Rüyada Boya Çiçeği Görmek

Rüyada boya çiçeği ne anlama gelir?

Rüyada boya çiçeği görmek rüyayı gören kişinin yaşama daha farklı bir perspektif ile daha geniş bakması gerektiğini, o zaman fikir ve planların daha değerli olacağını simgeler.

Boya Çiçeği Nedir?

Kuzey ve Orta Amerika ile Doğu ve Güney Asya’da doğal olarak yaşayan 90 kadar türü vardır. Boylu ya da bodur çalı formunda yaz kış yeşil odunsu bitkilerdir. Aynı zamanda
ağaç ve ağaççık tipinde olan türleri de vardır. Yaprakları tek yaprakçıklı, tüysü, pek az olarak da üçlüdür. Yaprakçılar derimsi kenarları seyrek dişli, dişlerin ucu çokça diken durumunda yaprağın dizilişi ise almaçlıdır. Dallarda diken bulunmaz. Çiçekleri sarı renkli, berberis çiçeklerine benzese de onların çiçeklerinden daha büyüktür. Çiçekleri, çok çiçekli salkım ya da bileşik salkım durumundadır. Meyve az olarak beyaz ya da kırmızı renkte görünse de çoğunlukla mavi ve dumanlıdır.

Her dem yeşil, 1 m kadar boy yapabilen ve fazla dallanmayan çalı formunda olan bitkilerdir. Yaprakları 5–11 yaprakçıklı, tüysü yaprak biçiminde, yaprakçıklar 4–8 cm uzunluğunda elips veya yumurta biçimindedir. Yaprak kenarları dişli, dişler diken görünümünde, yaprağın üst yüzü koyu parlak yeşil, alt yüzü yeşilimsi renktedir. Ergin yapraklar kış mevsiminde kırmızı renk alır. Çiçekleri salkım durumunda ve sarı renklidir. Meyveler siyah renklidir ve üzerleri mavi-mor pusludur. Mahonia aquifolium tohumları sonbaharda toplanır. Toplanan bu tohumlar ya geç sonbaharda hemen ekilir ya da kış boyunca katlamaya tabi tutulur. Ekimden önce tohumlar kum ile karıştırılarak ekilir. Ekim soğuk yastıklara veya açıktaki tohum tavalarına yapılır. Çimlenme ilkbaharda daha iyi olur. %50–60 arasında çimlenme görülür. Sonbaharda bitkiler 7,5 cm boya ulaşınca yerlerinden sökülerek geliştirme yastıklarına alınır.

Tohumla üretim esas olmakla birlikte çelikle de üretim yapılır. Çelikle üretimde çelikler eylül-ekim aylarında o yılki sürgünlerden hazırlanır. Hazırlanan çeliklerin dip kısımlarında yaralama yaparak % 0,8’lik IBA ile muamele edilir. 2 kısım peat ve 1 kısım kum karışımına dikilir. Köklenen çelikler ilkbahara kadar ısıtılmayan seralara alınarak burada muhafaza edilir. 1 yıl büyütülen fidanlar 15 cm boy alarak satışa hazır hale gelir. Başka bir çelik alma zamanı ve şekli ise şöyledir; şubat ayında 1 göz ve 1 yaprak bulunan 2,5 cm uzunluğunda 1 yaşlı dallardan çelikler hazırlanır. Alınan bu çeliklerin diplerine yaralama yapmadan peat içine dikilir. Dikimde çelikler yaprağın alt kısmına kadar, köklenme ortamına dikilir. 9–10 hafta sonra % 100 oranında köklenme görülür. Sonbaharda bitkiler 7,5 cm boya ulaşır. Ertesi yıl 20 cm boyunda ve 2–3 dallı bitki durumuna gelir. Kaynak: yalovasufidan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir