Rüyada Recep Ayını Görmek

Rüyada Recep ayı neye işaret eder?

Rüyada Recep ayını görmek ihtiyacı olana ihtiyacını vermenin, elindekini paylaşmanın rüya sahibinin hayatında önemli bir yer tuttuğunu ve bunun ona büyük bir huzur getirdiğini simgeler. Rüyada Recep ayında olduğunu görmek hayır kapılarının açılacağını, evinizin bereketle dolacağını müjdeler.

Recep ayı nedir?

Receb ayı kameri ayların yedincisi ve üç aylar diye bilinen mukaddes aylarında ilkidir. Allah’u tealanın receb ayı benim ayımdır buyurarak onu tazim etmiş yüceltmiştir. Receb ayı müminlerin manen ekinlerini ekmeye başladıkları ve ramazan ayına hazırlandıkları bir aydır. İçinde Regaib ve Mirac geceleri gibi iki mukaddes gece barındırır. Yine Receb ayının en önemli özelliği haram aylar olarak bilinen en meşhur aylardan birisidir. Diğer üç haram ay peş peşe gelmesine rağmen Receb ayı tek başına gelir.

Diğer haram ayların isimleri şöyledir: Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarıdır. Peygamber (sav) ramazan ayından sonra en çok Receb ayında oruç tutmuştur bu açıdan bu ayda yapılması en çok değerli olanda bu ayda çokça oruç tutmaktır. Receb ayının faziletiyle ilgili hadisi şerifler pek çoktur onlardan bazıları şunlardır:
• Allahü teala, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder. (Gunye)
• Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Receb’in hepsini tutmuş gibi sevap verilir. (Miftah-ül-cenne)
• Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar Cehennemden uzaklaşır.) (Ebu Yala)
• Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.) (İbn-i Asakir)
• “Receb-i Şerif’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur.” buyuruyorlar. (Camiu-s sağir)
• İbn-i Abbas -radiyallahu anh- Hazretleri: “Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Recep ayında bazen o kadar çok oruç tutardı ki, biz O’nu hiç iftar etmeyecek zannederdik. Bazen de o kadar çok iftar ederdi ki, biz O’nu hiç oruç tutmayacak zannederdik.” buyurmuştur. (Müslim)
Kaynak: nedir.com

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir