Kategoriler
İlginç Rüyalar

Rüyada Arama Motoru Görmek

Rüyada arama motoru görmek neye çıkar?

Rüyada arama motoru görmek veya arama motoru kullanmak, gerçek yaşamınızdaki derin düşünceler veya bilinçsiz duygulara ışık tutmak, onları aydınlatmak veya bazı konularda kendini sorgulamak ifadesidir.

Rüyada arama motorunda arama yapmak rüya sahibinin şu anda bir şeyleri yanlış bildiğini ya da hatalı yolda olduğunu gösterir ve onun yanlış olan bu yoldan çıkacağını ve en sonunda doğru olan yolu bulacağını gösterir.

Rüyada arama motorunda aradığını bulmak rüyayı gören kişiye kişiye müjdeli bir haber geleceğine delalet eder. Rüyayı gören kişinin kendisini mutlu edecek ve memnun olmasına sebep olacak bir haber alacağına işaret ederken aynı zamanda bunun arkasından hayır dolu ve güzel olaylar yaşanacağını, işlerinin açılacağını ve her şeyin yoluna girmeye başlayacağını simgeler.

Rüyada arama motorunda aradığını bulamamak hayatınızda gündelik sıradan olaylar konusunda bir bıkkınlık içinde olduğunuzu gösterir. Bu durumun hayatta yeni kararlar almanız yada bazı şeyleri gözden geçirmeniz ve bir şeyleri değiştirmeniz ile düzeleceğine yorulur ve çok yakın bir zamanda bunları yapacağınızı temsil eder.

Rüyada arama motoruna kayıt, arama motoru kaydı, sitesini arama motoruna kaydetmek, siteyi arama motorlarına kaydettiğini görmek kontrollü bilinç, durumu kavrayış ve bir durum içinde yol bulmak yeteneğini simgeler. Ne yapmak istediğinize emin olduğunuzu işaret eder.

Arama motoru nedir?

Arama motoru, İnternet üzerinde bulunan içeriği aramak için kullanılan bir mekanizmadır. Üç bileşenden oluşur: web robotu, arama indeksi ve kullanıcı arabirimi. Ancak arama sonuçları genellikle sık tıklanan internet sayfalarından oluşan bir liste olarak verilmektedir. İlk arama motoru 1990 yılında bir üniversite öğrencisi olan Alan Emtage tarafından Archie adıyla kuruldu. İngilizce “archive” kelimesinden türemiştir. Bu arama motoru insanların aradıkları dosyaları bulmaya çalışıyordu. Popüler olmaya başladığında Minnesota Üniversitesi’nden Mark P. McCahill, “www.archie.com”un karşısına 1991’de Veronica (Very Easy Rodent-Oriented Net-wide Index to Computerized Archives)’yı çıkardı. Çok geçmeden aynı amaçla Jughead (Jonzy’s Universal Gopher Hierarchy Excavation And Display) de kuruldu. İkisi de Dosya aktarım iletişim kuralı çerçevesinde çalışıyordu. Haziran 1993’te Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Matthew Gray, bir indeks adı oluşturmak için kullanılan ve “Wandex” adıyla anılan ilk internet botununu üretti. Sonra Kasım 1993’te kurulan ve internet botu olmayan Aliweb arama motoru, web sitelerinin bilgilerini kullanarak oluşturulmuş ilk arama motoru oldu.

Aralık 1994’te web sayfalarını bulmak amacıyla kendi içerisinde dizin oluşturan ve tasarlanan sorgu programına arayüz ve bir web formu olarak kullanılabilen JumpStation arama motoru oluşturuldu. Bir ilk olan “tam metin”(full text) tarayıcı arama motoru olan WebCrawler, 1994 yılında görücüye çıktı. Önceki arama motorlarının aksine; herhangi bir web sayfasını, her kelimesi için herhangi bir kullanıcının aramasına izin veriliyordu. Ayrıca yine 1994 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Dr. Michael Mauldini tarafından üretilip satışa çıkan Lycos, büyük bir ticari çaba oldu. Kısa bir süre sonra; Magellan, Excite, Infoseek, Inktomi, Northern Light ve AltaVista dahil pek çok arama motoru internet ortamında görücüye çıktı ve popülerlik için birbiriyle yarıştı. Ancak bunların içinde bulunan, David Filo ve Jerry Yang’ın kurduğu Yahoo!, insanların ilgisini diğerlerinden çok çekerek web sayfaları bulmanın en popüler yolu olarak kullanılan arama motorları arasında yer aldı.

Arama motorlarına 1990’ların sonlarına kadar büyük çapta bir yatırım yapılmadı. Ancak o yıllardan itibaren büyük şirketler ortaya çıkan bu yeni arama motorlarından kazanç elde etmeye başladı. 1998 yılında Google’ı kuran Larry Page ve Sergey Brin, PageRank adlı teknolojilerini satmak istediler ancak alıcı çıkmadı. İnternet ağındaki her sayfayı puanlayan bu sistem; o sayfaya ne kadar çok link verildiyse ve link veren yerlerin puanı ne kadar çoksa, söz konusu sayfaya da o kadar çok puan verme mantığına dayanıyordu. Google’ın sahipleri bu teknolojiyi satamayınca büyüme kararı aldılar ve 35 milyon dolar yatırım kredisi de alınca 1999’da Google Search’ü kurdular. 2000’li yıllarda öne çıkan Google arama motoru’nun ardından kısa sürede gelişip 2000 yılında Google Araç Çubuğu çıkaran ekip, 2004 yılında kütüphanelerdeki binlerce kitabı Google Book Search adıyla aramaya açtı ve 1 GB kapasite ile Google Mail yani Gmail hizmetini başlattı. Google 2007’in sonları itibariyle, en popüler web arama motoru olarak dünya çapında tanınıyordu. Kaynak: tr.wikipedia.org.

“Rüyada Arama Motoru Görmek” için bir yanıt

Yaklaşık olarak 2 yıl önce gibi rüyamda babamın aslında ölmediğini, yaşadığını ve bizden saklandığını öğreniyordum, onu bir şekilde buluyordum, onunla vakit geçiriyordum çok mutlu oluyorsun sonra numarasını alıyordum uyandığımda çok kötü olmuştum telefonumda o numarayı arayıp durmuştum etkisinden kurtulamamıştım.

Biraz öncede uyandığımda benzer bir rüya gördüm, güya babamın ölmediği yaşadığı haberini alıyorum bir yerden annem “bırak işte demek ki istemiyor bizi niye uğraşıyorsun” diyor ama ben bulucam neden böyle yapıyorsun bizi sevmiyor musun diye sorucam diyorum birileriyle konuşuyorum, sokaklarda dolaşıp fotoğrafını gösterip soruyorum, hiç bilmediğim saçma sapan yerlere gidiyorum bulayım diye falan. Sonra biri googlea baksana diyor, tam o anda uyandım ve babamın adını yazdım google a sonra birden ben ne yapıyorum dedim. Ben 87 doğumluyum kadınım şu anda işsizim ve bekarım. Babamı 2007 senesinde akciğer kanserinden kaybettim, kendim baktım hastayken 9 ay boyunca o yüzden babamla ilgili rüyalardan çok etkileniyorum. Rüyalarımın anlamını öğrenebilirsem çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir