Kategoriler
İnsan Hakkında Rüyalar

Rüyada Meddah Görmek

Rüyada meddah görmek neye çıkar?

Rüyamda eski zamanlara gidiyorum. Rüyamda aklımda kalan en önemli şey rahmetli babamın babamın o devirlerde meddah olduğunu görmem idi. Bunu neye yormalıyım?

Rüyada meddah yorumu

Bekir merhaba, öncelikle rüyada ölmüş babayı görmek sayfasını okumalısın. Rüyada meddah görmek rüya sahibinin üstün bir dinleme yeteneği olduğunu gösterir, karşısındakinin söylediklerini can kulağı ile dinleyip, onların sözlerinde değer vererek bunun bir çok faydasını göreceğini, işlerinin hep yolunda gideceğine rivayet edilir. Rüyada meddah olmak veya meddah olduğunu görmek rüyayı gören kişinin çevresindekilere söylemek istediğini veya söyleyeceği bir çok şey olduğunu ancak bazı sebeplerle bunu söylemediğini ifade eder.

Meddah nedir?

Meddah (Arapça: مداح, meddâh) veya kıssahan, bir topluluk önünde çeşitli hikâyeler anlatan ve taklit sanatı yapan kişiye denir. Bu oyuna ise meddah oyunu denir. Bir tek oyuncunun çeşitli kılıklara girerek bir oyunu canlandırmasıdır. Meddah genellikle bir konu içinde geçen farklı karakterlerin seslerini, mimiklerini ve hareketlerini canlandırır. Genelde kahvehane gibi halkın topluca bulunduğu alanlarda, küçük bir sahne üzerinde taklit ve güldürmek amaçlı oyunlar yapar.

Meddahın anlatısını, günlük yaşamdaki olaylar, masallar, destanlar, öyküler ve efsaneler oluşturur. Meddah oyun esnasında bir hata yaptıysa oyununun sonunda özür diler ve bir sonraki oyunun nerede oynanacağını söyler. Aşkî ve Sururî, 20. yüzyıldaki önemli meddahlar arasındadır. Meddah olayları canlandırırken seyircinin rahatça görebileceği şano türü yüksek bir yere oturur. Bir eline mendil bir eline değnek alır. Mendili farklı karakterlerin seslerini taklit edebilmek için kullanır. Değneği ise çeşitli sesleri çıkarmak için kullanır. Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir