Kategoriler
Kişisel Rüyalar

Rüyada Anne İle Tartıştığını Görmek

Rüyada anne ile tartışmak neye işaret eder?

Ben kızım ve 14 yaşındayım ruh halim fena değil ama çok karmaşık, mesela hep “zaman dursa keşke” diyorum, hiç bir şey yapmadan bekliyorum. Yani içimden bir şey yapmak gelmiyor, yapmam gerekenleri de yapmıyorum,,mesela okul ödevleri diyelim. İçimde öyle bir üşengeçlik var ki ben onları nasıl yapacağımı düşünürken gözümü kapatıyorum ve açmamla birlikte sabah oluyor, koştur koştur okula yetişmeye çalışıyorum, durum böyle olduğu için derslerimde kötü. Önceden derslerim çok güzeldi, hatta beni küçükken bir üst sınıfa atlatmayı bile teklif ettiler, şimdi Anadolu lisesine gidiyorum ama sınıfın en tembeli benim. 2-3 yıl öncesine kadar beni mutsuz eden şey yalnız olmak iken, şu an mutsuz eden tek şey derslerim. Yalnız olmak umurumda değil, ben derslerimi geri istiyorum. Aslında pek yalnız sayılmam zaten, neyse sizin işinizin rüya yorumlamak olduğunu unuttum ve biraz rehber danışmanmışsınız gibi derdimi anlattım. Siz bunları kişisel kapris olarak değil, içinde bulunduğum ruh hali olarak değerlendirirseniz sevinirim. İsterseniz okumayın ama ben yazmaya üşenmedim, sizde okumaya üşenmeyin lütfen.

Rüyama gelince, bundan önce yolladığım e-postada detaylı bir şekilde anlatmadım, o yüzden tekrar yazma gereksinimi duydum. Yukarıdaki paragrafla rüyamın pek bağlantısı olduğunu sanmıyorum ama: Rüyamda annemle tartışıyordum, yani annem bana uzaktan bağırıyordu, ben de ona bağırıyordum sonra yanına gittim (yanında bir duvar vardı), kafamı sola çevirdim en yakın arkadaşlarım vardı. (Onları duvardan dolayı fark edememişim) ve bana kötü kötü bakıyorlardı. Sonra durumu toparlamaya çalıştığımı hatırlıyorum ama o kötü bakışları hiç değişmedi ve uyandım. İlginç bir rüya, Ama anlamını merak ediyorum yorumlar mısınız? Gönderen M.

Rüyada anneyle tartıştığını görmek nasıl yorumlanır?

Sevgili M, öncelikle seni sahip olduğun yaşının ilerisinde gelişmiş kişiliğin için tebrik ediyor, gözlerinden öpüyorum. Hakkında verdiğin bilgileri kesinlikle kapris olarak değil, tersine mükemmel bilgiler olarak düşünüyorum. Ülkemizde gözlemlediğim bir konu var. Aynı senin gibi Anadolu lisesine giden kız yeğenim ve bir arkadaşımın erkek çocuğu var. Onlarda senin gibi ilk – orta eğitimlerinde çok başarılı idiler. Ancak lisede zorlanıyorlar, hayatlarında pek iyiden başka not almamış bu çocuklar Anadolu lisesinde karnelerinde pek çok zayıf getirdiler.

Ben buna iki faktörün sebep olduğunu düşünüyorum.
* Birincisi Anadolu lisesine uyum zor, dersler ağır, eğitim yöntemi farklı. Uyum sorunu yaşanmakta.
* 14 – 15 yaşların bir insanın yaşamındaki en önemli geçiş dönemlerinden biri ve bu dönemin dikkatli atlatılması gerekli. Burada kişinin yapısı, anne ve babanın tutumu, öğretmenler çok önem kazanmaktadır.

Bu yaşlar, çocukluktan gençliğe geçiş dönemi olup, kişi kendini iyice tanımaya başlamıştır, kararlarında söz sahibi olmak ister, kendini daha iyi ifade etmeye başlar, geleceğine yönelik beklentileri netleşmeye başlar. Bu konularda bir aksama olursa genç paniğe kapılmakta, içe dönmekte, yaşam enerjisi düşmekte, neredeyse bunalıma girebilmektedir. Bazen tersi olup genç saçmalama derecesinde davranışlarda da bulunabilmektedir. Danışmanlık kısmı bitti, rüyana gelirsek.

Rüyada anneyle tartışmak, anneye bağırmak, anne ile tartıştığını, annesine bağırdığını görmek uyanık hayatınızda doğruluktan sapıp yanlış yola gittiğinizi temsil eder. Bu yanlış yol bana göre derslerine ilgi gösterememek, derslerine odaklanamak ve sanırım annen bu konuda senin için üzülüyor.

Birinin size bakması, birinin baktığını görmek birinin sizi daha sık görmek istediğini işaret eder.
Burada bakışın kötü olması hakkında bir şey söyleyemiyorum. Belkide sen bilinçaltında annenin ya da arkadaşlarının seni sevmediğini, seni görmek istemediklerini düşünüyor olabilirsin.

Bir büyüğün olarak şunları yapmanı önemle rica ediyorum.
1. Derhal annen ile oturup her şeyi konuşmalısınız ( babanız da katılırsa daha iyi olur). Onlara isteklerini, beklentilerini, üzüntü ve sevinçlerini, korku ve endişelerini açık açık anlatıp, neler yapabileceğinizi görüşmelisin.
2. Hemen rehber öğretmenin ile her şeyi açık açık konuşmalı, neler yapman gerektiğini görüşmelisin.
3. Zaman ve imkanınız var ise ilk fırsatta bir psikolog desteği alıp, bu zor dönemi atlatmalısın.

Yukarıda örnek verdiğim, seçme sınavlarında İstanbul’da ilk ona girip, şu anda Anadolu lisesinde bol zayıflı karne getiren arkadaşımın çocuğunun durumuna düşmeni gerçekten istemem. Lütfen gelişmeleri ve düşüncelerini yazar mısın? Rüyanın unsurlar: anne, arkadaş, kötü bakmak, bakışmak, tartışmak, anneye bağırmak. Bu rüya hakkında detaylı bilgi için rüyada anne görmek sayfası da ilginizi çekebilir.

“Rüyada Anne İle Tartıştığını Görmek” için 4 yanıt

Yaptığınız yorum için teşekkür ederim. Annem ve babam bana hep “Senden bir şey olmaz” “Başaramazsın” “Yapamayacağını biliyordum zaten” diyorlar. Bunu beni hırslandırmak için yapıyorlar. Ama annemlerin bir dedikleri bir dediğini tutmuyor, mesela akşamları “Kızım bak sen zekisin başarırsın” gibi sözlerle başlayıp “senden bir şey olmaz”la bitiriyorlar. Rehberlik önerileriniz için teşekkür ederim ama ben o dönemi atlattığımı düşünüyorum. Mesela bir insan bana hakaret etti diyelim pat diye cevap yapıştırabiliyorum, önceden olduğu gibi yatağa girip saatlerce müzik dinlemiyorum. O günler için çok pişmanım. Affedersiniz kendimi mal gibi hissediyorum öyle alıngan ve duygusal olduğum için. Bu günler artık yok ama bana çok şey kaybettirdiler “ders çalışma alışkanlığı” “7 ve 8. sınıf temel konuları” gibi. Ha size 4 yıldır bilgisayar bağımlısı olduğumu söylemiş miydim? Evet bu benim için başlı başına ayrı bir sorun. Günde en az 4-5 saat girecek kadar. Yaz tatillerini saymıyorum bile uyu kalk bilgisayar, yat uyu bilgisayar.

Merhabalar, ben gecen akşam rüyamda sevdiğim erkegi gördüm, 7 aylik bir ilişkimiz var onu cok seviyorum cokta seviyorum, istihare namazına yatıyorum onun için ama bir isaret göremedim, bir aksam niyet ederek yattim ve ruyamda annemle ben tartışıyoruz, sonra sevdigim erkek bana destek çıkıyor “bagirma annene” diye ve annem koltuga oturuyor, sevdigim erkekte gidip elini öpüyor ve üçümüz oturuyoruz, yardimci olursanz cok sevinirim.

Fatma selam, bu rüyanın en önemli iki unsuru anne ile tartışmak ve sevdiğin kişinin söyledikleridir. Rüyada annesiyle tartıştığını görmek rüyayı gören kişinin yaşamında bazı şeylerin yanlış gittiğine işaret eder. Sevdiğin erkeğin yaptıkları ise hayatında yapacağın bazı ufak değişiklikler ile yaşamını çok mutlu bir hale getirebileceğini temsil etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir