Kategoriler
Kişisel Rüyalar

Rüyada puzzle görmek

Rüyada puzzle görmek neye gelir?

Rüyada puzzle görmek yada yaygın adıyla yapboz oyunu görülmesi bir ruhsal sorun veya bir iç sıkıntıyı temsil eder. Puzzle oynamak rüya sahibinin gerçek yaşamında sinsi ve kurnaz kişi tarafından rahatsız edildiğini simgeler. Bu kişiye güvenilmeyeceğini bilmek gerektiğini hatırlatırken hayatına bir şey eklemek isterken bundan zarar görmemeye gayret etmek gerektiğini belirtir. Puzzle oynayan birilerini görmek rüyayı gören kişinin bir şeyi ya da bir fırsatı kaçırdığını, bir kısmetin elinden kayarak gittiğini temsil eder.

Puzzle nedir?

Puzzle veya diğer adıyla yapboz, parçalardan oluşan bir resim veya fotoğrafın birleştirilmeye çalışılmasına çalışılan bir tür oyuncaktır. Zorlukluklarına, parça sayılarına ve büyüklüklerine göre pek çok yapboz türü bulunur. Yapboz parçalarının genel bir şekli yoktur.

Puzzle üreten birçok marka mevcuttur. Farklı markaların ürünleri az da olsa değişiklik gösterebilir. Parça kesim kalitesi, renklerin canlılığı, bir parçanın başka hiçbir yere oturmaması vb. farklılıklar markadan markaya değişebilir. Zorluk derecesi parça sayısına ve renklere bağlıdır. Örneğin farklı birçok renkten oluşan bir yapbozu tamamlamak siyah beyaz bir puzzledan çok daha kolaydır. Zorluk derecesi ve bitirme zamanı parça sayısı arttıkça artmaktadır. 50, 100, 150, 200, 500, 1000, 1500, 2000, 3000 parçalık puzzlelar piyasada rahatlıkla bulunanlardır. Bunların dışında 5.000, 10.000, 20.000 ve 24.000 parça yapbozlarda mevcuttur. Bir yapbozu yapmanın en kolay yolu öncelikle çerçevesini oluşturmaktır. İlk yapılması gereken parçaların içinden bir kenarı düz olan parçaları ayırıp birleştirerek çerçeveyi ortaya çıkarmaktır. Çerceve tamamlandığında yapboz bittiğinde ne kadar büyük olacağıda ortaya çıkmış olacaktır. Daha sonraki yöntem birbiriyle yaklaşık aynı olan renkleri bir araya toplamaktır. Bunun için farklı çanaklar kullanılabilir. Tüm parçaların ön yüzleri çevrilerek masaya yatırıldıktan sonra renkleri ayırmak daha kolaydır. En zor kısım ise (varsa) tek renk olan kısımları birleştirmektir. Renkler aynı olduğundan ayırmak mümkün olmayacağından tek tek parçaların denenmesi gerekir. Bunun içinse yöntem parçaları 10×10 (10×8, 10×11 vs. de olabilir) kare oluşturacak şekilde dizip parçaları tek tek sıra ile denemektir. 10’lu sıralar halinde dizili olduklarından kaç parça kaldığını kolayca saymak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir