Kategoriler
Dini Rüyalar

Rüyada Habil İle Kabil’i Görmek

Rüyada Habil İle Kabil’i görmek neye çıkar?

Rüyamda aynen kitaplarda anlatıldığı gibi Habil’in kardeşi Kabil’i öldürdüğünü gördüm, ona engel olmak istedim, olamadım, “neden” diye haykırarak rüyamda ağladım. O korkuyla uyanmışım, uyandığımda hala gözlerimden yaş akıyordu. 27 yaşında, bir erkek çocuk annesi, ev hanımı bayanım.

Rüyada Habil İle Kabil’i görmek yorumu

Meliha selam, görmüş olduğun rüyayı okuduğun bir kitap, katıldığın bir sohbette duydukların veya izlediğin bir programın tetiklemiş olma ihtimali yüksek. Çünkü bu konular çok çok eskilerde yaşanmış bir olay. Bu mesajı yazarken son anda aklıma geldi; belki de şu anda orta doğuda Müslümanın Müslümanı (yani kardeşini) öldürüyor olması da bu rüyaya yol açmış olabilir. Bunların dışında Rüyada Habil ve / veya Kabil’i görmek hakkında başka bir şey yazma imkanım yok.

Habil ve Kabil kimdir?

Kabil (Musevi kaynaklarında Kain, Kayn, Kayin) ile Habil (Musevi kaynaklarında Hevel), Tanah’ta, Eski Ahit’te, Kur’an’da ve hadislerde bahsi geçen dini şahsiyetler. Kabil, Âdem ve Havva’nın büyük, Habil ise küçük oğludur. Kabil’in, kardeşi Habil’i öldürdüğüne ve tarihteki ilk katil olduğuna inanılır.

Habil’in Avı
Âdem’in çocuklarından Habil bir ava çıktı ve bir Ceylan görünce birden avını unuttu ama sonra Ceylan’ın peşinden koşarak girdi sonradan Ceylan kaçmıyordu ve oğlunu bularak Habil birden mutluluğu bozmadı ve diğer fertler geldi ve Habil’in eve gitme vakti gelmişti ve Habil diğer fertlerin pekde masum olmadığını düşündü ve koşarak eve gitti.

Kabil’in Kıskançlığı
Habil avdan eli boş döndü ve Kabil birden Habil arasında bir yarışa girmişti sanki. Dedi ki: Demek elin boş döndün, Habilden ise iyi cevaplar geldi,Babasının kızacağı hakkında Kabil’e soru sordu ve Hayır dedi , Ben olsam kızardım diye yanıt verdi. Habil bu sözlerin çok yanlış olduğunu söyledi ve Babasının bu sözlerden üzüleceğini söyledi.

Kabil’i kardeşini öldürmeye iten güdüler
Habil ve ağabeyi Allah’a birer kurban sunmuşlardı. Kabil, kendi kurbanı Allah tarafından kabul edilmediği için kardeşini öldürmeye karar verdi (Maide Suresi, 27-32).

İbn-i İshak tarafından rivayet edilen ve sahih olmayan bir hadise göre Habil ve Kabil’in birer ikiz kız kardeşleri vardı ve birbirlerinin kardeşiyle evlenmeleri istenmişti. Kabil’in ikizi Aklimâ, Habil’in ikizi Lebudâ’an daha güzel olduğu için Kabil bu değiştirmeyi kabul etmedi.

Bir gün ikisi de Ava gitti ve Habil ile Kabil bir Leopar gördüler ve Kabil kibirlenerek Leopar’a saldırmak istedi ama Leopar Kabil’e eziyet etti ve Habil Leopar’ı öldürüp Kabil’i kurtardı. Sonra Habil uyuyarak bir rüya görüp Kabil’in Cehennem’de yandığını gördü.

Habil’in ölümü
Kabil Habil’e onu öldüreceğini söylediğinde, Habil, Allah’tan korktuğunu söyleyerek karşı koymadı ve ağabeyine el kaldırmadı. Ancak Kabil’in cehennem ateşinde yanmasını diledi. Bazı liberal İslami akımlara göre Habil pasifizmin ve şiddet karşıtlığının ilk savunucusudur. Daha sonra ağabeyi, Habil’i öldürdü ve yeryüzündeki ilk cinayeti işlemiş oldu. Kur’an’da cinayetin ne şekilde işlendiğine dair bir açıklama yoktur. Kaynak: tr. wikipedia.org

“Rüyada Habil İle Kabil’i Görmek” için bir yanıt

Dün rüyamda Hz. Havva yı gördüm ve benden 1/5 kilo toz şeker istedi “korkma getir ellerin yanmaz” dedi, benim şimdi ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir