Kategoriler
Dini Rüyalar

Rüyada Sahabi Görmek

Rüyada sahabi görmek neye işarettir?

Rüyamda bir hanım sahabi görüyorum. Benim dertlerimi dinleyip deftere not alıyor. Resmen içimi döküyorum ona. Sürekli kafa sallıyor, beni anladığını ifade etmek için. Rüya temaları : dert dinlemek, dertlerini anlatmak, not almak, kafa sallamak. 25 Mart 2010, 20:25

Rüyada sahabi görmek yorumu

Rüyada sahabi görmek verdiğiniz söz ve vaatlere uygun davranmanız gerektiğine, saflık ve arınmaya, ruhsal temizliğe işaret eder. Rüyada sahabi biriyle konuştuğunu görmek insanın ruhsal bakımdan huzurlu bir yaşam süreceğine, özellikle İslam ve tasavvuf ile ilgilenerek kendisini üzüntüye sokan durumlara daha farklı yaklaşmaya başlayacağına işaret eder. Rüyada hanım sahabi görmek ise tevekkül etmek, kadere inanmak ve hayatın getireceklerini olgunlukla karşılamak manasındadır.

Sahabi nedir?

Sahabe veya çoğulu Ashab (Arapça: الصحابة), bir İslam terimi. İslam peygamberi Hz. Muhammed’i görmüş, onunla konuşmuş, arkadaşlık etmiş ve ona inanmış Müslümanlara verilen isimdir. İslam literatüründe bir saygı ifadesi olarak Eshâb-ı Kirâm (Yüce/soylu sahabeler) şeklinde anılırlar. Peygamberin vefat ettiği vakit, sayıları 124 binden fazla idi.

Bu anlayışın tüm İslam toplumlarında paylaşılmadığını, Şiî-Alevî topluluklarında Sünnilik’teki gibi mutlak saygı gören bir sahabe anlayışı bulunmadığını kaydetmek gerekir; örneğin ilk dört halife ve Muaviye gibi Sünnilik’te saygı gören ve hatta kutsanan bazı kişiler Ehli beytin haklarını gasp eden ve onlara zulmeden kişiler olarak görülürler ve Şiî-Alevî topluluklarda nefret (teberra) ile anılırlar. Bu duygu; Ali ile savaşan Aişe binti Ebubekir, Zübeyr bin Avvam, Talha bin Ubeydullah, Muaviye bin Ebu Süfyan, Amr bin As için de geçerlidir.

Alimlerin çoğuna göre, kadın veya erkek, çocuk veya büyük bir müslüman, Muhammed’i çok az da olsa, bir kere görürse, bir kere konuşursa ve iman ile vefat ederse, buna sahabi denir. Kaynak: tr.wikipedia.org.

“Rüyada Sahabi Görmek” için bir yanıt

ruyamda annanemın namaz kılarken sureklı kafasını salladıgını gordum onu ayaga kaldırıp sarıldım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir