Kategoriler
Doğa Rüyaları

Rüyada Lagün Görmek

Rüyada lagün görmek neye çıkar?

Rüyada lagün görmek rüyayı gören kişinin normal yaşamında bir yanlış anlamaya yol açmamak için karşısındaki iyi dinlemesi gerektiğine işaret eder veya ne söylediğini bilemez duruma düşmemek için bazı şeylere daha fazla dikkat etmesini gerektiğini temsil eder. Deniz kulağı terimi de aynı anlama gelir.

Lagün nedir?

Lagün veya deniz kulağı dalgalar tarafından oluşturulan kıyı birikim şekillerindendir. Ancak oluşumunda, kıyı akıntılarının da etkisi vardır. Bunlar, alçak kıyılardaki koy ve deltalardan oluşurlar. Koyun bir ucundan diğer ucuna doğru bir ok gibi uzanan şekillerdir. Bir kıyı okunun koyun ağzının kapatılacak şekilde gelişmesi ve karşı buruna bağlanmasıyla kıyı kordonu meydana gelir.

Kıyı kordonunun oluşumuyla eskiden koy olan kısım denizden ayrılarak önce lagün daha sonra göl haline gelir. İstanbul yakınlarındaki Büyükçekmece Gölü ve Küçükçekmece Gölü, bu şekilde oluşmuş birer kıyı göl üdür. Eğer kıyı kordonları koyun önünü tamamen kapatmazsa geride kalan kısma deniz kulağı ya da lagün denir. Bunlar, dalgalar ve rüzgarların etkileriyle, iç kesimden akarsuların bunlara taşıdığı sedimentlerin yığılması gibi süreçlerle, uzun bir zaman süresi içerisinde ortadan kalkabilir. Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir