Kategoriler
Renkler

Rüyada Renkler

Rüyada renkler neye delalet eder?

Renkler gerçek yaşamda bizimle her zaman iç içe olan gerçeklerdir, her bir rengin bir anlamı, bir karakteri vardır. Görülen renk temiz ve güzelse anlamı da o kadar iyiye yorulur.

Rüyada renk görmek görülen rengin karakteriyle açıklanır ancak karışık, alacalı bir renk görmek genelde kişinin yakın bir zamanda tuhaf bir olay ile karşılaşacağına işaret eder. Canlı ve iç açıcı renkler görülmesi kişinin maceracı yönünü temsil eder ve bir maceraya atılmaya işarettir. Koyu ve iç karartan siyahımsı renkler ise kedere, geçmeyecek ve kişiyi yorgunluğa sokacak bir üzüntüye işaret eder, varlıkları oluşturan asli unsurların uyumuna delalet eder. Birbiri ile uyumlu renkler yaradılışın amacına uygun hareket etmeye, insanlarla hoş geçinmeye alamet ederken zıt renkler ise uyumsuz ve heterojen insanlara ve onların görüşlerine, iyi ile kötünün birbirine karışmasına alamettir. Pastel renkler bulundukları yer ve konumun durumuna göre güzellik ve noksanlıklara işarettir. Toprak rengi mütevazi insana ve rızka işarettir. Buğday rengi nesiller ve insanlar arasındaki ihtilaflara delalet eder.

Renklerin rüyadaki anlamları

Renklerin ayrıntılı yorumunu incelemek için ilgili rengin açıklaması incelenmelidir. Dilimizde al, altın sarısı, aşı, ateşi, baruti, beyaz, boz, cam göbeği, çividi, devetüyü, ebruli, eflatun, erguvan, fıstıki, fildişi, firuze, fulya sarısı, gelincik kırmızısı, gök mavisi, gülkurusu, gül pembesi, gümüşi, hacı yeşili, haki, kahverengi, kara, kavuniçi, kestane, kızıl, kimyoni, kiraz, kuzguni, küf yeşili, kül rengi, lacivert, leylak, limon küfü, limoni, mavi, menekşe, mor, narçiçeği, nefti, örteksayı, patlıcani, pembe, saman sarısı, sarı, siyah, şarabi, tarçıni, tirşe, turuncu, vişne, yakut, yavruağzı, yeşil, zeytin yeşili, zifiri, zümridi gibi onlarca renk ismi olmasına karşılık bu sayfada sadece en çok bilinen ve kullanılan renklerin açıklaması yer almaktadır. Aşağıda özet halinde bunlar verilmiştir.

Rüyada beyaz renk görülmesi huzura, sükunete, ferahlığa, aydınlığa ve güvene delalet eder. İnsanların rüya sahibine güvenebileceğini gösterir ve size enerji, canlılık ve bereket getirecek güzel olayları gösterir. Siyah renk görmek her ne kadar ağırbaşlılık ve soyluluk ifadesi olsa da aynı zamanda şaşkınlık, karışıklık, üzüntü, kaybetme, ve yasın da rengidir. Hırslı, inatçı ve şartları zorlayan kişiler genellikle siyahı çok severler, var olmanın ve başkaldırının rengi olan siyah aynı zamanda gücü ve tutkuyu da temsil eder. Kırmızı renk görmek duygusal ilişkilerde büyük bir tutku ve hassasiyet olduğunu simgeler. Bu yüzden gerçek hayatta özellikle kadın kırmızı ayakkabı, kırmızı elbise giymeyi çok tercih edilir. Bu renk aynı zamanda rüyayı gören kişiyi tehlikelere karşı uyarır.

Yeşil renk görmek büyümeye, gelişmeye ve sükunete delalet eder. Yeni projelere heves etmeye ve basit şeylerden zevk almaya işaret eder, kişinin küçük şeylerden büyük mutluluklar almayı başardığını gösterir. Mavi renk görmek aile mutluluk sembolüdür ve kişinin sevdikleriyle mutlu günler geçireceğine işaret eder. Rüyada mavi göz görmek günlük hayatta çevreniz ile ilişkilerde dikkatli olmak gereken bir durum olduğunu gösterir. Mavi renkli eşyalar ise iç barış simgesi olup büyük bir memnuniyete neden olacak bir kaynağı veya gelişmeyi işaret eder. Sarı renk makbul değildir, yorgunluğa, güçsüzlüğe veya hastalığa işarettir, sevilen bir renk değildir. Gri renk görülmesi bir geçiş dönemi ifadesidir, kararsızlığa, belirsizliğe veya endişe verici bir duruma delalet ederken aynı zamanda duygusuzluk ifadesidir. Lacivert renk görmek resmi bir toplantı ya da davete katılmaya katılmaya, resmi işleri çözmeye delalet eder.

Kahverengi renk görmek özgürlük, başarı, para ifadesidir, mutlu ve uzun ömürlü hayata işaret eder, hayırlı bir renk olduğuna rivayet edilir. Kahverengi öte yandan mükemmellik, gerçekçilik, planlı ve sistemli olmanın rengidir. Pembe renk görmek kişinin gerçek olamayacak, boş hayaller peşinde zaman kaybetmemesi gerektiğini işaret eder. Pembe renk aynı zamanda arkadaşlık, sevdikleriyle bir arada olma, hassasiyet ve sevgi ifade ederken karşı cins ile ilişkilerde ilginç gelişmeleri haber verir. Mor renk görmek kişinin büyük hedefleri olduğunu gösterir, görünen ve görünmeyen ilgi alanları, anlayış seviyesi ve kişinin yaratıcılığı  hakkında bilgi sağlar. Ten rengi görülmesi rüya sahibinin kendini nasıl algıladığını anlatır, bu konuda doğru analiz yapmak gerektiğine alamet eder.

Turkuaz rengi veya Türk Mavisi görülmesi kişinin panik atak, mani veya psikolojik bir yorgunluk içinde olduğunu gösterir ve dinlenme ihtiyacını simgeler. Altın renkli bir şey görmek maddi değerleri işaret eder ve görülen nesne, cisim ile değerler arasında dengeyi, ahengi ifade eder. Bordo renk görmek eğlence, oyun, sohbet, sevdikleriniz ile bir araya gelmek isteğini simgeler. Bordo rengin çarpıcı ve heyecan verici bir doğası vardır, insanları ve özellikle çocukları oyuna, eğlenceye, buluşmaya, sohbete davet eden bir karaktere sahiptir. Bej renk görmek tarafsızlık ve ayırımın önemini temsil eder, kişinin bazı konularda tarafsız kalmayı bilmesi, gerektiğinde de tarafını doğru seçmenin önemini işaret eder. Rüyada boz renk veya boz renkli şeyler görmek genel olarak evham, güvensizlik, sıkıntı, mutsuzluk ifade etmekle birlikte görülen şeyin niteliği ile birlikte yorumlanmalıdır. Rüyada eflatun renk genellikle iyiye yorumlanmaz. Kişinin büyük hayaller peşinde giderken bazı sıkıntılar veya sağlık sorunları yaşamasına yorulur.

Renksiz rüya görmek kendinizi üzgün ve depresif hissettiğiniz bir döneme işaret eder. Kendinizi başkalarından soyutladığını ifade eder.

“Rüyada Renkler” için bir yanıt

Rüyamda kalabalık bir yerdeyim baştan aşağı siyah giyinen kişiler var onlara yeşil ayakkabı dağıtıyordum. Yorumunu yaparsanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir