Kategoriler
Hayvanlar

Rüyada Levrek Görmek

Rüyada levrek görmek neye çıkar?

Rüyada levrek görmekRüyada levrek balığı görmek içsel keşif sembolü olup aynı zamanda kendini tanımak için arzu duyduğunuzu gösterir.

Levrek yemek, deniz levreği yediğini görmek kişinin ihtiyaçlarınızı karşılamak için dışarıya açılması ve kendi kabuğundan sıyrılması gerektiğine rivayet eder.

Levrek nedir?

Levrek, Moronidae familyasını oluşturan ılık ve soğuk denizlerde yaşayan balık türleri.

Vücudu fusiform şeklinde ve derisi iri pullarla örtülü, sırtı kurşun, karnı gümüş renktedir. Küçük kara benekli olduğundan alabalığı andırır. Genç levreklerin sırtları kara benekli, erginlerin sırtları ise beneksiz veya koyu renktedir. Dillerinin üzerinde diloit dişleri vardır. Boyları 40-100 cm arasında değişir. Genellikle ağırlıkları 8–10 kg’dır.15 kg’a kadar çıktığı görülmüştür.

Eti yağsız ve çok lezzetlidir. Taze olarak yenir. Türkiye kıyılarında Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de bulunur. Her mevsimde, genellikle de mayıs ortalarından kasım sonuna kadar avlanır. Sonbahar ayları sırasında ırmak ağızlarında üremeye başladıklarında sürüler halinde toplanırlar. Karadeniz’de kış aylarında dere ağızlarına Akdeniz’de Nisan-Mayıs ayları arasında ürerler.

Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de çiftliklerde yaygın olarak, yumurtadan pazara kadar üretimi yapılmaktadır. Üretimin büyük kısmı özellikle AB ülkelerine ihraç edilir.

Kaya levreği
Etçil ve yırtıcıdır. En çok karides, küçük balık, yengeç ve kurtçuklarla beslenirler. Izgaradan ziyade, buğulaması ya da “tuzda levrek” çok daha lezzetli olur.[kaynak belirtilmeli]

Üreme zamanlarında yağsız olmaları nedeniyle lezzetsizdir. Ancak çiftliklerde üretilen levrek balıkları yılın her zamanında yağlı olmaları nedeniyle lezzetlidirler.

Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir