Kategoriler
İnsan Hakkında Rüyalar

Atatürk’ün Rüyaları

Atatürk’ün Rüyalarından örnekler

* Annesinin vefatını rüyasında görmesi
Atatürk, bir sabah yatağından endişeyle kalktı, bir rüya görmüş ve o rüya canını çok sıkmış idi.
Atatürk gördüğü o rüyayı şöyle anlatmıştır. “Arazide dolaşıyoruz. Her taraf yemyeşil çayır çimenlik. Aniden bir sel gelip annemi alıp götürüyor. ”
Bu rüyanın arkasından acı bir haber, kısa bir süre sonra yaveri Salih’in gönderdiği şifreli telgrafla gelmişti. Atatürk telgrafın şifreli olduğunu görünce hemen “Annem vefat etti, değil mi?” demiştir.

* Salih Bozok’un intihar edeceğini rüyasında görmesi
Salih Bozok, uzun süre Atatürk’ün yaverliğini yapmıştı. Atatürk, sağlığında onunla ilgili gördüğü rüyayı Salih Bozoka anlatmıştı:
“Büyük bir otelin lobisinde oturuyoruz. Yanımda sen de vardın. Lobinin bir köşesinde bilardo masası var. Masanın başında, arkası bize dönük olan bir kişi oturuyor. Tam o sırada odanın kapısı açılıp içeriye 30 kadar iri yarı adam girdi. Bunlardan biri eline bilardo masasından bir ıstaka alıp, masanın önünde oturan benim tanıyamadığım kişinin omuzuna bütün kuvvetiyle vurmaya başladı.
Omuzuna vurulan kişi ayağa kalkıp, kendini savunmaya çalışırken “Bana neden vuruyorsun” diye hiddetle bağırıken, Salih göz ucu ile ne yapmamız lazım gibisinden bana baktın. Ben sakın kıpırdama anlamına gelen bir işaretle sükunete davet ettim. Bu sırada elinde ıstaka olan adam, bize doğru yaklaşıp, karşımızda tehditkar bir vaziyet aldı.
Bu sefer sen yine müdahale etmek istedin. Ben sana sus işareti verdikten sonra, o azılı adama dönerek
“Sen kimsin ve ne istiyorsun” diye sordum.
Adam soruma yanıt vereceği yerde, cebinden bir tabanca çıkartıp iki kurşun sıktı. Biri bana, öteki sana geldi. Sonra adam bize “Kalkın dans edelim” emrini verdi. İkimizde kalkıp onun huzurunda dansettik.
Bilindiği gibi Atatürk’ün ölümünden sonra Salih Bozok tabancasıyla intihar etmiş, ancak kurtarılmıştır.

– Atatürk’ün gördüğü son rüya
Atatürk, 26 Eylül 1938 tarihinde rahatsızlığı ile ilgili olarak ilk kez hafif bir koma atlatmıştı.
Prof. Afet İnan, olayı şöyle anlatmıştır
O geceyi rahatsız geçirdi. İlk komayı o zaman atlatmıştı. Ertesi sabahki açıklamasında “Demek ölüm böyle olacak” diyerek uzun bir rüya gördüğünü anlattı.
“Salih’e söyle, ikimiz de kuyuya düştük, fakat o kurtuldu” dedi.
Atatürk’ün burada “kuyuya düşme” sembolü ile gördüğü rüya vizyonu, kendisinin de söylediği gibi ölümünün habercisi idi. Salih Bozok’un kuyudan kurtulması ise, Atatürk’ün vefat ettiği gün, buna çok üzülen Salih Bozok’un intihar etmesi sonucu kurtarılmasını simgeliyordu

“Atatürk’ün Rüyaları” için 2 yanıt

Rüyada Atatürk’ü gördüm
Rüyamda iki kulpu olan büyük beyaz bir bidonda ( en az 20 kg.) zeytin yağını kulplarından ben ve Atatürk tuttuk, beraber taşıyoruz. Yorum için teşekkürler şimdiden.

Rüyada Atatürk’ü görmek ve ağlamak
Rüyamda Atatürkü askere uğurlarken gördüm ve o ara rüyada ağladım, sonra uyandım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir