Kategoriler
Kişisel Rüyalar

Evliya Çelebi’nin rüyası

Evliya Çelebi ve Seyahatname

Evliya Çelebi 1611-1682 yılları arasında yaşamış olan, dünyanın birçok yerini dolaşmış, gezip gördüğü yerler hakkında topladığı tüm bilgileri Seyahatname isimli muhteşem kitabında toplamış ünlü bir gezgin – yazardır.

Evliya Çelebinin babası sarayda görevli önemli kişi idi. Babasının mevkişi sayesinde istese oldukça yüksek mevkilere gelebileceği halde bunu tercih etmemiştir. Küçük yaşlarından itibaren gezmeye, yeni yerler görmeye, keşfetmeye karşı oldukça güçlü bir hevesi vardı. Ailseinden izin alamadığı için gençlik yıllarına kadar gezmeye çıkamamıştır.

Gençlik yıllarında gördüğü bu meşhur rüyayı seyahatname isimli kitabında anlatmaktadır.
Rüyasında, İstanbulda Yemiş İskelesi yakınında Ahi Çelebi Camiinde olduğunu görür. Camide muazzam kalabalık bir topluluk vardır. Dikkat etiğinder, Peygamber Efendimizi (a. s. m. ) baş tarafta görür. Dört halifesi ve diğer ashabı hep birlikte oradadır. Cemaat muhteşem bir görüntü vermektedir. Kapıdan içeri giren Evliya Çelebi, bir türlü ileriye gitmeye ve ziyarete cesaret edememektedir. Mecliste sohbet devam edilirken kapıdan bir kişi görür ve ona “Korkma yavrum, benimle gel. Peygamber Efendimizi (a. s. m. ) ziyaret et. ” der. Fakat Evliya Çelebi, bu kalabalık karşısında adeta çakılıp kalmıştır. Bir adım dahi ileri atamamaktadır. Su dağıtan bu zat, onun elinden tutar, safları yavaş yavaş geçerler. Evliya Çelebi’nin nefesi sanki kesilir duruma gelmiştir. Yaklaşırlar. Fahr-i Kainat Efendimizi ziyaret eder. Oraya gidinceye kadar aklında hep şefaat dilemek arzusu vardır, fakat heyecandan bunu unutur. “Şefaat ya Resulallah!” diyecek yerde “Seyahat ya Resulallah!” der. Cenab-ı Peygamber, gülümseyerek seyahatini müjdeler.

Çelebi, uyandığı zaman, son derece mutlu, huzurlu fakat heyecandan ter içindedir. Artık büyük kapıdan izin çıktığına göre, elbette küçük kapılar müsaade edecektir. Ailseinden izin alıp 70 yaşına kadar sürecek ve çeşitli tehlike, sıkıntı ve hadiseler geçirmesine rağmen vazgeçmeyeceği seyahati başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir