Kategoriler
Dini Rüyalar

Rüyada Sehiv Secdesi Görmek

Rüyada Sehiv secdesi görmek neye işaret eder?

1 senedir sevdiğimle ayrıyız. En sonunda kendine sevgili bulmuş kafama çok takmadım. Aradan bayağı süre geçince rüyamda görmeye başladım. Hep benle konuşmaya çalışıyor. Ama ben istemiyorum, en son gördüğümde ise arkadaşlarımla bir eve gidiyoruz. İçeride soba yanıyordu. Eski sevgilim bir kızla sobanın başında dikiliyordu. Kız beni görünce elinden tutup başka bir odaya götürdü. Bende çok bozuldum. Orada birinden namazlık istiyorum ve namaz kılıp öyle gideyim diyorum ve namaz kılıyorum ama şaşırarak namaz kılıyorum. Sehiv secdesi ile namazımı bitirip çıkıyorum. Oradan bir kız sen çok iyisin diyerek bana teselli veriyor. Öyle arkadaşla oradan çıkıyoruz. Anlamını çok merak ediyorum herkes farklı bir şey diyor. Umarım bu sefer doğru yazmışımdır. 21, Kadın, Bekar, Öğrenci, normal

Rüyada Sehiv secdesi görmek tabiri

Rüyanız hakkında geniş bilgiyi rüyada eski sevgiliyi görmek sayfasında bulabilirsiniz. Rüyada namaz kılmak, rüyada namaz kıldığını görmek, insanın manevi yönüyle ilgili olumlu, güzel mesajlar verir. Namaz kılmak, namaz kıldığını görmek, hemen hemen her Müslüman kişinin gördüğü rüyadır, çok hayırlıdır. Rüyada abdestli olarak normal şartlarına uygun olarak, rüku ve secdelerini tam yerine getirerek, kıbleye dönmek suretiyle farz namaz kıldığını gören kimse Allah’in farzlarından birini yerine getirir. birisinden aldığı malı veya birisine olan borcunu öder, aynı zamanda günah, yanlış işlerden de sakınır. Rüyada Sehiv secdesi yapmanız, yaptığınız kimi hatalar sebebiyle pişmanlık yaşadığınızı gösterir.

Sehiv secdesi nedir?

Namazda ‘farzın tehiri veya vacibin terk ya da tehiri’nden dolayı, yani unutarak bir rüknün geciktirilmesi, tekrarlanması, öne alınması ya da bir vacibin terk edilmesi, geciktirilmesi, değiştirilmesi halinde yapılıyor. Farzlardan biri terk edildiğinde ise sehiv secdesi yeterli olmuyor, namazı yeniden kılmak gerekiyor. Sehiv secdesi için hata yapılan namazın farz ya da sünnet olması da fark etmiyor.

Sehiv secdesini gerektiren haller:

* Namazın bir rüknünü tekrar etmek, sehiv secdesini gerektiriyor. Bir rekâtta iki defa rükû veya üç defa secde yapılması gibi.

* Ta’dîl-i erkânın terki, unutarak Fatiha Sûresi’ni iki kere okumak sehiv secdesini gerektiriyor.

* Namaz içinde Fatiha okunduktan sonra hangi ayet veya sûreyi okuyacağı bir rüknü eda edecek kadar düşünüldüğünde, sehiv secdesi gerekiyor. Bir rüknü veya bir vacibi yerine getirirken meydana gelecek bir dalgınlık, düşünce sehiv secdesi gerektirmiyor.

* Fâtiha’dan sonra zamm-ı sûre okumadan rükûa gitmek. Rükûda iken hatırlarsa, doğrulup sûre okunur sonra tekrar rükûa gidilir. Namaz sonunda sehiv secdesi yapılır.

* Vitir namazlarının kunut duasını unutmak. Rükûda iken hatırlarsa, doğrulup kunut okunmaz. Sonunda sehiv secdesini yapmakla yetinilir.

* Dört rekatlı namazlarda, iki rekat kıldıktan sonra oturmayı unutarak üçüncü rekata kalkmak, yani, ilk oturuşu terk etmek. Bu durumda eğer namazı kılan kişi tamamen kalkmış veya kalkmaya yakın bir durumda ise oturmaz, namaz sonunda sehiv secdesi yapar. Oturmaya yakın bir halde ise oturur ve sehiv secdesi yapmaz. Tam kalktıktan sonra oturmak ise namazı bozar.

* Dört rekatlı bir namazın son oturuşunu yaptıktan sonra unutup ayağa kalkar ve beşinci rekatın secdesine varmadan yanıldığını hatırlarsa geriye dönerek oturur ve vacib olan selam tehir ettiği için sehiv secdesi yapar.

* Birinci oturuşta Tahiyyât’ı okuyup kalkması gerekirken “Allahümme Salli âlâ Muhammed” diyecek kadar salavat-ı şerifeden okursa, farz olan kıyamı geciktirdiği için sehiv secdesi yapması lazımdır.

* Bir namazdaki birkaç hatâdan dolayı tek sehiv secdesi yeterli.

Sehiv secdesinin yapılış şekli:

Namazın son oturuşunda ‘tahiyyât’ okunarak sağ tarafa selam verilir. Ara vermeksizin, ‘Allahu Ekber’ denilerek iki defa secdeye varılır. Oturulur, yeniden Tahiyyât, salâvat ve dualar okunarak selâm verilir. Sehiv secdesine gitmeden önceki oturuşta salli-bârik ve diğer duaları okumak da caiz. Sehiv secdesi, her iki tarafa selam verdikten sonra da yapılabilir.

Kaynak: KEVSER KULAKSIZ

“Rüyada Sehiv Secdesi Görmek” için 2 yanıt

Secde vakti
S.aleykum. Yaşım 23, durum fakir, iş kazasından dolayı çalışmıyorum. Bekarım. Rüyamda Suriye’ye motosiklet ile girerken kendimi gördüm. Bir grup tarafından durduruldum, giriş izni aldım. Evlerinde kendimi buldum, çok az konuşuyorlardı. Bir adam evinden çıkınca secde vakti denildi, herkes kıbleye doğru secdeye yattı. Ayrılacağım zaman bir aslan gördüm, sonrada irice bir köpek ama bize zarar vermedi.

Hamit merhaba, Rüyada motosiklet kullanmak kaçmak, uzaklaşmak manası taşır. Motosiklet sürmek aynı zamanda içinde bulunduğunuz ortamdan kaçıp kurtulmaya veya bazı sorumluluklarınızdan kaçmaya çalıştığınızı da ifade eder. Burada Suriye’ye gidiyor olmanız ilginç. Suriye sizin için ne ifade ediyor? onu düşünmeniz lazım. Rüyanın devamında gelişen olaylar ise manevi bakımdan kendini zenginleştirdiğin zaman kendini daha güçlü hissedeceğini ve yeni dostluklar kuracağını anlatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir