Rüyada Gelincik Çiçeği Görmek

Rüyada gelincik çiçeği neye delalettir?

Rüyada gelincik çiçeği görmekRüyada gelincik çiçeği görmek kalbinizin saf ve temiz duygular taşıdığına, sizi baş tacı edecek bir kimse ile aşk yaşayacağına delalet eder. Bu rüya aynı zamanda daha çok sorumluluk alarak yeni başarılara erişmeyi de gösterir. Rüyada gelincik toplamak bastırılmış düşüncelerin serbest bırakılması, açıklanmamış duyguların itiraf edilmesi, kızgınlık ve düşmanlıkların sona ermesine işaret eder.

Gelincik çiçeği nedir?

Gelincik çiçeği (Papaver rhoeas), gelincikgiller (Papaveraceae) familyasından Dünya’da çok geniş bir yayılma alanına sahip bir yıllık bir bitki türüdür. 25-60 cm arasında değişen yüksekliklere ulaşabilir. Yaprakları mavimsi yeşildir. Dip yapraklar uzun saplı, gövde yaprakları sapsız ve gövdeye bitişiktir. Çiçeklerin genel rengi koyu kırmızıdır. Ancak beyaza kadar giden sarı, turuncu gibi değişik renkleri vardır.

Gelincik Temmuz ile Ağustos aylarında sabah saat beş buçuk ile on saatleri arasında tohum tozlarını (polen) yayar. Aynı saatlerde arılar ve diğer böcekler çiçeklere gelerek bu tozlara bulanırlar. Böylece, böceklerin beslenme saatleri ile bitkilerin tohum tozlarını yayma saatleri aynı zaman dilimine rastlamaktadır. Gelincik hafif bir yatıştırıcıdır. Özellikle taç yapraklarında rhoeadic ve papaveric asitler vardır. Tüm parçalar “rhoeadine” alkoloidi içerir.

Gelincik çiçeğinin yeşil aksamından, tohumlarından, ve kırmızı taç yapraklarından, petallerinden yararlanılır. Taç yapraklarından geleneksel olarak gelincik şerbeti yapılır. Bozcaada gelincik ve gelincikten elde edilen gelincik şerbeti ile ünlüdür. Gelincik ismi geleneksel Türk gelinliklerinin kırmızı olmasından gelir. Kırmızı gelincikler küçük bir gelin olarak görülürler. Bir bölgede çok asker ölürse o bölgede gelincik çiçeğinin biteceğine inanılır. Gelincikler I. Dünya Savaşının da en önemli sembollerindendir. Kaynak: Vikipedi

“Rüyada Gelincik Çiçeği Görmek” hakkında 1 yorum

  1. Universiteli kiz

    Merhabalar, ben ruyamda kendimi bir gelincik tarlasinda gordum, uzerimde sari bir gelinlik vardi tertemizdi gelinlik, gelinlikle tarlanin icinde kosturuyodum, ayagim birden tasa takildi dustum, gelinlik yirtildi ustum basim toz toprak oldu, kucuk taslardan ellerim kesildi ama hic canim yanmadi hissizdim. bu kadar ruyam anlami nedir? 20, Kadın, Bekar, Ogrenci.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir