz, beyniniz siz uyuduğunuzda yatmadan önce düşündüğünüz konu hakkında eldeki bilgi ve deneyimleri bir araya getirip, büyük bir hızla bunları işleyecek ve sonucu size bildirecektir. Bu işi gündüz yapmaya kalksanız beyniniz bu kadar randımanlı olamayacaktı çünkü kapasitesinin önemli bir kısmını günlük yaşamın koşullarına harcayacaktı. Büyük ihtimalle bu gece göreceğiniz rüya da bir berrak rüya olacaktır. Peki bu orijinal ismiyle lucid rüya nedir? Türkçe karşılığıyla berrak rüya.

Berrak rüyalar günümüzde bir çok kaynakta lucid rüyalar olarak ta anılmaktadır. Genel anlamda hatırlanması çok kolay rüyalar kastedilmektedir: bu grupta rüyada geçen olaylar, kişiler, konuşmalar ve diğer tüm unsurlar çok nettir ve olaylar siz rüya gördüğünüzü fark edince meydana gelir “bir dakika bu sadece bir rüyaydı” dersiniz.

Lucid rüyalar kişiye kendi hayallerini kontrol ederek istediği yöne doğru rüyasını yönlendirme yeteneği verir, kişinin berrak durumda tehditlere karşı daha dirençli ve sonuçta daha kendine daha çok güvenen bir kişi olur. Bu berrak rüyaları fantezilerini yerine getirmek, uyanık hayatında bir sorunu çözmek için, bir konuşma için prova, spor oyunu geliştirmek için bir araç olarak kullanabilirsiniz. Aslında bazı sporcular tenis, golf, jimnastik sporu hazırlıklarında kendilerini geliştirmek için berrak rüyalardan oldukça yararlanmaktadır. Lucid rüyalarda bir olay gerçekleşmeden önce, patrondan zam istemek, bir arkadaşlık ya da evlilik teklif yapmak, bir çalışma programı hazırlamak gibi bir konuyu zihinde görselleştirilip olayı kafanızda prova edebilirsiniz. Bu rüyalar korku ve endişeleri aşmak içinde yardımcı olur. Berrak rüyaların uygulama alanları sadece sizin hayal gücünüzle sınırlıdır.

Gerçek yaşamda pek çok insan rüya gördüklerini fark ettiklerinde genel olarak hemen uykudan uyanırlar. Bazı insanlar ise bile bile uykudan uyanmaz ve kendilerini rüya görmeye devam ettirirler. İşte bu kişiler kendi rüyalarının sanki bir planlayıcısı olurlar, gördükleri rüyada çeşitli kararlar verirler ve hatta bazı kimseler rüyalarını yönetir, gördükleri rüyaya kendi istedikleri yönde ve şekilde yön verirler. Berrak rüyalar hakkında batılı bilim insanları yoğun bir şekilde “rüya kontrol edilebilir mi?” , “rüyalar yönetilebilir mi” konularında ciddi bilimsel araştırmalar yapmaktadır ancak bu konuda bilim insanları henüz bir ortak kanıya varamamıştır. Bunlara karşılık günlük yaşamda bazı kişilerin bunu başardıklarını, rüyalarını yönetip, içsel huzur ve mutluluğa ulaştıklarını biliyoruz.

Büyük gelişmeler yaratan rüyalar

Bu tür önemli rüyalar, arka arkaya, gün aşırı görülen rüyalardır, yani hafta içinde 3 4 gün arka arkaya görülebilir, hayatınızda yeni gelişmeler yaratan, yeni yatırımlar sağlayan, size yaşamınızda büyük katkılar sağlayan rüyalardır. Dün gece rüyada gördüğünüz şeyleri, bugünde kaldığı yerden aynen görmeye devam edersiniz. Bu tür rüyalar problem çözücü, sorunlara bir çözüm getirici, alternatif çözüm getiren bir rüya türüdür. Büyük gelişmeler yaratan rüyalar yaşamınıza yeni bir yön kazandıran, sosyal ilişkilerinize yeni çözümler getiren ya da kafanızı meşgul eden bir sorunun cevabını veren rüyalardır. İnsanlık tarihi bu tür rüyalar sonucu gerçekleşen buluşlarla doludur.

Niels Henrik David BohrNiels Henrik David Bohr atomik yapıları ve nicem teorisini anlamaya yardımcı çalışmalarıyla 1922 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü kazanmış Danimarkalı fizikçidir. Gördüğü bir rüyada kendisinin kızgın gazların bulunduğu güneşin merkezinde durduğunu, gezegenlerinde güneşe ince bağlar ile bağlı olarak güneş çevresinde döndüğünü, her gezegenin kendisinin yanında geçmesi anında bir ses çıkardığını görmüştü. Rüyada daha sonra güneşteki kızgın gazlar aniden soğuyarak katılaştı. Bilim adamı, bu rüyadan sonra güneş sistemiyle atomun yapısı arasında benzerlikleri inceledi ve kuantum fiziği gelişiminde çok önemli bir rol oynadı.

Elias HoweAmerikalı mucit Elias Howe, Fransız Barthelemy Thimonnier tarafından 1830 yılında icat edilen ilk dikiş makinesine masura ilave ederek günümüzün dikiş makinesi icat etmiştir. Birçok buluşu olan bu kişi hayalindeki diliş makinesini ortaya çıkarmak için çok uğraşmıştı fakat amacına ulaşmıyordu. Howe bir rüyasında bir kabileye esir düştüğünü gördü, rüyasında kabilenin reisi çok kısa bir sürede dikiş makinesi yapmasını, aksi halde öldürüleceğini söylüyordu. Elinden bir şey gelmiyordu ve makineyi üretememişti, ölüm zamanı gelmişti, rüyada kendini bir ağaca bağladıklarını ve yerlilerin mızraklarını kendisine yönelttiklerini gördü, ölüm emri verildiğinde bu kişiler ellerindeki mızrakları kendine fırlatıp öldüreceklerdi. Mucit mızraklara bakarken önemli bir ayrıntı gördü, her mızrağın uç kısmında göze benzeyen delikler bulunuyordu. Rüyadan kalktığında yaptığı makinede deliği iğnenin ucuna koyması lazım olduğunu tespit etti ve bugün hala kullanılan dikiş makinesinin ilk modelini yapmaya muvaffak oldu.

Giuseppe Tartiniİtalyan besteci ve kemancı Giuseppe Tartini barok dönem müzisyenlerindendir. “Şeytan Trilleri” önemli eserlerinden bir tanesidir. Tartini bir rüyasında şeytan ile savaştığını ve şeytana esir düştüğünü görür. Müzisyen şeytan ile alay etmek amacıyla şeytana bir keman vermiş. Şeytan çok mükemmel bir sonat çalmış. Tartini bu rüyadan hayret içinde uyanmış ve şeytanın çalmış olduğu sonatı bir kağıda hemen yazmıştır bu sonatın adını da Şeytan Trilleri koymuştur.

Destan rüyaları

Destan rüyaları bir çok kültürde muhteşem, evrensel, doğa üstü olarak ta tanımlanır ve kişinin kendisini iyi ve güçlü hissetmesine katkıda bulunur, tedavi edici özellik taşıyan bu rüyalar çok önemlidir Bu rüyaların anlatılması, yorumlanması tamamen gerçekleri yansıtır, bunlar gözardı edilemez, kesinlikle doğru çıkar. Bu rüyaları sanki dün görmüş gibi en ince ayrıntısına kadar yıllarca hatırlarsınız. Destani özelliklere sahip bu rüyalar, doğa üstü varlıkları, olayları, hikayeleri anlatırlar.

Bu tür rüyayı görüp uyandıktan sonra kendinizde büyük bir değişiklik hissedersiniz, sanki kendinizi dünyayı keşfetmiş gibi olursunuz, sanki hayatınızın akışı değişmiştir.

Destan rüyalarıGördüğünüzün destansı bir rüya olup olmadığını nasıl anlarsınız?

  1. rüya unutulmaz bir şekilde sizin için daha farkındalık meydana getiriyorsa.
  2. rüya sizin yepyeni bir bakış açısıyla hayata bakmanıza yol açıyorsa.
  3. rüya güçlü duygular çağrıştırıyorsa.
  4. rüya son derece canlı ve unutulmaz ise. Görüntüleri düşünmeyi durduramıyor adeta sizi kışkırtıyorsa.
  5. rüya kısa sürede içinizi huşu ile dolduruyorsa .
  6. Size sanki dün yaşanmış gibi bir duygu yaşatıp, yıllarca sizinle birlikte kalıyorsa.

O rüyanın destansı bir rüya olma ihtimali yüksektir. Öte yandan destansı rüyaların kişinin beyin dalgalarında daha fazla artışa yol açtığı tespit edilmiş ve bu dalgalardaki artışın destan rüyalarının kişiyi çok heyecanlandırdığı, etkilediği sonucu çıkarılmıştır. Yapılan analizlerde rüya sırasında aniden bir ses duymanın, gözünü açmanın ya da beyindeki fonksiyonlara bağlı olarak bu dalgaların azaldığı görülmüştür. Mesela rüyada Dedekorkut’u görmek sevgi, bilgelik, koruma ve aile bağlarını simgeler. Çocukluğa duyulan özlemleri, sevgi ve ilgiye muhtaçlığını ifade eder.

Ortak rüyalar ne demektir?

Biz iki kişinin aynı rüyayı görmesine ortak rüya diyoruz. Ortak rüyalar önceden planlanabilir. Yani iki kişi aktif bir şekilde plan yapıp, bir senaryo hazırlayarak aynı hedefe ve aynı rüyayı görmek için çalışabilirler. Bu bir çeşit zihinsel sinerji gibi düşünülebilir, günlük yaşamda uygulamaları vardır.

Bu bir çeşit iki kişi arasında diyalog ve güveni perçinlemek için bir aktivite yoludur. Ortak rüyalar önceden planlanmadan da görülebilir. Bir arkadaşınız, aileden biri, uzaktan bir akrabanız aynı rüyayı sizle aynı gecede görebilir. Ortak rüyalar konusunda akademik bir çalışma henüz yok ama rüyayı gören iki kişi arasında bir dostluk ve bağlantısı olduğu kesindir.

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir