Kategoriler
Hayvanlar

Rüyada Lapina Görmek

Rüyada lapina görmek neye çıkar?

Rüyada lapina balığı görmekRüyada lapina balığı görmek rüyayı gören insanın beklenmediği güzel olayların gelişeceğinin müjdesini verir. Bu bir kaybın bulunması anlamına da gelebilir.

Lapina balığı nedir?

Lapinalar tropik ve ılık denizlerde, Marmara ve Akdeniz’de kıyılarda yosunlar ve taşlar arasında devamlı dolaşarak yaşarlar. Dudakları ve derileri kalındır. Vücudu yumurtamsı ve yassı olan bu balıklar çok hareketli ve seri hareket ederler. Vücutları yumurta biçiminde ve yassıdır. Boyları 25 – 35 cm uzunluğundadır. Çok değişik ve canlı renklere sahip olan Lapinler, bulundukları bölgeye, mevsime, yaşa göre çok farklılıklar gösterirler. Çoğunlukla yeşil-sarı renklidirler. Göğüs yüzgeçlerinin üst kısmı mavi ve kuyruk kısmı siyah lekelidir. Bu balıklara yörelere göre Çırçırbalığı veya yahudibalığı da denilmektedir.

Bu balık, yosunlardan ve çeşitli deniz bitkilerinden yuva yapar. Yumurtalarını yaptıkları bu yuvalara bırakırlar. Yumurtalar döllendikten sonra, erkek lapinalar yumurtalara bekçilik yapar ve onları dış tehlikelere karşı korurlar. Erkek lapina ile dişi lapina renk bakımından birbirinden farklıdır. Üreme zamânı çok canlı renklere bürünürler. Lapina balığı yosun, su solucanları, küçük balıklar ve ufak deniz yumuşakçaları ile beslenir.

Kıyılardan olta ile avlanırken, sinek oltası dediğimiz çok küçük ve mor mavimsi renkteki olta ile yemli olarak avlanırlar. Etleri çok lezzetsiz olduğundan ticari hiçbir özellikleri bulunmamaktadır. Kedilerin harika yemeği olarak başı çekerler. kaynak: Nuri Deniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir