Kategoriler
Çiçekler

Rüyada Çiğdem Görmek

Rüyada çiğdem görmek neye çıkar?

Rüyada çiğdem görmekRüyada çiğdem çiçeği görmek rüya sahibinin gerçek yaşamda kendi duygularıyla yüzleşmek için hazırlık yaptığını simgeler. Bu yüzleşme sonunda kişinin çok rahatlayacağına işaret eder. Rüyada çiğdem yemek rüyayı gören kişini varsa sağlık sorununun bitmesine, şu anda bir şikayeti yoksa bundan sonraki yaşamında sıhhatli bir ömür sürmesine delalet eder.

Çiğdem çiçeği nedir?

Çiğdem (Crocus), süsengiller (Iridaceae) familyasına ait bir bitki cinsidir.

Çok yıllık, yumrulu, sarı ya da mavi çiçekli otsu bitkilerdir. Çiçekler, türüne bağlı olarak, ilkbahar ya da sonbaharda açar. İlk baharda çiçeklenen türlerin yumurtalığı toprak altında kalan uzun çiçek tüpleri vardır. Çiçekler geceleri ya da kötü havalarda kapanır. Çiğdemin ana yurdu Alpler, Güney Avrupa ve Akdeniz’dir. Çiçeklerinden dolayı bahçecilikte aranan ve sevilen bir bitkidir.

Yumruları Türkiye’de çiğ olarak ya da külde pişirilerek yenir. Ayrıca yemeği de yapılır. Yemekleri arasında Çiğdem pilavı, Çiğdem aşı, Çiğdem sütlüsü başta gelir. Karadeniz Bölgesi’nde una bulayıp kızartması yapılır. Baharın ilk günlerinde toplanıp demet hâline getirilen sarı çiğdemler, Ankara şehir merkezinde seyyar satıcılarca tüketime sunulur.

Çiğdemin çiğdem adıyla anılmayan tek türü, Doğu mutfaklarının (Türk, Arap, İran, Hint …) sultanı olarak bilinen ekonomik değerde safrandır (Crocus sativus). Safran, Türkiye’de Safranbolu’da yetiştirilir.

Dikkat edilmesi gereken husus: Çiğdeme çok benzeyen fakat onun gibi yenilmeyip zehirli olan Colchicum türlerine de acı çiğdem (çakal çiğdemi, zehirli çiğdem) adı verilir. Yenilmemesi gereken bu bitkinin (Colchicum) yumruları Doğu Anadolu Bölgesinde çiğdem (Crocus) türleriyle karıştırıldığı için, bilhassa toplayıp yiyen çocuklar arasına ağır zehirlenme vakaları görülebilmektedir.
Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir