Kategoriler
Dini Rüyalar

Rüyada Sırat Görmek

Rüyada Sırat ne demektir?

Rüyada Sırat köprüsünü görmek rüya sahibinin iş hayatı ya da sosyal yaşamında bu dünyanın kargaşasına kapılıp, olayların akışına göre hareket ettiğini ve artık dizginleri ele alıp, hayatının kontrolünü sağlaması gerektiğini anlatır. Sırat köprüsü aynı zamanda bu dünya işleriyle uğraşırken öteki yaşamı da aklından çıkarmamak gerektiğini hatırlatır.

Rüyada Sırat üzerinde yürümek kişinin hem bu dünya hemde öteki dünya yaşamı için bazı şeyleri sorgulaması, hata ve doğruları ile günah ve sevaplarını gözden geçirme vakti geldiğini ifade eder. Rüyada sırattan geçtiğini görmek rüyayı görenin yaptığı hayırlı işler ve işlediği sevaplar sayesinde iş hayatında çok güzel ve hayırlı gelişmeler yaşayacağına, yakında sıkıntılar ve zorluklardan kurtulmasına, karşısına çıkacak kısmetleri doğru bir şekilde değerlendirip büyük kazançlara kavuşacağına delalet eder. Bu rüya aynı zamanda kişini ailesini genişlemesine, aile üyelerinin başarılı işler yaparak takdir toplayacaklarına da yorulur.

Sırattan düşmek veya Sırat köprüsünden geçerken ayağının kaydığını görmek kişinin büyük bir iş yapmak ve büyük paralar kazanmak isterken bazı şeylere dikkat etmemesi yüzünden biz zarar yaşama ihtimali olduğunu gösterir ve yaşamın maddi yönü kadar manevi tarafına da dikkat etmek gerektiğini ifade eder.

Sırat nedir?

Sırat (Arapça: جِسْرُ الصِرَاطِ), İslam ve Zerdüştlük dinlerine göre Cehennem üzerine kurulmuş dar ve geçilmesi güç köprüdür

Erken dönem İslam dil bilimcileri kelimenin sırat, sirat veya zirat şekillerinden hangisi ile okunması gerektiğinde tereddüt ettiler ve onu yabancı bir kelime olarak tanımladılar. Suyuti ve bazı alimler kelimenin Yunanca olduğunu söylerler. Latince Strada kelimesinin hellenik formu olarak tanımlanır ve buradan Arami ve Arap diline geçtiği ifade edilir.

İran mitolojisi (Zerdüştlük)’nde sinvat (Çinvat Köprüsü) cehennem üzerinde kurulu bir köprüdür ve buradan Zerdüşte inananlar güzel bakire bir kız ve 2 adet köpek eşliğinde eğlenceli ve şarkılı bir yer olan cennet’e gideceklerdir.

İslamda sırat köprüsünden Kur’an’da bahsedilmememekle birlikte, hadislerde söz edilmiştir.
İslam inanışına göre tüm insanlar Sırat’tan geçecektir. Müminler, yani İslam dinine inananlar, Dünya’daki eylemlerinin mahiyetine göre hızlı veya yavaş, rahat veya zor, bu yoldan başarıyla geçecekler, kafirlerin, yani İslam dininin esaslarından bir veya daha fazlasını inkar edenlerin ayakları sürtecek ve Cehennem’e düşeceklerdir.

Gazali Kimya-i Saadet’inde sırattan şöyle söz eder: Sırat, kıldan ince kılıçtan keskindir. Bu dünyada sırat-ı müstakimde olan, yani doğru yolda gidenler, o Sırat’ı kolaylıkla geçerler. Doğru yolda bulunmayanlar Sırat üstünde yürüyemezler ve Cehennem’e düşerler. Sıratın başında herkesi tutarlar, yaptıklarının hepsinden sual sorarlar. Sadıklardan ise sıdkın, doğruluğun hakikati sorulur. Münafıkları ve riyakarları utandırırlar, rezil ederler. Bir grubu hesapsız Cennet’e gönderirler. Bir kısmının hesabı kolay olur. Bir kısmının zor olur. Sonunda bütün kafirler Cehennem’e atılır. Asla kurtulamazlar. Müslümanların mutilerini Cennet’e, asilerini Cehennem’e gönderirler. Peygamberlerin ve din büyüklerinin şefaatine kavuşan affedilir. Şefaat olunmayanlar Cehennem’e götürülür. Günahı miktarınca ona işkence yaparlar. Sonunda Cennet’e götürülür.

İslam dininin kutsal kitabı Kur’an’da da Sırat’ın mahiyetinden söz edilmemiş. Ancak bu konuda bazı hadisler mevcuttur. Bunlara göre Sırat Köprüsü kaygan olup üzerinde emrolunduklarını yakalamaya yarayan çengeller ve bir diken çeşidi vardır. Üzerinden geçen Müslümanların bir kısmı şimşek gibi, bir kısmı rüzgar gibi, bir kısmı hızlı giden at ve develer gibi geçecekler. Kaynak: tr.wikipedia.org.

“Rüyada Sırat Görmek” için bir yanıt

Rüyamda tahtadan bir köprünün üzerinden geçiyordum. Birden tahtalardan biri kırılıp yere düşmek üzereydim.O anda sevdiğim erkeğe seslendim ismiyle ve gelip beni tuttu ve düşmemi önledi. Yaşım 22, bekarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir