Rüyada Şevval Ayını Görmek

Rüyada Şevval ayı neye delalet eder?

Rüyada Şevval ayını görmek hayatın çeşitli yönlerinde rüya sahibi için mutluluk ve iyileştirmeler meydana geleceğini müjdeler. Bu doğurganlık, büyüme ve açıklık sembolüdür. Rüyada Şevval ayında olduğunu görmek kötüden iyiye, sıkıntıdan feraha, üzüntüden sevince doğru iyi bir zaman geçişini temsil eder.

Şevval ayı nedir?

Ramazan ayından sonra gelen ay şevval ayıdır. Bu ayda 6 gün şevval orucu tutulur. Ramazan orucundan sonra Şevval’de de altı gün oruç tutarak orucunu otuz altıya çıkaran kimse, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur. Şevval ayında tutulan oruç, Ramazan orucunda bulunması muhtemel kusurları telafi eder, ayrıca oruç ibadetinden usanılmadığı da ifade edilmiş olur. Ramazan ayından sonra gelen ay Şevval ayıdır.

Yani Ramazan bayramının birinci günü Şevval ayı başlamış olur. Fakat Ramazan bayramının 1.günü oruç tutmak haram olduğundan bu günde oruç tutlmaz. Altı gün (Şevval) orucunu tutmak isteyenler bunu peşpeşe tutabilecekleri gibi aralıklarla da tutabilirler. Bunların birini diğerine üstün kılacak dini bir delil yoktur. Özellikle hanımlar özel durumları nedeniyle, Ramazan ayında tutamadıkları oruçlarını Şevval ayı içinde tutarak hem kazalarını yapmış olurlar hem de Şevval ayında oruç tutmanın sevabına kavuşurlar.

Şevval orucunun fazileti
Peygamber efendimiz Şevval orucuyla ilgili olarak, “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur” buyurmuştur.

Şevval orucu nasıl tutulur?
Bu oruç peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir. Şevval ayında nafile olarak tutulan oruç, Ramazan’da tutulmayan oruçların yerine geçmez; yani Ramazan’da tutulmayan oruçların ayrıca kaza edilmesi farzdır.

Ramazandan sonra, şevval ayında oruç tutmanın önemi nedir?
Her zaman oruç tutmak sevabdır. Hadis-i şerifte, (Oruç, Cehennem ateşinden koruyan bir kalkandır) buyuruldu. (Buhari) Şevval ayında tutulan orucun çok sevabı vardır. Üç hadis-i şerif:
(Ramazandan sonra şevval ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur.) (Taberani)
(Ramazan orucuyla şevvalde de 6 gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır.) (İbni Mace)
(Ramazan ayı orucu on aya, Ramazandan sonra tutulan 6 gün oruç da iki aya mukabil olur ki, böylece bir yıl oruç tutma sevabına kavuşulur.) (İbni Huzeyme)

Bu 6 gün orucun bayramdan sonra hemen tutulması iyidir. Aralıklı tutmak da caizdir. Kazaya niyet ederek tutmalı. Kaza oruçlarını, pazartesi ve perşembe günleri tutmak daha iyidir. Kaynak: nedir.com

Benzer Yazılar İlginizi Çekebilir

Bu yazıyı paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*