Rüya Çeşitleri Nelerdir?

Rüya çeşitleri hakkında bilgiler

Rüya nedir sorusunun yanıtı tam olarak verilemezken rüya türleri hakkında aşağıdaki sınıflama genel kabul görmektedir.

* Birinci tür rüyalar
Zihnen yorgun, sürekli bir konuyla ilgilenen birisi uyudugunda rüyasında karmakarışık şeyler görebilir, veya bu insan, ilgilendigi, uğraştığı konuyu da görebilir. Bazı üniversite öğrencilerinin gündüz çözemedikleri yüksek matematik sorularını rüyalarında çözdükleri çok duyulan bir şeydir.
Bu tür rüyalar yorumlanmazlar. Örnegin, televizyonda veya başka bir yerde heyecanli bir sinema izleyen kişi rüyasinda aynı şeyleri görebilir. Bu durum sadece etkisinde kalmaktir. Yani gerçek rüya degildir.

* İkinci tür kabus veya karabasan denilen rüyalar
Bunlar genellikle iyi baslar. Uyuyan kimse hos bir olay ile ilgilendigini görür ve sonra bu rüya birden korkutucu bir hal almaya baslar. Güzel görüntü değişerek insana dehset verir. Kabuslarin açıklamasini ruh doktorları ve psikanalistler yapmaktadirlar. Yani bu tür rüyalar yorumlanmazlar. Kabusları, rüyada bir kez görülen korkutucu sahnelerle karıştırmamak lazımdır. Karabasan gören insan korkar. Bir ara rüyada olduğunu hissederek uyanmak ister. Bunu basaramaz. Ama uyandıgını sanır ve bu sırada kabus devam eder. Her insan ömründe birkaç kez kabus görebilir. Fakat sık sık karabasan görenlerin kimi olaylar, rahatsizlik vb. yüzünden sinirleri sarsılmış olabilir. Bu kimselerin doktorlarıyla konusmaları gereklidir.

* Üçüncü tür rüyalarRüyalar ve anlamları
Oldugu gibi günlük yaşamda gerçekleşendir. Böyle rüyalar çok değerlidir. Genellikle sezgisi güçlü olanlar, medyumlar hemen çikan rüyalar görürler. Örnegin insan rüyasında yıllardır rastlamadıgı ahbabını görebilir. Onunla konusabilir. Bu rüyadan kısa bir süre sonra o ahbabı karşısına çıkabilir. Buna “Gerçek Rüya” adı verilir. Böyle rüya görenler, dikkatli davranmalıdır. Gördükleri şeyleri iyi değerlendirmelidir.

* Dördüncü tür rüya
En sık görülendir. Yani uyuyan kimse rüyasında türlü şey görür. Sabah uyandıgında bunlardan bazılarını hatırlar. İste bunlar yorumlanabilir. Rüya tabiri denilen sey, dördüncü tür için gereklidir. Sabah uyandığında akılda kalan rüyalar yorumlamalıdır. Yorum yaparken karamsar olmamalıdır. Her zaman iyiye yorum yapılmalıdır. Bazı rüyalar iyi sayılmazlar. Buna da üzülmemek gerekir. Çünkü rüya, insanin kendisini korumasi için gereken bir uyarı da olabilir.

* Beşinci tür rüya
Rüya içinde görülen rüyadır. Genellikle insan rüyasinda gördügü rüyayı da yorumlar. Bu tür rüyalara da çok dikkat etmek gerekir. Çünkü böyle rüyalarda yapılan yorumun gerçekleşme orani çok yüksektir.

* Altıncı tür rüya
Rüyalar içinde en ilgincidir. Bu tekrarlanan rüyadır. Insan, aynı rüyayı sık sık görür. Örnegin rüyasında daima aynı eve girdigini, aynı sokakta durdugunu, vb. görür. Oysa kendisi ne o evi, nede sokagı bilmektedir. Fakat rüyada o ev, sokak, vb hiçte yabancı değildir. Veya insan devamli olarak aynı olayı yasar. Bazi kimseler Hint Felsefesine ve Karma’ya inanmaktadirlar. Karma, insan bedeninin bir çok kez bedenlenmesidir. Yani insan öldükten sonra kısa süre sonra başka bedenle yine dünyaya gelmektedir. Karma’ya inananlar, bu tür rüyalarin insanın eski yaşamıylamiyla ilgili olduğunu ileri sürmektedir. İnsan sürekli görmüs olduğu evde oturmus olabilir. Oysa rüya yorumu yapanlar bunu kabul etmemektedir. Böyle yinelenen rüyadaki seylere dikkat etmek gerekir. Bu sayede insan bir süre sonra neyle karşılasacagini anlayabilir.

RÜYALAR AYRICA AŞAĞIDAKİ GİBİ DE GRUPLANMAKTADIR

1. Rahmani Rüyalar, Meleklerin, insanın uykusu sırasında bedeninden geçici olarak ayrılan ruhuna gösterdikleri şeyler “Rahman-i Rüyalar” dır. Bu tür rüyaların yorumlanması gerekmez, çünkü gerçek rüyalardır. Bu rüyalar; er geç gerçekleşir Mesela; Yusuf Aleyhisslam’ın, Firavun’un, Buht-ün-Nasr’ın rüyaları bunlardandır.

2. Şeytani Rüyalar, Cinlerin, şeytanların gösterdikleri rüyalardır. Bunların da bir kısmı gerçekleşir. Hemde daha çabuk . Bu tür olan rüyaları yorumlamamak gerekir. Bu kısmı da insanı, korkutmak, boş yere ümitlere düşürmek, alay etmek için gösterilen şeyler olduğu için gerçekleşmez ve rüyayı görenin korkusu ve tatlı ümidi boşa çıkar.

Rüya mealiBAŞKA BİR RUYA GRUPMASI
1. Basit Rüyalar, Bunlar mahiyet itibari ile ehemmiyetsiz olup, canlı ve hafızada kolaylıkla yer tutacak rüyalar değildir. Bu rüyalar, alelade bir uykuda herkesin görebileceği rüyalardır.

2. Canlı Rüyalar, Sinirler rahatsızken görülen ve umumiyetle nahoş olan rüyalardır. İnsan bunları bütün ana hatları ile hatırlar. Bunlar , nadiren görülür. Hayat hadise ve vak’alarına nazaran hatalı ve kusurludur.

3. Temsili Ruyalar, Bunlar, mahiyet itibari ile, cin, peri, aşk ve sevda ile karışık ve şehevi olup, ender görülürler. Ekseriya tam istirahatle uyunmayan uykuda meydana gelirler. İnsan uyandığı zaman, üzerinde bir utanma hissi bırakır.

4. Hissi Rüyalar, Bu tür rüyalar ne nahoş nede nadirdir. Açık bir suretle hatırlanmamakla beraber, bu rüyalardan bazıları ikaz edici bir mahiyettedir.

5. İlginç Rüyalar – Güzel Rüyalar, Bunlar, havada uçmak ve suda yüzmek gibi hoş ve latif rüyalardan ibaret olup, daima sabahın beşi ile sekızı (05-08) arasında görülür. Vucut sıhhatte iken görüldükleri zaman tamamiyle hatırlanabilirler. bu rüyalar sık sık görülür ve vücutta faydalı bir sürette tesir ederler.

6. çok düşünceli olmak, fazla yemek yenilmesi ya da hastalık hallerinde görülen rüyalar, Mesela susamış bir insanın, buz gibi sular görü içmesi, zihnin meşgül olduğu şeylere az çok benzeyen rüyalar görmesi: Ateşli bir hastanın karmaşık şeyler görmesi gibi. Bu tür rüyaların hiç bir anlamı ve yorumu yoktur.

Spritizma bilginleri rüya hakkında şöyle derler. Ölen insanların ruhları daima arzda dolaşırlar, insanlarla sürekli surette temasta bulunurlar. Bunlar, bedende iken sevdiklerini yine sever, sevmediklerini de sevmezler. kendi hısım ve akrabalarına, yakın tanıdıklarına , rüyayı göstermek sureti ile yardım ederler. Bununla, onlara gelecekleri hakkında bir hatırlatma yaparlar.

Sinyal rüyaları ne demektir?

Uyarıcı rüyalar, bu rüyalar İkaz edici rüya, Sinyal rüyaları olarak ta anılmakta ve bizlere gerçek yaşamımızda problemlerinizi çözmeniz için gerekli olan faydalı bilgileri vermekte, bize sorunlarımızı çözmemizde yardımcı olmaktadır. Burada önemli olan bu uyarıcı, ikaz edici rüyaları tam hatırlayabilmek ve verilen mesajı doğru anlayabilmektir.

Tedavi edici rüyalar

Bu rüya sahibine sağlık konularında iyileştirme, şifa verme, tedavi etme mesajını verir. Günümüzde rüya yorumcuları bu tedavi edici rüyaların hasta olanlara tedavi, manevi ve ruhsal çöküntü içinde olanlara ise şifa verici özellikleri olduğunu belirtirler. Araştırma sonuçlarına göre astım ve migren hastası kişilerin her krizin öncesi belli tarzda rüya gördüklerini tespit edilmiştir. Sizin vücudunuz beyninizle rüya vasıtasıyla iletişim kurmaktadır. Rüyalar size herhangi bir hastalığın başlangıcını önceden haber vermekte, yani size “şu kadar zaman sonra veya şu anda şöyle bir hastalığınız, rahatsızlığınız var kendinize dikkat edin” mesajını verir.

1. Siz dünyaya hakim gibi bir duyguyla uyanıyorsanız (kendini iyi ve güçlü hissetme),
2. Bu rüya farkındalık konusunda sizi yeni bir seviyeye çıkarmışsa (elindeki değerlerin kıymetini anlama),
4. Bu rüya hiç unutulmayacak güzel etkiler bırakmışsa (Bu rüyalar sonsuza kadar sizinle kalır, ileride sanki ve dün görmüş gibi hissedersiniz),
5. Uyandığınızda hastalık veya sıkıntılarınızı unutmuşsanız,
6. Kalktığınızda hala bu rüyayı görmeye devam etmek istiyorsanız,
7. Uyandığınız vakit hayatınıza bakarak yeni bir yol çizmeyi düşündüyseniz,
9. Daha öneden bastırdığınız duyguları açığa bırakmak için istek duymaya başlamışsanız,
gördüğünüz rüya büyük olasılıkla iyileştirici, tedavi edici bir rüyadır.

Bu tür rüyalar size dişçiye ya da doktora kontrole gitmenizi de tavsiye edebilir. Eğer siz bu rüyanın size vermek istediği mesajı anlayacak kadar zeki iseniz, bu rüyanın size vermek istediği uyarı mesajını alır, sağlığınız için çok iyi tedbirler alabilirsiniz. İşte bu tür rüyalar size bilgi, tavsiye ve bu şekilde şifa verirler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir