Kategoriler
Yiyecek Rüyaları

Rüyada Enfiye Görmek

Rüyada enfiye görmek neye çıkar?

Rüyada enfiye görmek sorumsuzluk sembolüdür, enfiye çeken birini görmek rüyayı gören kişinin çevresinde yer alan sorumluktan hoşlanmayan, kural tanımayan bazı insanlar olduğunu ve onlara karşı dikkatli olmak gerektiğini temsil eder. Enfiye kullanmak, enfiye çekmek, enfiye çektiğini görmek sorumluk sahibi olmayan, gamsız, tasasız bir insan olduğunuzu işaret eder.

Enfiye nedir?

Enfiye, diğer adıyla burun otu, ince toz halinde bir tütün ürünüdür ve burundan çekilerek kullanılır. Burnuna çeken kişinin burun mukozası yoluyla kan dolaşım sistemine geçer ve merkezi sinir sistemini etkileyerek etkisini gösterir. Bu bakımdan, kokain çekme ile benzer bir yol söz konusudur ancak fizyolojik etkisi farklıdır. Tütün mamulleri tüketimi tarihinde ilgi çekici yeri ve müptelaları vardır. Kullanımı bundan 250 yıl kadar önce Avrupa saray sosyetesi arasında yaygınlaşmıştır.

Fransa ve İngiltere soylularının zarif parmak hareketleri yapmak suretiyle ipek mendillerini zarafetle açıp teşhir etmek için bir vesile teşkil ederdi. Bir dönem sarma tütün ve sigara taşımakta kullanılan tabaka gibi, enfiye de özel bir enfiye kutusunda taşınırdı. Porselen ve altın, gümüş gibi değerle madenlerden yapılanları, kullanıcının zevk sahibi ve varsıl sınıf mensubu olduğunun göstergesi sayılırdı. Kadınlar ve erkekler arasında keyif verici olarak kullanılan enfiye o zamanlar her yerde kolaylıkla bulunabiliyordu.

Tütünün dumansız tüketimi şekillerinden olan enfiye kullanımı, 17. yüzyılda IV. Murat zamanında tütünün yasaklandığı dönemlerde artış göstermiştir. Osmanlı tarihine ilişkin yazılanlardan anlaşıldığına göre İstanbul’da enfiye satma hakkını haiz dükkan sayisi 1750 yılında 60 ‘a kadar çıkmıştır. (Başbakanlık arşivi)

Buruna enfiye çekme sigaranın yaygınlaşmasıyla birlikte hızla gerilemişse de son yıllarda Amerikalı ve Avrupalı gençler tarafından yeniden keşfedilerek bir rönesans yaşamaya başlamıştır. Bugün dünya piyasalarında 250’yi aşkın enfiye çeşidi üretilmekte ve enfiye tüketimi başta Amerika, İngiltere ve Almanya olmak üzere yılda 25 milyon kiloyu bulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir