Kategoriler
Önemli Rüyalar

İstihare Nedir? İstihare Nasıl Yapılır?

İstihare nedir? istihare nasıl yapılır? istihare hakkında bilgiler

İstiharede asıl ana tema, arınmış, tertemiz bir vücut ve ruh ile Allah’tan yardım istemektir. Hayatında namaz kılmamış, alnı secdeye değmemiş, yalan, haram, dedikodu vb. pek çok kötülük içinde yaşayan birinin sıkıştığı bir konuda istihareye yatması ne derece doğrudur sadece yüce Allah bilir. Hele hele namaz kılmayı bilmediği için arkadaşından, annesinden istihareye yatmasını istemek konunun acı yönünü göstermektedir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V), insanları fal gibi çeşitli batıl yöntemlerden vazgeçirmek için istihare yapmayı önermiş, sadece Allah’tan yardım istemek gerektiğini belirtmiş ve bu konuda şunları söylemiştir

“Biriniz bir iş yapmaya niyetlendiğinde farzın dışında iki rek’at namaz kılsın ve şöyle desin: Ey Allah’ım, ilmine güvenerek senden hakkımda hayırlısını istiyorum, gücüme güç katmanı istiyorum. Sınırsız lütfundan bana ihsan etmeni istiyorum, gücüme güç katmanı istiyorum. Ben bilmiyorum, ama sen biliyorsun, ben güç yetiremem ama sen güç yetirirsin. Ey Allahım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, dünyam ve geleceğim açısından hayırlı olacaksa, bu işi benim hakkımda takdir buyur, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle. Yok eğer benim, dünyam ve geleceğim için kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Ve hayırlı olan her ne ise sen onu takdir et ve beni hoşnut ve mutlu eyle!”

Allah kapısına geleni geri çevirmez. Onun kapısı umutsuzluk kapısı değildir.

İstihare nedir? istihare nasıl yapılır? nasıl yorumlanır?

İstihare namazı nasıl kılınır?
Önce abdest alınır
Sonra günahlardan tevbe edilir. ( bir daha tekrarlamamak şartıyla)
İki rekat nafile namaz kılınır.
– İlk rekatta, Sübhaneke ve Fatihadan sonra, Kafirun,
– ikinci rekâtta Fatihadan sonra İhlas okunur.

İstihare duası nedir?
istihare namazı kılındıktan sonra okunan aşağıdaki duaya verieln addır.
Allahümme innî estehîrüke bi-ilmike ve estakdirüke bi-kudretike ve es’elüke min fadlikel azîm fe inneke takdirü ve lâ akdirü ve ta’lemü ve lâ a’lemü ve ente allâmül-guyûb.

Bir başkası sizin adınıza istihare yapabilir mi?
İstihare başkasına yaptırılamaz. İstihareyi insanın kendisinin yapması gerekir. İstihare yapmasını öğrenmeli, bu sünneti kendisi ifa etmelidir.

İstihare rüyası nasıl görülür?
Yukarıdaki işlemler yapıldıktan sonra başka bir şey yapmadan, hiç konuşulmadan abdestli olarak, kıbleye dönüp yatılır.
Rüya görseniz de, görmeseniz de, bu işlemlere 7 gün devam edilmelidir.

İstihare rüyası nasıl yorumlanır?
İstihare rüyası insanın kalbi ile Allah arasında bir iletişimdir. Allah uygun görürse size hayır – şer konusunda mesaj gönderir, bir şeyler göstertir ya da bir şeyleri vesile ederek kimi bilgilere ulaşmanızı sağlar. Rüyada illa beyaz, siyah, kırmızı renkli sonuç beklemek anlamsızdır.
Öte yandan kimi İslam din büyüklerinin kimi tespitleri vardır ki bunlar;
– beyaz veya yeşil görmek hayra,
– siyah veya kırmızı görmek şerre alamet olduğunu söylerler.

Editörün notu: Yüce Allah bu kainatı yaratırken her şeyi mükemmel ve hatasız yaratmış ve insana akıl vermiştir. Bize verdiği bu kadar nimet karşısında bizlerden sadece iyi insan, iyi kul olmamızı istemektedir. Aslında iyi insan, iyi kul olmak o kadar zor değildir. Allah’ın emirlerine uyup, onun dediklerini yaptığımızda zaten hayatımız yolunda gidecek bu dünya bir cennet olacaktır.

“İstihare Nedir? İstihare Nasıl Yapılır?” için 11 yanıt

İstiharede beyaz giydiğini görmek
Bende yaptigim bir sey benim icin hayirli mi diye istihareye yattim. ustumde beyaz bir t-shirt vardi ve ben ruyamda; ustumde beyaz var demek ki hayirli diye dusunuyordum. Sonra t-shirt’imi her elledigimde, cok acik bir kursun renginde parmak izlerim kaliyordu ve bir zaman sonra kayip oluyorlardi. Bu benim icin gercekten cok onemli.ne kadar kisa surede yazarsaniz o kadar daha cok makbule gecer. Simdikten allah razi olsun, umarim en kisa zamanda beni bilgilendirirsiniz.

Kuzeni için istihareye yatmak
Selam ben istihareye yattım ama kuzenim için, benim için kıl dedi sevdiği adına kıldım rüyamda amcanın oğlu sevdiğinden ayrılmıştı elinde nisan yüzüğü vardı o yüzüğü bana verdi iş bitti senin olsun dedi bana bunu yorumlar misiniz simdiden teşekkür ederim

İstiharede istihareye yattığını görmek
Ben bir işim için istihareye yattım ve rüyamda da yine aynı iş için istihareye yattığımı gördüm. Bir yerde anlamının güzel olduğunu okudum ama sizden de yorumlarınız bekliyorum..

İstiharede bebek görmek
Eşim istihare yaptı, Rüyasında bir dizi oyuncusundan bebek gördü, acaba ne demektir?

İstiharede arkadaşını görmek
Arkadaşlar. Benim arkadaşım istihare namazına kendisi için yatmış ama rüyasında beni görmüş. Bu rüya geçerli midir?

Hayırlı akşamlar. Ben biriyle görüşecektim evlilik adımı için. Fakat o kişi benim için hayırlı mı bilemedim kendim istihareye yatmama rağmen uyuyamadım hiçbir şey göremedim. Fakat son kez yattığımda uyandım içim çok huzurluydu bir müftünün konuşmasında bu durumun da hayra alamet olduğunu duymuştum. Aynı gün çok yakın bir komşumuzdan rica ettim o da benim adıma istihareye yattı o da hiç uyuyamamış. sadece sabaha karşı ikimizi çok güzel bir yerde görmüş (yani komşumuzla ben) birbirimize bakıp elimizi uzatmış el ele tutuşup yürümüşüz. Tabiri nasıl olur ben hayırlı diye yordum ama bilemiyorum çaresizim.

Sevgili kardeşim, böyle mesajları okuduğumda inanın çok üzülüyorum. Siz çaresizlikten dolayı istihareden medet umuyorsunuz, bir başkası laf diye, diğer bir başkası merak ettiği için. Sonuçta hepsinin mahzurlu tarafları var. Özellikle bir başkasına istihare yaptırmak çok yanlış. Yazmak istediklerimi yazmaya kalksam yanlış anlaşılacak, yer yerinden oynayacak. Sadece şu kadarını bilin ve aklınızdan çıkarmayın. Allah büyüktür, o yücedir, o her şeyi yaradandır, o her şeyi bilendir, o en güzel isimlere sahipti (Esmaül Hüsna).
Bunlara inanıyorsanız neden kendiniz direk Allah’a yakarıp, ona sığınıp, direk ondan yardım isteyip “Allah’ım sana inanıyor, sana güveniyorum. Senden başka güveneceğim kimse yok… şu sorunum hakkında bana yardım et, yol göster, duamı ve dileklerimi kabul et, bana ve sevdiklerime her şeyin hayırlısını nasip eyle” diye dua etmiyor, illa araya aracılar sokup sonucu zorluyorsunuz. Eğer o kişi senin yerine istihareye yattığı için “ilim parası” aldıysa Allah onun milyon kere belasını versin. Birde böyle şerefsizler çıkmış. Senin yerine istihareye yatıyor, istihare de gördüklerini! sana anlatıyormuş ve “ilim bedeli” alıyormuş ve para almak ayıp olur diye altın veya başka bir hediye alıyormuş?
Lütfen aklınızı başınıza alın, Allah’tan her şeyin hayırlısını dileyin. İnanın her şeye daha güzele gidecek.

Annem benim için istihareye yattı. Eski sevgilim pişman olup bana dönecek mi dönmeyecek mi diye yatmıştı. İlk yattığında benim küçüklüğümü daha sonra yattığını kendimi kalabalık içinde görmüş sizce nasıl yorumlamalıyız? Daha önce anneannem yattı ve yeşil gördüğünü hatta annesinin bize selam söylediğini görmüştü. Yorumlarsanız sevinirim.

Bersu selam, aracı kullanmadan dileğinizi kendiniz direk Allah’tan istemelisiniz? Bu nedenle bu rüyalar yorumlanmaz.

Hoşlandığı kişi hakkında istihare yapmak
Yakın bir zamana kadar hoşlandığım biri vardı. Uzun bir süre istihareye yattım, istihare rüyamda bir pencere gördüm ve pencerenin içinde yeşil bir ışık yanıyordu. Biz bu kişiyle daha sonra görüşmedik.
Epeydir sevdiğim iki arkadaşımın birlikteliğine vesile oldum. Epey bir uğraştan sonra iki arkadaşımın birlikte olmaya karar verdiği gece ve saatte ben de başka bir rüya gördüm. Hoşlandığım kişinin pilot olması vesilesi ile rüyamda onun kullandığı uçağın içindeyiz, hayırlı işine vesile olduğum arkadaşımla birlikte yolculuk yapıyoruz. Ben hoşlandığım kişiyi görmeyi istiyorum ve heyecanlanıyorum. Fakat arkadaşım onu göremeyeceğimi onun başka bir kapıdan ineceğini söylüyor, üzülüyorum. O anda aklıma varacağımız yere indiğimizde saatin çok geç olacağını ve bundan dolayı sıkıntı çekeceğimizi düşünerek endişeleniyorum. Rüya burada bitiyor, yorumlarsanız sevinirim.

Necla merhaba, istiharede yeşil ışık görmek hayırlara delalet eder ve huzur bulacağın gelişmeler yaşayacağına işarettir çünkü yeşil hayır ve sükunetin rengidir. Diğer rüyanız ise gerçek hayatınızda yapacağınız bazı ufak değişiklikler ile yaşamınızı çok daha mutlu ve huzurlu olacak hale getirebileceğinizi, çoğu şeyin elinizde olduğunu ifade etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir