Kategoriler
İnanılmaz Olaylar

Rüya Hakkında Garip Gerçekler

Rüya hakkında pek bilinmeyen ilginç konular

Rüyaların % 90’ı hatırlanmaz
Günümüzde yaşamın ağır koşulları, zihinsel yorgunluk, kalitesiz uyku yaşamak, kötü beslenmek, gıdalardaki sağlığa uygun olmayan maddeler ve benzeri nedenlerle insanların % 90’ı rüyalarını hatırlamazlar.

Kör insanlarda rüya görür
Kör insanlarda rüya görür. Bu merak edilen bir konudur ve yapılan bilimsel çalışmalar doğumdan sonra kör olan insanların rüya gördüklerini tespit etmişti. Ancak kör doğmuş insanların herhangi bir görüntü görmedikleri, fakat bazı sesler, kokular, dokunuşlar ve duyguları da içine alan rüyalara sahip oldukları bilinmektedir.

Herkes rüya görür
Aşırı psikolojik rahatsızlıklar hariç herkes rüya görür. Bir insan rüya görmediğini düşünüyorsa veya söylüyorsa bu sadece rüyalarını unuttuğunu yansıtır.

Rüyalarda sadece bilinen yüzler görünür
Rüyalarımızda sadece bildiğimiz yüzleri görüyoruz. İnsan beyni yeni yüzler icat etme yeteneğine sahip değildir, rüyalarımızda gerçek hayatımızda gördüğümüz gerçek insan yüzlerini görüyoruz ancak bilmiyor veya hatırlamıyor olabiliriz. Düşünün bir kişi hayatı boyunca gerçek yaşamında, televizyonda, gazetelerde, sinemada vb yerlerde yüz binlerce insan yüzü görür, bu nedenle insan beyninin rüyalarda kullanacağı sonsuz bir karakter stoğu bulunmaktadır. Beyin stoktaki bu yüzleri rüyalarda değişik senaryolarla görür.

Her rüya renkli değildir
Herkes renkli rüyalar görmez. Yapılan bilimsel araştırmalara göre insanların % 12’si tamamen siyah beyaz rüya görmektedir. Geri kalanlar çoğunluk ise tam renkli rüyalar görmektedir. 1915 yılında 1950 senesine kadar yapılan çalışmalar, rüyaların çoğunluğunun siyah beyaz olduğunu ancak bu sonuçların 1960’lı yıllarda değişmeye başladığını ifade etmektedir. Bugün, 25 yaşın altındaki çocukların hayallerinin sadece % 4.4’ü siyah-beyaz. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, değişen sonuçların siyah-beyaz film ve TV’den renkli medyaya geçişle bağlantılı olabileceğini göstermektedir.

Rüya bir semboller dilidir
Rüyalar semboliktir. Belirli bir konuda rüya görürseniz, rüyanın bu konuda olduğunu sıklıkla olmadığını fark edersiniz. Rüyalar derin bir sembolik dilde konuşurlar. Rüya üzerinde hangi simgeyi seçerseniz seçin, bu simgenin rüyayı gören kişi için bir sembol olması pek olası değildir.

Rüyada duygular
Rüyalarda en çok yaşanan, en yaygın duygu kaygıdır. Öte yandan olumsuz duygular olumlu olanlardan daha yaygındır.

Bir gecede dört ile yedi rüya yaşayabilirsiniz
Bir gecede dört ila yedi rüya yaşayabilirsiniz. Ortalama olarak her gece uyuduktan bir veya iki saat sonra rüyanızda her hangi bir yerde veya zamanda olduğunuzu hayal edebilirsiniz.

Hayvanların rüya gördükleri bilinmektedir
Hayvanlarda rüya görmektedir. Birçok farklı hayvan üzerinde çalışmalar yapılmış ve hepsinin uykuda rüya görürken ederken aynı beyin dalgaları incelenmiş ve uyku esnasında bu dalgalardan değişimler saptanmıştır. Bir köpek uyuyorken incelendiğinde pençeleri koşu halindeymiş gibi hareket ediyor ve sanki rüyada bir şeylerin peşinde dolaşıyor gibi sesler çıkarıyormuş.

Beden felci
Hızlı göz hareketi (REM) uykusu gözlerin hızlı hareketi ile karakterize eden normal bir uyku aşamasıdır. Yetişkinlerde REM uykusu genellikle toplam uykuda % 20-25, bir gece uykusunda yaklaşık 90-120 dakika işgal eder. REM uykusu sırasında beyindeki bir mekanizma ile vücut felç edilerek rüyadaki hareketlerin fiziksel bedenin hareketine neden olmaması sağlanır. Bununla birlikte beyin uyanırken bu mekanizmanın normal uykudan önce, sırasında veya sonrasında tetiklenmesi mümkündür.

Rüya kurucusu
Zihnimiz, uykudayken duyularımızı etkileyen dış uyaranları yorumlar ve onları rüyalarımızın bir parçası haline getirir. Bu bazen hayallerimizde gerçeklikten bir ses duyarız ve bir şekilde buna dahil olduğumuz anlamına gelir. Örneğin kardeşiniz uykunuz esnasında bir gitar çaldıysa, konserde olduğunuzu hayal ediyor olabilirsiniz.

Erkekler ve kadınlar farklı rüyalar görür
Erkekler, diğer erkekler hakkında daha fazla rüya görme eğilimindedir. Bir erkeğin rüyalarındaki karakterlerin yaklaşık % 70’i başka erkeklerdir. Öte yandan bir kadının rüyası hemen hemen eşit sayıda erkek ve kadın içerir. Bunun dışında erkekler genellikle rüyalarında kadınlarınkinden daha agresif duygulara sahiptir.

Bilinçaltı rüyaları
Büyük nüfus topluluklarında yapılan bir çok anketin sonuçları, insanların % 18 ila % 38’inin en az bir konuda önceden bilgili rüya (yani bir şeyin bilinçaltına yerleşmesi ve sonra rüyada ortaya çıkması) yaşadığını ve % 70’in de dejavu deneyimi (bir şeyi daha önceden yaşadığını hissetme) yaşadığını göstermektedir. Zihinsel hayalin mümkün olduğunu düşünen kişilerin yüzdesi daha da yüksektir %63 ile %98 arasında değişir.

Geleceği görmek
Geleceği görmek olarak da adlandırılan ön tanıma, mevcut ve normal olarak edinilmiş duyu temelli bilgilerden çıkarılamayan gelecek bilgisinin edinilmesi ya da basit tabirle olacakları görmek çok konuşulan bir konudur ancak bunun bilimsel bir temeli bulunamamıştır.

Horlamayanlar rüya göremez mi?
Bu gerçek internetin her yerinde tekrarlanır, ancak bunu destekleyecek hiçbir bilimsel bulgu yoktur. Bu düşünce halk arasında da yaygındır ama bunun doğru olup olmadığı konusunda kanıtlanmış bilimsel bir bilgi yoktur..

Umarım bu garip gerçekleri okurken iyi zaman geçirdiniz. Şimdi bu gerçekleri bir kez daha kontrol etmek için yatağıma gidiyorum. İyi geceler ve tatlı rüyalar! Rüyalarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Rüya tabiri nedir?
Bu sorunun cevabını vermeden önce rüya nedir? sorunun cevabı incelenmelidir. Rüya insanın beklenti, sevinç, üzüntü, endişe, korku, umut, özlem, anılar kısaca yaşamdaki tüm duygu ve düşüncelerinin uykuda beyin tarafından canlandırılması ile bu olayların belirli, kalıplaşmış görüntüler olarak ortaya çıkmaktasıdır.  Rüya tabiri insanlığın var oluşundan beri en çok merak edilen konulardan biri olup, rüyada görülen sembol, olay, ses ve diğer olayların verdiği mesajı açıklama işidir.

Rüya kapanı nedir?
Rüya kapanı, düş kapanı ya da rüya yakalayan, rüya avcısı (İngilizce dreamcatcher, Lakotaca iháŋbla gmunka, Ojibvaca asabikeshiinh “örümcek” ya da bawaajige nagwaagan “rüya tuzağı”, Kuzey Amerika Kızılderililerinde kâbuslardan korunma amacıyla kötülükleri yakalayıp yok eden ve söğüt dallarından yapılma bir kasnağın ip ya da babiche ile örümcek ağı ya da kar ayakkabısı gibi örülmesiyle oluşturulan el yapımı nesne. Daha sonra bu kişisel eşyalarla ya da tüy ve boncuk gibi aksesuarla süslenerek yatak ucuna asılır. Kaynak: tr.wikipedia.org.

“Rüya Hakkında Garip Gerçekler” için 2 yanıt

Saçma bir rüya görmek
Merhaba, rüyamda çok saçma bir rüya gördüm. Ben arkadaslarimla dolaşiyordum her yer yeşildi ve Havva cok temiz ve güneşliydi ve aniden bir insan dedi ki burda kücük mavi kurtlar yerde saklaniyo sizi saplarsa veya bedenize girerse yüzünüz sari olcaktir veya hasta olabilirsiniz dedi, dedikten sonra zaten her yer karanlıktı ve bende hep yerlere konzentra olmuşdum ve bir anda kücük mavi kurt sol ayağama girdi ve bende onu cikartmaya çalisiyordum ama olmadi ve cok panikli oldum bende korkudan uyandım. anlami nedir sizce?

Halime selam, rüyanın saçması normali olmaz sadece değerlisi veya değersizi olur, lütfen bunu bilin. Gördüğün rüya gerçek hayatta önemsemediğin ya da görmezden geldiğin bazı sıkıntılar olduğunu ancak bu sıkıntının içini kemirdiğini, bu gizli gizli endişe duyduğunu anlatmakta ve bu sorunla yüzleşip onu çözmeden rahat edemeyeceğini anlatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir