Kategoriler
Doğa Rüyaları

Rüyada Çitlembik Görmek

Rüyada çitlembik görmek neye çıkar?

Rüyada çitlembik görmek gerçek yaşamda sert ve kaba birinin rüya sahibinin canını sıktığına işaret eder. Çitlembik ağacı görmek bu can sıkıntısının daha da güçlü olacağına rivayet edilir. Rüyada çitlembiğe çıkmak veya çitlembik ağacına çıktığını görmek rüyayı görenin hayatında canını sıkan kişiyi çevrenizden uzaklaştırmaya karar verdiğini simgeler.

Rüyada çitlembik toplamak ya da çitlembik topladığını görmek çevrenize karşı oldukça sevecen, içten davranmanıza karşılık beklediğiniz yakınlığı göremediğini temsil eder. Rüyada çitlembik yemek, çitlembik yediğini görmek mücadeleniz karşısında çevrenizdekiler tarafından hak ettiğiniz değeri, sevgi ve saygıyı göreceğinizi ifade eder

Çitlembik nedir?

Çitlembik (Celtis), yaklaşık 60-70 tür barındıran, her yıl yaprak döken bir ağaç cinsidir. Kuzey Yarıkürenin ılıman iklime sahip bölgelerine yayılmış, güney Avrupa, güney ve doğu Asya, güney ve orta Kuzey Amerika, ve güney ve orta Afrika’da bulunan bir bitkidir. Genellikle orta büyüklükte ağaçlardır, boyları 10-25 metre uzunluğundadır, nadiren 40 metre uzunluğa ulaşabilirler. Eskiden Ulmaceae familyası veya kendi familyası olan Celtidaceae’ye yerleştirilse de, APG (Angiosperm Phylogeny Group) tarafından yapılan genetik analizler sonucu Cannabaceae familyasına yerleştirmenin en uygun olduğu ortaya çıkmış ve cins bu familyaya yerleştirilmiştir.

Basit yaprakları yaklaşık 3-15 cm uzunluğunda, yumurta şeklinde, sivri uçlu ve kenarları tırtıklıdır. Meyvesi sert çekirdekli-eriksi, 6-10 mm çapındadır ve birçok hayvan türü tarafından yenilebilir; kuru ama tatlı bir tada sahiptir. Bazı türleri süs ağacı olarak yetiştirilmekte ve susuzluğa karşı dayanıklılığı için tercih edilmektedir. İstanbul’da bu ağaca “çitlenbik” denir. Ancak, Akdeniz ve Ege bölgelerinde “çitlenbik” adı Pistacia terebinthus için kullanılır. Kaynak: Vikipedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir