Kategoriler
Dini Rüyalar

Rüyada Kandil Görmek

Rüyada kandil görmek neye delalet eder?

Rüyada kandil görmekRüyada kandil görmek aydınlanmaya işarettir, kişinin gerçek hayatında manevi bakımdan daha fazla aydınlamasına vesile olacak güzel olaylar yaşayacağına veya buna birilerinin vesile olacağına işaret ederken, bu aydınlanmanın sonunda kişinin kendini daha fazla mutlu ve huzurlu hissedeceğine, daha hayırlı işler yapmaya başlayacağına rivayet edilir.

Rüyada kandil yakmak rüyayı gören kişinin kendini geliştirmek ve manevi zenginliğe ulaşmak için bir adım attığına delalet eder. Kandili yanarken görmek sağlıklı olmak anlamını taşır, kandilin söndüğünü görmek yolunda gitmeyen bir şeylerin varlığına yorumlanır.

Rüyada kandil gecesi görmek genel anlamda görülen gecenin özelliği ile yorumlanır ve Mevlid kandili, Regaib kandili, Miraç Kandili, Beraat Kandili ve Kadir gecesi için ilgili açıklama incelenmelidir. Eğer rüyanızda bir kandil gecesi görüyorsanız ve onun hangi kandil gecesi olduğunu bilmiyorsanız bu durumda görülen rüya tövbe edip kötülüklerden ve günahlardan uzak durmaya, hastalıktan iyiliğe, yokluktan varlığa, sıkıntıda ferahlığa geçişin müjdesini verir.

Kandil gecesi nedir?

Kandil gecesiKandil geceleri, İslamiyet örf ve adetlerine göre, dini bakımdan kutsal sayılan gecelerdir. Eskiden elektriğin olmadığı dönemlerde bu gecelerde cami ve mescitler kandil ile aydınlatılırdı. İçindeki yağın bir fitil ile yakılmasıyla ışık veren bu aletin kullanılmasıyla bu kutsal geceler genel olarak kandil geceleri olarak anılmaya başlanmıştır. Müslüman toplumların kutsal saydığı kandiller şunlardır:

Mevlid Kandili : Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in doğum gecesidir. Hicri Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi mevlit kandili olarak kutlanır.

Regaib Kandili : Regaib terimi herhangi bir şeyi istemek, arzulamak ve o şeyi elde etmek için çaba harcamak anlamı taşır. Regaib gecesinde edilen duaların kabul olacağına, istenen şeyin verileceğine inanılır. Recep ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecesi Regaib Kandili kutlanır.

Miraç Kandili  Miraç kelimesi yükseğe çıkmak anlamını taşıyan kelimedir. İslamiyette Hz. Muhammed’in göğe yükselmesini temsil eden bir terim haline gelmiştir. Miracın tanımı dini olarak İslam dini peygamberi Muhammed’in o gece Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Burak adı verilen at üzerinde Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmesini, miraç ise göğe yükselmesini ifade eder. 27 Recep.

Beraat Kandili : Berat terimi Arapça’da temize çıkmak anlamına gelir. İslamiyete  göre bu gecenin bereketli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle de Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir. 15 Şaban

Kadir Gecesi : 27 Ramazan. Kadir Gecesi‘nde ise Peygamber’e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir