Kategoriler
Dini Rüyalar

Rüyada Dergah Görmek

Rüyada dergah görmek neye alamettir?

Gözlerimi açtığımda kendimi bir dergahta gördüm. Avluda ayakta dikilip etrafımı izledim, muhteşem görünüyordu 2 ya da 3 katlı bir yapı arasındaydım, ahşap işlemeler göz alıyordu ve kahverengi ile kırmızı renkler ağırlıktaydı. Avludan yürümeye başladım, işlemeli kapıların altından etrafımı hayranlıkla izleyerek geçtim. En fazla 25 yaşında olabilecek genç güzel bir kadın gördüm, avluda ama bu kadının ne yaptığını ya da nasıl gördüğümü hatırlamıyorum. Sonrasında kendimi kazılan bir çukurun içinde 40-50 li li yaşlarda bir kadınla gördüm. Kadın gülümsüyor olmasına karşın sebepsiz bir biçimde hiç hoşlanmadım kendisinden. Hiç kimseyle konuştuğumu hatırlamıyorum sadece etrafımı izledim ve düşündüm rüya boyunca.

Kadın bu çukurun annesinin mezarı için yapıldığını aslında öncesinde burasının kazıldığını ama sonradan dar olacağını düşündüklerini ve genişletmeye karar verdiklerini anlatıyor. Çukurun içerisinde aydınlık birçok kapı eşiği gibi ahşap işlemeli yerler gördüm ve mezardan böyle geçit gibi bir yerin olması beni inanılmaz bir şaşkınlığa sürükledi. Bu yoldan yürümeye devam ettim ve kendimi yine avluda buldum. Bir mezara bu şekilde geçit olmasına bir türlü anlam veremedim rüyamda. Bu arada kadın annesi için bu mezarı yaptırmasına karşılık annesi çok yaşlı ama hayattaydı ve kadından hoşlanmamama rağmen annesi sıcak bir his uyandırdı bende. Avluya vardığımda gördüğüm genç kadın yoktu.

Rüyam boyunca YUSUF ismini duydum. Dergah bu kişiye mi ait yoksa oradan bir kişi mi anlayamadım. Bu isimde tanıdığım hiç kimse de yok. Devamlı bu ismin aklımda olması tuhaf hissettirdi. Avlu bomboştu kimi sesler duydum sanki daha çok benim içimden gelen seslerdi bu dergahtan olan insanlar bu mezardan ve bu şekilde olmasından hoşnut değildi. Daha sonra avluya ellili yaşlarında saçları sakalı uzun ama temiz bakımlı bir erkek yanında bir bayan ve belki 10 yaşında bile olmayan bir çocukla içeri girdi. Daha sonra o bayanın avluda gördüğüm kadın olduğunu fark ettim. Adam bayan ve çocuğun babasıydı. Dergahta bir mezarı ziyarete gelmişlerdi mezar ölmüş eşinindi. Bu adam da geçite sahip olan mezara tepkiliydi ve tepkili olduğu için içeri alınmadılar. Ziyaret edemediği için çok öfkelendi bağırıp çağardı isyan etti eşini hala çok sevdiği ve özlediği her halinden belliydi ve acı içindeydi.

Onlara karşı adım attım ancak konuşmadım hareket etmedim. Gözlerimi kapattım ve tekrar kendimi müstakil bahçeli evlerin olduğu bir yerde gördüm. Bahçe duvarı üzerinde önüme makyaj seti gibi bir şey açtım aynada kendime baktım belkide 60 yaşındaydım yüzüm kırış kırıştı. Mutsuzdum kendimi mutlu etmek için makyaj yapmak istedim gözüme far sürdüm sonra genç kız sesleri duydum ve tekrar aynaya baktım yaptığım şey beni mutlu etmemişti ve o genç seslere o şekilde görünmekten utanmıştım. Görmemeleri için hemen önümdekileri topladım. Gelenlerin kim olduğunu göremedim ya da onlar beni görmedi.Bu telaşlı esnada arkadaşım beni uyandırdı.

Rüyada dergah görmek yorumu

Merhaba, Bu çok değerli rüyayı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ayrıca gönderdiğiniz ve yayınlanmayan kısımdaki hakkınızdaki bilgiler için özellikle teşekkür ediyorum. Rüyalar ancak böyle olunca hak ettiği değeri kazanmaktadır. Rüyanızda birden fazla olay ve unsur bulunmakta, ancak en önemlileri; dergahta olmanız, mezarın içinde olmanız, mezardan avluya uzanan geçit, Yusuf ismi, bahçeli evler ve yaşlanmış halinizi görmenizdir.

Rüyada dergah görmek rüya sahibinin manevi dünyasında fırtınalar koptuğunu, kişinin yaşam tarzı değişikliği veya yeni bir yaşam biçimi arayışı içinde olduğunu simgeler. Dergahta olmak  ya da dergaha girmek kişinin yaşamına yeni bir yön vermek istediğini simgelerken aynı zamanda grup davranışı ve grup dayanışmasını arkasında hissetme ihtiyacınızı da işaret eder (aile bağlar, cemaat dayanışması gibi).

Rüyadaki kadının annesi için yaptırdığı mezar içinde olmanız ise reel hayatınızda işlediğiniz günahlar veya hatalar yüzünden dolayı vicdan muhasebesi içinde olduğunuzu işaret etmektedir. Mezardaki geçit ise yaşamınızda şu anda bilmediğiniz ya da farkında olmadığınız bir fırsatın yakında olduğunu göstermektedir.

YUSUF isminin anlamı Yakup Peygamberin oğlu demektir. Rüyada Yusuf ismini duymak, Hayırlı haberlere, Manevi güzelliklere işarettir. Rüyada bahçeli ev görmek dönüşümü temsil eder. Eğer hayatınızda kimi değişiklikler yaparak geleceğinize kendiniz karar vermek istiyorsanız bunun için vereceğiniz kararlar hakkında en uygun dönemde olduğunuzu işaret eder. Rüyada gelecek zamanları, geleceği görmek sevinç, uyum ve huzur anlamına gelir. Bu rüya iyimser bir ruh hali içinde önemli başarılara imza atacağınız bir evreye girdiğini ifade eder. Rüyanın unsurları: dergah, mezarın içinde olmak, geçit, Yusuf, bahçeli evler, yaşlanmış halini

“Rüyada Dergah Görmek” için 2 yanıt

Rüyamda kendi evimdeydim. Ayşe yengem ve vildan yengem vardı. Oturuyorduk başka komşular falan vardı. Vildan yenge bana dergaha gidelim dedi bende ben gitmek istemiyorum dedim vildan yengem gel bana arkadaş olursun dedi ben yine gitmek istemiyorum dedim. Ayşe yengemde hadi git dergaha vildan yengene arkadaş olursun dedi ben tekrar gitmicem dedim. Sonra bi anda camide idik. Ön saflar kalabalıktı biz arka saftaydık çevremizde insan yoktu üstümde bi ferace vardı başım açıktı. Yanımda vildan yenge vardı namaz kılıyodu bazen ayşe yengeme beziyodu bi an vildan yengeme sonra uyandım. 17, Kadın, bekar, öğrenci.

Şeyma merhaba, rüyanda dergaha gitmeyi ret etmen aslında senin kişiliği gelişmiş bir insan olduğunu, sürü psikolojine kapılıp, başkaları tarafından sevk ve idare edilmekten hoşlanmadığını, iyiyi – kötüyü, doğruyu – yanlışı kendi aklınla ayırt etmeyi bildiğini, yani sözün kısası bir güdülen kişi değil aklı başında bir birey olduğunu anlatmaktadır. Rüyada kendini camide görmen ise gerçek hayatında yaşadığın bir korku, endişe veya zor bir durumdan kurtulmana yarayacak hayırlı bir şey yaptığını ve bunun karşılığını yakında alacağını temsil eder. Rüyada ferace giymek bolluk bereket anlamında taşır. Ferace giydiğini gören kişinin hanesinde rızkın artacağı, evinin bereketinin artacağı, huzurlu günlere kavuşacağına işaret eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir