Kategoriler
İlginç Rüyalar

Rüyada Barometre Görmek

Rüyada barometre görmek neye çıkar?

Rüyada barometre görülmesi rüya sahibinin devlet işleri hakkında ve resmi kurumlarla olan sorunların bir süre daha devam edeceğini temsil ifade eder. Bazı yorumculara göre ise rüyayı gören kişinin iş hayatında ve aile yaşamında gerginlikten kaynaklanan kötü olaylar ile karşılaşmasına ve bu olayların kötü etkisinin uzun bir süre devam etmesine, işleri düzeltmek kişinin büyük çabalar göstereceğine fakat ne kadar uğraşırsa uğraşsın bu sıkıntının hemen bitmeyeceğine yorulur. Rüyada kırık barometre görmek bir trafik kazası veya iş kazası gibi hoşa gitmeyecek bir haber almaya işaret ederken alternatif olarak kişinin yaşadığı kararsızlık hali yüzünden yapacağı işlerde başarısız olacağına dertler ve sıkıntılarla boğuşacağı bir dönem yaşayacağına bu arada bazı hayal kırıklıkları ile karşılaşacağına, belki de sevdiği biriyle yolların ayrılmasına delalet eder.

Barometre nedir?

Barometre, atmosfer basıncını ölçmeye yarayan alettir. Genellikle civalı (sıvılı) ve aneroid (havalı) olmak üzere yaygın olarak kullanılan iki çeşidi vardır.

Cıvalı barometre 1643 yılında Evangelista Torricelli tarafından bulunmuştur. Cıvalı barometre, içi cıva dolu dikey bir borudur. Borunun üst ucu kapalıdır. Alt uç ise açık, ancak cıva dolu bir kaba daldırılmış durumdadır. Atmosferin bu kap içindeki cıva yüzeyine yaptığı basınca göre, borunun içindeki cıva sütunu yükselip alçalır. Cıva sütununun yüksekliği barometre basıncını gösterir. Bu basınç deniz düzeyinde, cıva sütunundaki 76 cm yüksekliğe eşittir. 76 cm-cıva aynı zamanda 1 atmosfer basınca eşittir. Sütundaki cıva düzeyinin alçalıp yükselmesi atmosfer basıncının değiştiğini gösterir ve bu yolla hava durumu tahmin edilebilir.

Aneroid (havalı) barometre atmosfer basıncına bağlı olarak daralan ve genişleyen, daralma-genişleme miktarını da rakamlı bir düzenek sayesinde ölçek üzerinde işaret eden metal bir kutudur. Aneroid sözcüğü “sıvısız” anlamına gelir. Hava taşıtlarında ve dağcılıkta kullanılan altimetreler aneroid barometrenin en yaygın olarak kullanılan örneklerindendir. Atmosfer basıncı deniz seviyesinden yükseldikçe azalır. Altimetre ibresi, gözlemcinin içinde bulunduğu atmosferik basınç düzeyine karşılık gelen yüksekliği gösterir. Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir