Kategoriler
Ölüm Rüyaları

Rüyada Tabut Taşımak

Rüyada tabut taşımak nedir?

Rüyamda ‘İzmir’e (doğup büyüdüğüm ve hala aile fertlerimin çoğunluğunun yaşadığı kente) gittiğimi ve beni amcamın (amcamla pek diyaloğumuz yoktur) karşıladığını gördüm. Bir vazife için gelmiştim ama vazifemin ne olduğunu bilmiyorum. İkimiz birlikte yola koyulduk. Yolda, tarihi bir dizi evin, kepçelerle dozerlerle yıkıldığını gördüm ve hüzünlendim. İzmir’in tepelik bir semtinde, daha önce görmediğim iki katlı eski bir evin terasında buldum sonra kendimi. Dayım ve amcamın oğlu (onlarla da pek diyaloğum yoktur) bu terasta bekliyorlardı. Bu arada; terastan bütün şehrin manzarası ve ışıkları görülebiliyordu, vakitlerden hep akşamüstü, berrak, bulutsuz, yıldızların daha tam çıkmadığı bir akşamüstü.

Sonra yokuş aşağı inen sokaklardan bu üç akrabamla birlikte yürüdüğümüzü gördüm. Fakat kucağımda bir tabut ve onunla yürümeye çalıştığımı fark ettim. Tabutun hafifliğinden içinin boş olduğunu tahmin ediyordum. Nereden tutsam kavramakta güçlük çekiyordum, düşürmekten çok korkuyordum, düşmesin istiyordum. Hep bir o yana, bir bu yana çevirerek döndürerek, kaydırarak kucaklamaya çalışıyor, düşürmeden, gideceği yere kadar ulaştırmak istiyordum. Bir ara amca oğlum tabutun ucundan tutup destek vermeye çalıştı ama pek bi faydası olmadığını fark ettim.

Yine de yokuş aşağı giden sokak arası yolculuğumuz düz bir meydana çıkmamızla biraz rahatladı. Sonra tabutun aslında güzel sütlü kahve renginde bir deri ile kaplı olduğunu ve taşınmasında kolaylık sağlayan dört tane, bavul taşıma kolu gibi, deri tutma kolu olduğunu fark ettim. Yanımdakilere gösterip bu kollardan tutmalarını istedim. Artık tabut dördümüzün bir ucundan tutarak taşıdığı bir tabuttu. Ki tam bu anda tabutun içinde kesinlikle birinin olduğunu hissettim. Çünkü tabuta baktıkça ölülere karşı hissedilen derin bir saygı taşıyordum. Değerli yorumlarınızı bekler iyi çalışmalar dilerim.

Not: rüyada geçmeyen fakat gerçek hayattaki kimi detaylardan bahsetmek için parantez içlerini kullandım.

Yaşınız : 30
Cinsiyetiniz : kadın
Medeni durum : bekar
Mesleğiniz : mühendis
Ruh haliniz : şuanda tedirginim rüyamda bir başladığım işi bitirmek için sürekli çabalama halindeydim
Rüyanız : tabut kucaklayarak uzunca yürümek
Anahtar kelimeler : yıkılan evler, eski bir ev, şehir manzarası, tabut taşımak, dolu tabut

Rüyada tabut taşımak yorumu

Rüyanızın ilk bölümü; başarılı ve saygı duyulan bir insan olduğunuzu gösterirken tüm bu başarı ve itibara rağmen hayatınızda önemli değişimler olduğunu fakat kontrolün elinizde olmadığını, başkalarında olduğunu hissediyorsunuz ve bu size acı veriyor şeklinde yorumlanır.

Rüyada tabut taşıdığını bölüm değiştirme anlamına gelir, bir değişimi işaret etmektedir. Bu ister iş değişikliği ya da sosyal statüsünün değiştirilmesi anlamına gelebilir. Tabutun dolu olması gerçek yaşamınızda  artık kullanmayacağınız fikir ve alışkanlıklarınızı ifade ederken yine de bunları tamamen silip atmamak gerektiğini işaret etmektedir.

“Rüyada Tabut Taşımak” için 2 yanıt

Ruyamda arabayla iki tane tabut tasiyordum. Icinde kim oldugune duydum ama bakmadim. o iki tabuta mezara goturmemi soyldiler ama mezara bir turlu yollar kapali diye ulasamadim ve uyandim.
iki gundur kafamda takili kaldi bu ruya ve anlamina ne olduguna bir turlu cevabina bulamadim. Bunun anlamina bana aciklarmisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir