Kategoriler
İlginç Rüyalar

Rüyada Sarkaç Görmek

Sarkaç neye işarettir?

Rüyada sarkaç görmek rüya sahibinin bir kendine güven sorunu yaşadığını işaret eder, karasızlığı gösterir ve kararsızlığı bırakın, çok geç kalmadan kararınızı verin manası taşır. Çünkü gerçek hayatta sarkaç salınım yapan bir alettir, dengeyi bulmaya çalışır ve bu sırada sürekli salınır. Rüyada bir sarkaç yaptığını görmek hayatın yolculuğunu ifade eder eder ve rüya sahibinin hayatta doğru yolu ve doğru yönü bulmak için çaba sarf ettiğine delalet eder.

Rüyada durmuş sarkaç görmek nedir?

Rüyada bir  durmuş sarkaç görmek çevrenizdeki insanların endişeyle sizin kararınızı beklediğini gösterir. Gerçek hayatınızda kimi zorluklar / karışıklıklar yaşadığınızı ve bir karar verme aşamasında olduğunuzu işaret eder.

Sarkaç nedir?

Sarkaç bir ipin bir ucuna rahatlıkla sallanabilecek şekilde bağlanılan bir kütle ile oluşturulan düzenektir. Duzenek yerçekim kuvveti yuzunden denge konumunu muhafaza etmeye meyillidir. Kutle denge konumundan alindiginda yercekimi kuvveti tarafindan denge noktasina getirilmek uzere hizlandirilacaktir ve bu da denge noktasi etrafinda bir salınıma yol acar. Sarkacın bu duzgun salinim hareketi bunun zaman olcmek için kullanilabilmesini saglar ve sarkaçlı saatler bu ilkeye gore calisir. Fransız fizikci Foucault, Foucault sarkacı adi ile anilan hayali bir sarkac yardimi ile dunyanin kendi ekseni etrafinda dondugunun kanitlanabilecegini ongormustur. Daha sonra da oldukca buyuk bir sarkac yardimi ile ilk kez dunyanin kendi ekseni etrafinda dondugunu gozler onune sermistir.

En yaygın kullanım alanı sarkaçlı saattir. 2 saniye periyotlu bir sarkaç, her bir salınım bir saniyeye karşılık geldiğinden, saniye sarkacı olarak adlandırılır. Sarkaçlı saatler sürtünmeden dolayı hassas değildirler. Sarkaçlar, müzik alanında metronom olarak kullanılır. Sarkaç bir matematik aleti olarak ilk defa Isaac Newton tarafından kullanılmıştır.

Periyot denklemindeki g’nin (yerçekimi ivmesi) var olması nedeniyle dünya üzerinde değişik noktalarda belirli bir sarkacın frekansı farklı olur. Dünya üzerindeki değişik noktalarda yerçekimi ivmesi %0,5’lere kadar değişir. Dolayısıyla, mesela Glasgow, İskoçya’da (g = 9.815 63 m/s2) bulunan hassas bir sarkaçlı saatin, Kahire, Mısır’a (g = 9.793 17 m/s2) getirildiğinde doğru ölçüm yapması için sarkaç boyunun %0,23 oranında kısaltılması gerekir.

Sarkaç bu özelliği sayesinde Dünya yüzeyinde herhangi bir noktadaki yerçekimini ölçmede (gravimetri) kullanılabilir. Unutulmamalıdır ki g = 9.8 m/s² değeri yerleşime göre değişen bir hassasiyet gerekmediği durumlarda sabit kabul edilebilir bir değerdir. Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir