Kategoriler
Çiçekler

Rüyada Ada Soğanı Görmek

Rüyada ada soğanı görmek neye çıkar?

Rüyada ada soğanı görmek aile yaşamınızda tutumlu olma ve tasarruf konularında yeni kararlar alacağınızı, savurganlığı bırakacağınızı işaret eder. Rüyada ada soğanı yemek veya ada soğanı yediğini görmek savurganlığa devam ederseniz sonunda yoksulluk ile karşılaşacağınızı işaret eder.

Ada soğanı nedir?

Ayı soğanı, Ak soğan, Ölü soğanı, Beyaz soğan olarakta bilinen bitkinin Latince adı Scilla Maritima dır. Kumluk ve kurak yerlerde yetişir. Mızrak gibi uzun şerit şeklinde yaprakları olan, yaz sonunda beyazımsı çiçekler açan, 50-100 cm boyunda zambakgiller familyasından otsu bir bitkidir. Çiçekleri, yeşil ve beyaz damarlı olan ada soğanı acı ve zehirlidir. Tazeyken kullanılmaz. Soğan kısmı, yapraklarının altında bulunur.

Güney Asyada ve Balkanların güneyinde yetişir. Türkiyede ise Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Sonbaharda adasoğanının soğan kısmı toplanır. Soğanın etli olan orta kısmı dilimler halinde kesilir ve kurutulur. Nemden korunması gerekir. Kuruduktan sonra dövülüp toz haline getirilir. Toz halinde kullanılır. Kullanırken dikkatli olunmalıdır. Genellikle bal, sirke ya da zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılması önerilir.

Ada soğanı haricen kullanımda, iltihaplı bölgelere kullanılabilir. İdrar söktürücü özelliği vardır. Saçkırana iyi gelir. Haricen uygulandığı bölgede ağrı keser. Kalp kuvvetlendirici olarak kullanılır. Sara hastalığında etkili olduğu söylenir. Bal ile karıştırılıp yenildiğinde nefes alıp vermeyi düzenler ve öksürüğü keser. Bağırsakları yumuşatıcı etkisi vardır. Kaynak: dogalhekim.com.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir