Rüyada Külliye Görmek

Rüyada külliye görmek neye işaret eder?

Rüyada külliye görmekBabamla külliye gibi dinle alakalı önemli bir yere gidiyoruz , ortada bir çeşme var, çeşmenin az ilerisinde yasaklı bir bölge var ve insanlar oradan çıkıyor. Sonra çeşmeden su içip ayağımı yıkıyorum, babamla bir taşa oturuyoruz, 5-4 erkek var babam “10 rekat namaz kılıp 10 kere Allahuekber” diyeceğiz diyor . Ya da istersen gece kılarız diyor. 17, Erkek, bekar, öğrenci.

Rüyada külliye görmek yorumu

Rüyada külliye görmek rüyayı gören kişinin hem dünyevi işlerinde hem uhrevi işlerinde büyük gelişmeler içinde olduğunu, adeta içinin içine sığmadığı umutlarının çok yüksek olduğu bir yaşam dönemine girdiğini gösterir ve iç dünyasında kopan fırtınaların kişinin yaşamını kökten değişmesine sebep olup yeni bir yaşam tarzına geçeceğine yorulur. Külliyeye girmek veya külliye içinde olmak rüya sahibinin yaşam tarzında meydana gelecek değişiklikler sonucu kişinin kendini çok rahatlamış, gevşemiş, tüm dert ve tasalarından uzaklaşmış bir şekilde kendini emniyette hissedeceğine işaret eder.

Rüyanın devamında gelişen olaylar hayatında yeni birileriyle tanışacağını ve onların etkisiyle Allah yolunda hayırlı işler yapmaya başlayacağını müjdelemektedir.

Külliye nedir?

Külliye, cami ile birlikte hamam, medrese, mektep, imaret, türbe, kütüphane, aşevi, darüşşifa, kervansaray, çarşı, tekke, zaviye binalarından oluşan yapılar topluluğu.

İslam toplumunun oluşumunda şehirlerde mahalle hayatı külliyeler çevresindeki mimari yapıda yoğunlaşıyordu. Külliye, İslam toplumunun vakıf hukuku sistemi ve hayrat kavramını geliştirmesiyle ortaya çıktı. Merkezindeki yapı camidir. Cami en az cuma namazlarındaki zorunlu toplanma yeri olması yanında bir forum ve ilim, tören ve müzakere merkeziydi. Külliye bu merkezi tamamlayan yapılardan oluşur.

Kentin en önemli yapısı olan cami zamanla kurumsallaşarak genişlemiş ve yeni işlevler eklenmiştir. Cami yanında küçük yapılarla başlayan külliyeler zamanla yerini büyük külliyelere bırakmışlardır. Osmanlı Dönemi külliyeler açısından en ünlü örneklere sahiptir. Külliye içinde ve dışında han, çarşı, fırın, değirmen, mum imalathanesi, boyahane, sal-hane, bayram ve pazar yerleri gibi ticaret amacıyla kurulmuş yapılardan elde edilen gelirler külliye giderlerine ayrılırdı. Sosyal hizmet olarak üretilen külliye kavramının temelinde halka parasız hizmet ilkesi vardır.

Külliyenin merkezinde genellikle cami vardır. Diğer her şey camiyi çevreler. Manisa Ulu Camisi ve Medresesi (1376), İlyas Bey Camisi ve Türbesi (1403) önemli ilk örneklerdir. Osmanlı Beyliği’nde ilk külliye örneği cami ve hamamdan oluşan İznik Orhan Gazi Külliyesi’dir. Bursa Orhan Bey Külliyesi (1340) ise cami, medrese, mektep, hamam ve şifahaneden oluşur. İstanbul’un alınmasından sonra Fatih Sultan Mehmet, Fatih’te 16 medrese, tabhane, kervansaray, darüşşifa, türbe, aşhane ve saire yapılardan oluşan geniş bir külliye oluşturmuştur.

Kaynak: Vikipedi

“Rüyada Külliye Görmek” hakkında 1 yorum

  1. Evliyim 31 yaşındayım özel sektörde çalışıyorum. Rüyam : Ruyada da tarihi bir evin bahcesinde peygamber efendimizin (s. a. v. ) mezarını yanında fatih Sultan Mehmet Han hz. mezarını gördüm, birde 5 tane mezar yan yana mezar taslari gizleniyor, hepsi ALLAH dostu bu bes kisi icin turbegah bana herkese bu mezarlari gostermeyiz size nasip oldu diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir