Kategoriler
Doğa Rüyaları

Rüyada Bergamot Görmek

Rüyada bergamot neye delalet eder?

Rüyada bergamot görmekRüyada bergamot görmek rüyayı gören kişinin genç olmak, zinde kalmak, dinçlik kazanmak için daha fazla emek vermesi, çaba sarf etmesi gerektiğini simgeler.

Rüyada bergamot çayı içmek rüya sahibinin moralinin yükselmesine sebep olacak bazı güzel gelişmeler yaşayacağını ve kişinin bu yüksek moral sayesinde yaşama sevincinin artıp, vücudunun ve zihninin genç ve dinç olacağına delalet eder.

Rüyada bergamot ağacı görmek kişinin sahip olduğu güçlü inancı ve yaptığı iyi işler sebebiyle işlerinin hep iyi gideceğini, etrafının her daim sevgi ve saygısını kazanacağını, sağlık ve sıhhat dolu uzun bir ömür süreceğini temsil eder.

Bergamot nedir?

Bergamot (Citrus bergamia), sedef otugiller (Rutaceae) ortalama 4 m boyunda bir ağaç türü. Esas vatanı Batı Hindistan’dır. Yaprakları uzun ve koyu yeşildir. Çiçekleri beyaz renkli ve küçük olup, meyveleri küre veya armut biçiminde, 5-7 cm çapında etli kısmı ekşi lezzetli, kabuk kısmı limon sarısı renklidir.

Türkiye’de yetiştiği yer Doğu Akdeniz’in kıyı kesimleridir (Adana, Mersin, Hatay). Meyve kabuklarından sıkma usulü ile bergamut esansı elde edilmektedir. Yeşilimtrak sarı renkli, hoş kokulu ve acı lezzetli bir sıvıdır. Parfümeri (ıtriyat) sanayisinde kullanılmaktadır.

Usaresinden kalsiyum sitrat ve sitrik asit elde edilir. Koku vermesi için bazen çaylara da karıştırılır. Çay sektöründe kullanılan aromasına Earl Grey aroması ismi de verilir. Ayrıca reçeli de yapılır.

Bergamot ismi Türkçe “Bey Armudu” sözcüğünün bozularak önce İtalyanca’ya (Bergamotta) ardından da Fransızca’ya (Bergamote) geçmesiyle oluşmuştur.

Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir