Kategoriler
İlginç Rüyalar

Rüyada Pandoranın Kutusu

Rüyada Pandoranın kutusu neye işarettir?

Dün gece rüyamda eşimi gördüm, oda karanlık idi ve bir sıkıntı vardı uyanmak üzereyken pandoranın kutusu açılıyor taşlar yerinden oynayacak diye bir söz söylendi bana.

Rüyada Pandoranın kutusu görmek yorumu

Rüyada eşini görmek, ihtilaf ve çözülmemiş sorunlar anlamına gelmektedir. Rüyada gelişen olaylara, konuşma ve yapılan diğer şeylere bakarak tam manayı tespit etmek gerekir. Rüyada karısını görmek veya rüyada kocasını görmek genel olarak bu şekilde açıklanır.

Rüyada karanlık görmek, karanlık oda, karanlık bir yer, insanın gerçek hayatındaki korku ve endişeleri hakkında bilgiler verir. Özellikle yoğun stres altında yaşadığınız, yalnız kalma, terk edilme duyguları taşıdığınız dönemlerde bu tür rüyalar çok görülür.

Rüyada sıkıntı görmek, yaşamınızdaki engeller karşısında kendinizi başarısız hissettiğinizi işaret eder. Bu engeller her zaman olacaktır önemli olan onları aşmak, sorunları çözmek olarak yorumlanır.

Rüyada Pandoranın kutusunu görmek umutları gösterir, yakında daha iyiye yaşayacaksınız anlamı verir.

Pandoranın kutusu nedir?

Pandora’nın Kutusu, Antik Yunan efsanelerinde geçen ve içinde kötülüklerin bulunduğuna inanılan sihirli kutu. Efsaneye göre Prometheus Tanrı Zeus’ tan gizlice ateşi çalmış ve insanlığa vermiştir. Bu duruma çok öfkelenen Zeus, Prometheus’u o zamanlar kimsenin yaşamadığı Kafkas Dağlarında zincire vurdurur. Yanına da bir kartal bırakır. Bu kartal her gün Prometheus’un ciğerini yer ve her seferinde Prometheus’un ciğeri tekrar oluşur. Bu şekilde Prometheus’a işkence edilir. Prometheus Herkül tarafından kurtarılır. Zeus bu duruma bir şey demez ancak zincir halkalarının Prometheus’un ayağında kalmasını sağlar. Böylece Prometheus sonsuza kadar cezalandırılmış olur.

Zeus insanlardan da intikam almak istemektedir. Bu yüzden Hephaistios’a emir vererek balçıktan bir kadın figürü yapmasını ister ve ardından Pandora’ yı yaratır. Pandora Antik Yunan’ da ilk kadın olarak kabul edilir (İslamiyet ve Hristiyanlıkta geçen Havva gibi). Zeus, Tanrıçalar gibi güzel olan Pandora’yı, Prometheus’un ikizi olan Epimetheus‘a bir kutuyla/küple gönderir. Kapıyı çalan Pandora’nın güzelliğinden büyülenmiş olan Epimetheus, onu evine alır ve ertesi gün onunla evlenir. Söz konusu kutuyu/küpü açmasını Pandora’nın kulağına fısıldayan Zeus’un, artık insanlıktan intikam alma zamanı gelmiştir. Zeus sayesinde kutuyu/küpü (Pandora’nın kutusunu) açan Pandora, insanlık arasında mutsuzluğu salıvermiştir. Böylece kötülükler dünyaya ve insanlığa yayılmıştır. Kaynak: tr.wikipedia.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir