Kategoriler
Dini Rüyalar

Rüyada Danyal Peygamberi Görmek

Rüyada Danyal Peygamberi görmek neye delalet eder?

Rüyada Danyal Peygamberi görmek gerçek yaşamınızda insanları yönetme, onlara hükmetme, onları yönetme konusunda üstün vasıflara sahip olduğunuzu ve vasıflarınız ile daima çevrenize liderli yapacağınıza işaret eder.

Danyal Peygamber kimdir?

Danyal (Arapça: دانيال Daniel’, Farsça: دانیال Danial’, İbranice: דניאל Danielle’, Yunanca: Δανιήλ Daniel’), diğer dillerde Daniel olarak geçmekte, Musevilik, Hıristiyanlık ve İslamiyet tarafından peygamber olarak kabul edilmektedir. Kur’an-ı Kerim’de ismi geçmeyen ancak İslami eserlerde bahsedilen peygamberlerden biridir.

MÖ 4, ve 5. yüzyıllarda yaşayan Danyal peygamber, MÖ 606’da çocuk olduğu halde esir edilerek İsrailoğulları ile beraber Babil’e gönderildi. 2. Babil Kralı Nebukadnesar (MÖ 605-562) zamanında yaşadığı belirtilen Danyal Peygamber’den, Yahudiler’i, Babil esaretinden ilmi ve kehanetleriyle kurtarmış peygamber olarak da söz ediliyor.

Danyal Peygamber Babil Kralı II. Nebukadnesar (MÖ 605-562) zamanında yaşamış Yahudileri Babil esaretinden ilmi ve kehanetleriyle kurtarmış bir peygamberdir. Yaygın bir söylentiye göre Babil Kralı rüyasında İsrailoğulları’ndan gelecek bir erkek çocuğun kendi tahtını sarsacağını bildirmesi üzerine İsrailoğulları’ndan doğan erkek çocukların öldürülmesini emretmiştir.

Bu nedenle Danyal Peygamber doğunca Kral onu dağ başında bir mağaraya bıraktırmıştır. Mağarada bir erkek ve bir dişi aslan tarafından büyütülen Danyal delikanlı olunca kavminin arasına karışmıştır. Tarsus’da yoğun bir kıtlığın yaşandığı dönemde şehre davet edilen Danyal Peygamber’in gelmesiyle birlikte bolluk olmuştur. Bu nedenle Danyal Peygamber Babil’e geri gönderilmemiş ölünce de Tarsus’ta şimdiki Makam Camisi’nin bulunduğu yere gömülmüştür. İslam İnancına göre; Danyal b.Hızkıl’ül ‘asgar, Peygamber oğullarından, Süleyman b. Dâvud Aleyhisselamların soyundandı. Danyal Aleyhisselâmın Resul Olmayan Bir Nebi (Peygamber) Oluşu; 4. İslam Halifesi Ali, Danyal Peygamber hakkında: “O, Nebi olmayan bir Resul idi.” demiştir. Kaynak: tr.wikipedia.org.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir