Kategoriler
Kişisel Rüyalar

Rüyada gelgit görmek

Rüyada gelgit neye işaret eder?

Rüyada gelgit görmekRüyamda yurt dışında İskandinav ülkelerinden birindeydim. Büyük bir gemide yolculuk yapıyordum. Yanımdaki kadının küçük çocuğu vardı ve sürekli ağlıyor belli ki ısrarla bir şeyler istiyordu. O anda korkunç bir şey oldu ve dehşet bir dalga sesi duydum, sular açıklara büyük bir hızla çekilmiş, gemi kumların üzerinde oturur olarak kalmıştı, güya orada gelgit böyle oluyormuş ve sular geri gelene kadar gemide öyle bekleyecekmişiz. Bu ne demek şimdi.

Rüyada gelgit görmek yorumu

Hülya merhaba, bu ilginç rüyayı paylaştığın için teşekkür ederim.

Rüyada gelgit görmek rüya sahibinin içinde olduğu ruh halini yansıtır, iç dünyasındaki dalgalanmalar hakkında ipuçları verir ve onun yaşamında dengeyi yeniden kurması ve huzura kavuşmak için bu güne kadar ertelemek zorunda bazı kararları artık almak gerektiğini temsil eder. Aynı gerçek yaşamda ayın çekim gücüne bağlı olarak suların çekilip geri gelmesi gibi gelgit rüyada da bazen mutluluğa işaret eder bazen de kedere delalet eder. Bu rüya bazı yorumcuları bu rüyanın kişinin gerçek yaşamda gördüğü şeyin aslında görüldüğü gibi olmayıp bir süre sonra değişebileceğini akıldan çıkarmaması gerektiğine yormaktadır.

Gelgit nedir?
Gelgit veya diğer adıyla med cezir, bir gök cisminin başka bir gök cismine uyguladığı kütle çekimi nedeniyle her iki cisimde meydana gelen şekil bozulmaları. En çok bilineni, her bir ay gününde Ay ve Güneş’in göreli konumlarındaki değişmeler sonucu kütle çekimlerinde meydana gelen farklılıklar nedeniyle deniz seviyesindeki yükselme ve alçalmalardır.

Galileo 1632’de yayımladığı “Gelgit Üzerine Diyalog” (Dialogue Concerning the Two Chief World Systems-Dialogue on the Tides) kitabında gelgit için “Denizdeki suların, Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi sonucu savrulmasıdır.” diyerek yanılgıya düşmüştür. Gelgitin kütleçekim kuvveti sonucu oluştuğu 1687’de Newton’ın Principia eserinde açıklanmıştır. 18.yüzyılda su yüksekliğini hesaplayacak tablolar geliştirilmiştir. Günümüzde ise su yüksekliği, akıntılar, gelgitin oluşacağı zaman bilgisayarlarla hesaplanmaktadır.
Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir