Kategoriler
Ölüm Rüyaları

Rüyada Ölüm Tehdidi Almak

Rüyada Ölüm Tehdidi Almak Neye Çıkar?

Merhaba, az önce gördüğüm bir rüyayı paylaşmam gerekiyor sizinle. Yaşı 26 olan bir bayanım. Şu anda Çalışmıyorum, bekarım. süreci başından sonuna dek gerçekten hatırlamıyorum ama sonunda ciddi anlamda korktuğumu belirtmek isterim: Eski öğrencimin annesi (bu arada belki de altı saat önce bir sohbet sırasında bahsi geçti, iyi bir hissiyatla ve iyi ifadelerle gıyabında konuşmuştum. Ben öğretmenim ve özel ders veriyorum. Bu hanım özel ders verdiğim öğrencimin annesidir) ile beraber soyunma odası mı tuvalet mi ardiye mı banyo mu bilemiyorum, bir tür standart olmayan bir ev bölümündeyiz, ben biri için bir şey satın almışım ve o odanın bir yerinde asılı duruyor. Ve onunla ilgili bir tür kadın muhabbeti çeviriyoruz sanırım. Yada aldığım kişiyle ilgili. Daha sonra bir mutfaktayız ve bana ikram etmek için yemekler çıkarıyoruz buz dolabından. Hatta sofra kurmaya çalışıyoruz sanırım, çünkü birbiri ardına hatırı sayılır çeşitlilikte yiyecek çıkarıyoruz ve sanırım hepsi sevdiğim şeyler. Bu sırada muhabbet​ devam ediyor ama. Sonra birden sahne değişiyor ve dışarıda bir yerde sofradayız bu sefer. Sofra kısmını sezgisel olarak doğruluyorum tam hatırladığım söylenemez. Bayanın yüzü sakin ama tedirgin.

Bana bakıyor ve şunu diyor “sakin ol bakayım kızım / ölüm tehdidi altındasın” açık açık öleceğimi ima ediyor ve ben de hafiften ürperiyorum ve saniyeler geçmeden yanımdan bir çocuk koşarak geçiyor, geçip arkama doğru. Sol boynuma eli çarpmış gibi oluyor ama bir şeyi dokunuyor ve bu canımı yakıyor. Hissettiğim şey yanık beresin bıraktığı hissiyat. Ama hissediyorum gerçekten ve bir anda nefesim zayıflamaya, kalbim daha yavaş atmaya, soluk alamamaya başlıyorum. Çok strese girmedim, ölmeyi kabullenmiş gibi ve hemen Ayetel Kürsi okumaya başladım. Sonra bir şekilde rüya ile bağlantım kesildi ve normal ana döndüm. Fizyolojik olarak rüyadaki hal devam ediyordu ve üst gövdem kasılıp kalmıştı. Aynı ayetleri okumaya devam ettim bir süre sonra da geçti. Bu son bölümde ciddi bir korku hissettiğimi belirtmek istiyorum.

Bu arada rüyadaki hanım bana kızım demez, orta yaşlı bir bayan ve arkadaş gibiyizdir. Bu rüyada anaç davranışlar sergiliyordu.

Rüyada Ölüm Tehdidi Almak Nasıl Yorumlanır?

Sevgili Ezgi, gönderdiğin rüyayı defalarca dikkatle okudum, önemli olayları ve unsurları koyu renkle işaretledim. Normalde rüyada tehdit edilmek kişinin kendini baskı altında hissettiğini, çaresizlik duygusu yaşadığını veya bazı iç korkuları olduğunu ifade eder. Ancak ben sizin rüyanızın bir karabasan olduğuna karar verdim. Korkulu rüyalar sayfasında anlatıldığı gibi karabasan uyku felci olarak tanımlanır. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz ve kişi etrafın farkında olduğu halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsünün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hisseder. Hemen herkes karabasanı hayatında en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır. Karabasan anında kişi seslenmek ister, bağırmak ister ama sesi çıkmaz, yatağından kalkmak ister ama kalkamaz, ancak bunlar saniye mertebesinde olan bir durumdur ama sanki gerçekten yaşanmış gibi bir his yaratır. Karabasanı tetikleyen mutlaka bir faktör vardır. Karabasan tekrarlanırsa bu faktörün tespit edilmesi ve ona göre tedbir alınması gereklidir. Daha az kaygılı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir