Kategoriler
İlginç Rüyalar

Rüyada Kaleydoskop Görmek

Rüyada kaleydoskop ne demektir?

Merhaba, ben 15 yaşında öğrenci kızım. Bu gece rüyamda doğum günüm olduğunu (aslında 26 Şubat) ve arkadaşlarımın bana doğum günü hediyesi olarak bir kaleydoskop aldıklarını gördüm, bu ne demek? Teşekkür ederim.

Rüyada kaleydoskop görmek tabiri

Meltem selam, rüyada doğum günü görmek rüya sahibinin iç dünyasında kim olduğunu keşfettiğini ifade eder. Doğum günü hediyesi almak rüyayı gören kimsenin dileklerinin gerçekleşeceğine ya da bir dileğinin gerçekleşmesi sürecine gireceğine işarettir.

Rüyada kaleydoskop görmek çeşitlilik sembolüdür ve bir kaleydoskop yani çiçek dürbünü görülmesi kişinin parçaları bir araya getirerek çözüm bulma düşüncesini ve bu konuda üstün yeteneklerini simgeler.

Kaleydoskop nedir?

Çiçek dürbünü veya kaleydoskop, içine bakıldığında renkli desenler görülen bir aygıttır. Bu desenler, ışığın yansımasıyla elde edilir ve dürbün hareket ettirildikçe sürekli değişir. “Kaleydoskop” kelimesi Yunanca kalos (güzel), eidos (biçim), scopos (izlemek) sözcüklerinden türetilmiştir. Dürbün, İskoç Sir David Brewster tarafından 1816’da ışığın polarizasyonundan yaralanılarak icat edilmiştir, 1817’de patenti alınmıştır. Brewster yaptığı icattan çok para kazanacağını düşünmüştür, ancak patent sırasındaki bir hatası, dürbünün taklitlerinin çok kolayca kopyalanabilmesine olanak sağlanmıştır.

Dürbünün içerisi siyah ya da koyu bir renge boyalıdır. İçinde arasında 60 derecelik eğimle birbirine bitişik üç ayna bulunur. Aynaların arasında renkli cam parçaları, tüyler, pullar, ince boncuklar vb. gibi malzemeler bulunur. Bu dürbünün bir ucundan bakıldığında şekil değiştiren çokgenler, çoğunlukla bir daha aynı olmayacak görüntüler görülür. Popüler kültürde, televizyonda kamera hilesi olarak kullanılan “bulanıklaştırma efekti” olarak da teknolojik kullanımı yaygındır. Görüntü hafif bulanık ve çokgen şekiller halinde dramatikleşitirilir. Bununla beraber bazı sanat merkezlerinde bu dürbünler bulunur, çeşitli sanat eserleri bununla bakılarak farklı görüntüleri elde edilir.

Çiçek dürbünü yapmak için kenar boyları 1/3 oranlı, dikdörtgen biçimli üç ayna, ince, saydam bir kâğıt veya naylon parçası (şeffaf dosya parçası), yapışkan bant, makas, karton, kalem ve küçük parçacıklara bölünmüş çok sayıda renkli kâğıt, boncuk, cam kırığı ya da buna benzeyen materyaller gerekir.

Aynalar üçgen prizma oluşturacak biçimde birbirine uzun kenarlarından sırlı yüzeyleri dışa bakacak şekilde birleştirilir ve bantla tutturulur. Kartondan öncelikle bir üçgen prizma yapılır, ve buna uygun üçgen bir parça kesilir. Kesilen parça, prizmanın üst tarafına yapıştırılır. Kurşun kalemle bu üçgenin ortasına bir delik açılır. Diğer kenarı kapatmadan önce renkli materyaller, saydam kâğıt ve naylon arasına konur. Prizmanın alt tarafının da kapatılması gerekmektedir, buraya saydam kağıdı veya şeffaf dosya parçası ya da buzlu cam görüntüsü verebilecek herhangi bir materyal yapıştırılır. Artık üstteki delikten ışığa doğru bakarak oluşan desenler görülebilir. Kaynak: tr.wikipedia.org.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir