Kategoriler
Dini Rüyalar

Rüyada Bakara Suresi

Rüyada bakara suresi neye delalettir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Normal hayatımda işten eve geldim bakara suresini açtım dinledim, sonra saat geç olduğu için yattım ve bir rüya gördüm fazlasıyla etkilendim. Rüyamda mutfağımın kapısında ışıklı bir suret gördüm, mor ve kırmızı fakat mat renklerdi, gozu kulagı hır bır belırgın bır seyı yoktu onu gordum ve bismillahirrahmanirrahim dedim, şeytanmış o, sonrasında eşımın kılıgına dondu karsımda eşım vardı fakat o degıldı hıssedıyordum şeytan onun kılıgına gırmıstı bende yatak odasının kapısının onumdeyım bana doğru yaklasmaya başladı gözlerındekı o kini gorebılıyordum hemen nas suresını okumaya basladım 2-3 kez sonra felak suresını okumaya calıstım

Kul eûzu bi rabbil felak (felakı). Min şerri mâ halak (halaka). dıyorum gersı gelmıyo okuyamıyorum sonrasında yasın kıtabı aklıma geldı hemen onu aldım elıme felak suresını oradan okudum bır felak bır nas okumaya basladım tam dıbıme kadar gelmısken uzaklasmaya basladı onu gordugum ılk yere mutfak kapısına gerı dondu oradayken bana ımalı bır tebessum atar gıbı oldu sankı yıne gelecegım dermıiş gıbı sonra uyandım.

7 aylık evlıyım eşıme domuz yagı buyusu yapılmıs evımız yıkılsın ayrılık olsun adına bambaska bır ınsana donusmutu ozamanlar 2-3 aydır ıyı cok sukur ama ara ara tuhaflıkları yıne oluyor acaba bır mesaj nıtelıgı olabılırmı bu ruya bana

Rüyada bakara suresi görmek tabiri

Rüyada bakara suresini görmek rüya sahibi için büyük bir kısmetin kendisini beklediğini ancak kısmetini aramak ve ona ulaşmayı denemek gerektiğine işaret eder. Bakara suresini okumak veya okuduğunu görmek en hayırlı olanlardandır ve rüyayı görenin belalardan ve felaketlerden uzak duracağına işaret eder. Bakara suresini dinlemek ya da duymak güçlü hafızaya sahip olmaya ve keskin zekaya işaret eder.

Bakara Suresi (Arapça: سورة البقرة), Kur’an’ın diziminde ikinci sırasında yer alan bu sure Kur’anın en uzun suresi olup, 286 ayetten oluşmaktadır.

Bakara suresi, ismini surenin 67-73 ayetlerinde anlatılan, öldürülen bir kişinin katilinin bulunması amacıyla uygulanan bir inek kesme hikayesinden alır, Bakara “inek” demektir.

“67. Musa, kavmine: Allah bir sığır kesmenizi emrediyor, demişti de: Bizimle alay mı ediyorsun? demişlerdi. O da: Cahillerden olmaktan Allah’a sığınırım, demişti.
68. “Bizim adımıza Rabbine dua et, bize onun ne olduğunu açıklasın” dediler. Musa: Allah diyor ki: “O, ne yaşlı ne de körpe; ikisi arasında bir inek.” Size emredileni hemen yapın, dedi.
69. Bu defa: Bizim için Rabbine dua et, bize onun rengini açıklasın, dediler. “O diyor ki: Sarı renkli, parlak tüylü, bakanların içini açan bir inektir” dedi.
70. “(Ey Musa!) Bizim için, Rabbine dua et de onun nasıl bir sığır olduğunu bize açıklasın, nasıl bir inek keseceğimizi anlayamadık. Biz, inşaallah emredileni yapma yolunu buluruz” dediler.
71. (Musa) dedi ki: Allah şöyle buyuruyor: O, henüz boyunduruk altına alınmayan, yer sürmeyen, ekin sulamayan, serbest dolaşan (salma), renginde hiç alacası bulunmayan bir inektir. “İşte şimdi gerçeği anlattın” dediler ve bunun üzerine (onu bulup) kestiler, ama az kalsın kesmeyeceklerdi….
73. “Haydi, şimdi (öldürülen) adama, (kesilen ineğin) bir parçasıyla vurun” dedik. Böylece Allah ölüleri diriltir ve düşünesiniz diye size âyetlerini gösterir.”
Hikayedeki Allah’ın inek kesme emri anlamsız veya abes göründüğü ve abesle iştigal Tanrı’ya yakışmayan bir sıfat olduğu için konuyla ilgili yorumlar yapılmıştır. Buna göre Allah’a ve Musa’ya inanan İsrailoğulları yerel halkın (Mısırlılar) ineği yüceltmesinden ve kutsallık atfetmesinden etkilenmişler, Tanrı da onlara bir inek kesmelerini emrederek karşılık vermiştir.

Osmar Schindler’in Davud ve Golyat isimli eseri (yak. 1888), Bakara 249-251 de Calut’ile ilgili anlatımlara yer verilir.

Medine döneminde hicretten hemen sonra yazılmaya başlanmış ve yazım takriben on yıla yayılan bir sürecle tamamlanmıştır. Kur’an’ın en uzun suresi olup, 286 ayettir. Hacim itibariyle Kur’an’ın 1/12’sini teşkil eder. Kur’an’ın, ayrıntılı bir özeti durumundadır.

Bahsi geçen konular[değiştir | kaynağı değiştir]
Sure’nin 65-66. ayetlerine göre Cumartesi çalışmama yasağını çiğneyen bir Yahudi topluluğu Tanrı tarafından diğer insanlara ibret olması için maymuna döndürülerek cezalandırılmışlardır.

Surenin 102. ayeti Babil, Sümer mitolojileriyle Tevrat ve Avesta gibi dini kaynaklarda birbirine yakın telaffuzlarla (tevratta Merodach) anılan Harut ve Marut kıssası ile ilgilidir. Mitolojide tanrı (Marduk) veya tanrısal varlıklar olarak anlatılan Harut ve Marut, Yahudi ve Hristiyan kaynaklarında Babilin “düşmüş melekleri” Kur’anda ise insanlara sihir öğreten iki melek olarak geçmektedir. Kaynak: Vikipedi

“Rüyada Bakara Suresi” için 2 yanıt

Merhaba, Bugün rüyamda bakara suresini gördüm okuyor muydum okunuyor muydu bilemiyorum. Ruyamda bir yakinimizin vefatiyla ilgili bir ruyada gordum bakara suresini. Zaten sabahta cenaze haberini almistim. Bakara suresinin verdigi mesaj nedir acaba?

Cansu merhaba,
Ölümü sadece Allah bilir dolayısıyla rüyalardan bu yönde mesaj beklemek anlamlı değildir. Ama hepimiz biliriz ki bazen insanın içi sıkılır, kötü bir şey olacağını hisseder ya da tersi insanın içi coşar ve güzel şeyler olur. Bunlar hayatın mistik gizemleridir ve burada bunları anlatmak, yazmak imkansızdır. Ancak çok yaşlı veya çok hasta olan bir yakınının vefatını beklemek bilinen ve kabul edilebilir bir tahmindir (içe doğuş). Rüyada Bakara suresi hakkında bilgi sayfada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir