Kategoriler
Kişisel Rüyalar

Rüyada Domino Görmek

Rüyada domino ne demektir?

Ben rüyamda amca oğlu ile sahilde hem çay içiyor hem de domino oynuyorum. Hava sanki bir yaz günü gibi sıcacık, güneş insanın içini ısıtıyor. Deniz çok sakin ve berrak. Derken yakınımızda oturan yaşlıca bir adam “bakın denizde tekne batıyor” diye bağırınca amcamın oğluyla birlikte denize bakıyoruz ama batan bir tekne göremiyoruz, “amca nerede bu batan tekne, biz bir şey göremiyoruz” diyorum.

Yaşlı amca “geç kaldınız, tekne battı, teknedeki bir adam boğuluyor, hemen polisi arayın, yardım etsinler” diyor, bende elinde duran telefonu görüyorum ve “neden siz aramıyorsunuz” diyorum (normalde olsa hiç tereddüt etmem hemen ararım ama rüyada böyle davranıyorum). Adam da “kontürüm yok, onun için arayamıyorum” dedi. Sonrasını hatırlamıyorum. Böyle bir rüyaydı ve sonradan aklıma takıldı, ben bir şeyi yanlış mı yaptım da böyle bir rüya gördüm diye. Teşekkürler.

Rüyada domino oynamak tabiri

Ece merhaba, rüyada sahilde olmak rüyayı gören kişinin manevi bir hesaplaşma yaşadığını gösterir, aklının gerçekçi ve hayalperest kısımları arasında dengeyi sağlamak istediğini ifade eder. Rüyada amca oğlunu görmek aile mirasına bağlı kalmayı yeni fikirlere açık olmayı ve yenilgi yaşamamak için iş birliği yapmayı akıldan çıkarmamak gerektiğini temsil eder. Rüyada çay içmek veya çay içtiğini görmek rüyayı gören insanın zihnen yorgun olduğunu ve rahatlama ihtiyaç duyduğunu simgeler.

Rüyada domino görmek rüyayı gören kişiye günahkar zevklerin hangi dertleri açacağı hakkında bilgi verir, bunların özellikle aile ve yakınlarına çok sıkıntı getireceğini ifade eder. Rüyada domino oynamak hayal ettiğiniz , zenginlik, başarı ve keyifli maceralara kavuşmak için önce iç huzuru bulmanız gerektiğini ifade eder. Rüyada domino oynayan birilerini görmek bazı önemli duygusal sinyalleri dikkate almak, değerli fikirlere saygı duymak gerektiğini belirtir. Rüyanın devamında gelişen olaylar ise her zaman çevreye karşı duyarlı olmak, etrafı dikkatli gözlemek gerektiğine delalet etmektedir.

Domino nedir?

Domino, iki ya da daha çok kişi arasında “pul”, “kart”, “domino” gibi adlar verilmiş 28 tane dikdörtgen, yassı taşla oynanan bir salon oyunudur. Her taşın bir yüzü enlemesine çizgiyle ikiye ayrılmış ve üzerine sayılar tıpkı zarda olduğu gibi, boş kareyle belirtilen 0-0 ‘dan 6-6 ‘ya kadar noktalarla işaretlenmiştir. Oyunda amaç uç sayıları ortak olan taşları eşleştirerek dizmektir. Örnek verilecek olursa, 6-1 taşı ile 1-5 taşı, birler uç uca gelecek biçimde konulur.

Oyuna başlarken taşların yüzleri yere dönük olarak karıştırılır. Oyun iki, en fazla dört oyuncuyla oynanır. Oyuncular “banka” ya da “bahçe” adı verilen takımdan birer taş çeker. En yüksek sayılı taşı çeken oyuncu oyuna başlama hakkını kazanır. Taşlar tekrar karıştırılır ve her oyuncu yedişer taş çeker. Geriye kalan taşlar oyun boyunca birer birer oyuncular tarafından çekilir.

İlk oyuncu taşlarından en yüksek sayıda olanı ya da çiftli taşını yüzü üste gelecek biçimde masaya koyar. İkinci oyuncu bu taşın yanına, taşın iki ucundaki sayılardan biriyle eşleşen taşını yerleştirir. “Çiftler” genelde öbür taşları dik kesecek biçimde konulur ve bazı oyun türlerinde oyuncuya ikinci bir kez oynama hakkı kazandırır. Elinde eşleyecek bir taş olmayan oyuncu uygun bir taş gelinceye kadar bahçeden taş çeker. Oyunculardan biri elindeki bütün taşları bitirdiğinde “domino” der ve oyunu kazanmış olur. Diğer oyunculara, ellerinde kalan taşların toplam sayı değeri kadar ceza puanı yazılır. Hiçbir oyuncu elindeki taşı bitirememişse, oyunu elinde en az sayı olan oyuncu kazanır.

3. yüzyıl’da ilk olarak Çin’de oynanmaya başlanan dominonun Avrupa’ya gelişi 18. yüzyıla rastlar. Toplam 28 taşla oynanır. Her oyuncu 7 taşla başlamaktadır. Kalan diğer taşlar Banka’da kalır. Eğer oyuncun elinde, oynayacağı taş yoksa, Banka’dan taş çekebilir. Domino oyunun başlangıcında, elindeki en yüksek çifte taş bulunan oyuncu birinci oynar. Her oyuncu tahtaya (masaya) taş koyarak oyuna katılır. Oyuna yeni taş sadece yerdeki karşılıklı taşa konabilir.

Örneğin, ilk oyuncu 4:1 oynadıysa, sonraki oyuncunun koyacağı, taşın bir yanında 4 ya da 1 bulunması gerekmektedir. Eğer oyuncunun elinde koyabileceğı taş yoksa, Banka’dan taş çekmesi gerekir. Sonra sıradaki oyuncu oynar. Banka’da taş kalmadıysa ve oyuncu oynayamaz’ise sırasını kaçırır. Oyun biter ne zaman ki oyuncular’dan birisi 7 skor kazanır (skor verililr her kazanılan dönge için). Ne zaman bir oyuncu ya da bir takım kazanırsa 50, 100, 250 veya 500 skor oyun bıter ve skoru yapan oyuncu ya da takım oyunu’da kazanmış olur. Kaynak: tr. wikipedia.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir