Kategoriler
Dini Rüyalar

Rüyada Teravih Namazı Kılmak

Rüyada teravih namazı görmek ne demek?

Rüyamda kalabalık bir binaya doğru yürüyorum. Hava aydınlık ve binanın önü yerde oturan insanlarla dolu. Önlere yakın bir yerde teyzemi görüp onunla selamlaşıyorum. Normalde ben de gelip oturup sıra tutuyormuşum ama o gün yetişememişim. Ne amaçla sıra yapıldığını da hatırlamıyorum. Binadan içeri giriyorum, burası cami değil, normal 3 katlı bir bina. İlk kata girdiğimde cemaat şeklinde imama uyarak teravih namazı kılan kadınlar görüyorum. Ben onlara yetişemedim ama kendim teravih namazımı kılmak için en üst kata (3. kat) çıkıyorum.

Üçüncü katta kepenkleri ve içerideki geniş salonun karanlığını görünce çok üzülüyorum. (Bina aslında normal bir evden çok öğrenci yurdu tarzında sade.) Bu katta kimse yok “acaba neden kilitlediler, ben burada kılmak istiyorum” vs. şeklinde düşünürken kepenklerin ara ara olduğunu, aradaki kısımların açık olduğunu fark edip içeri giriyorum. Geniş bir salona bağlı daha küçük bir salon ve ona bağlı iki oda var.

Direk odalardan birine girip biri var mı diye kontrol ediyorum. Yatak kabarık olduğu için içinde biri mi uyuyor diye dikkatle bakiyorum. (Bundan sonrası öğrenci yurduymuş gibi gelişiyor. // Üniversitede öğrenci yurdunda kaldım.) Bir kız uyuyormuş. Hatırlayamadığım bir kaç cümle konuşuyoruz. Ben küçük salona geçmek üzereyken teravih namazını bilmediğimle ilgili bir şey söylüyor, ben de kafamı arkaya çevirip yüzüne bakıp gülümseyerek “bilmediğimi nereden çıkardın ki” diyorum. Kız çıkmadan önce korktuğu için ışığı yakmamı istiyor, ben de ışığı yakıp kapıyı çekip çıkıyorum. Kapı tam kapanmamış olacak ki arkamdan kızın kalkıp kapıyı tekrar kapattığını duyuyorum. (Kız baştan sona soğuk ve rahatsız olmuş görünüyordu.)

Küçük salonda namaz kılmak için seccade ararken aşağıdakiler namazı bitirmiş, katlara dağılıyorlar. Gördüğüm bir seccadeye uzanıyorum ama sonra olduğu yere iğnelendiğini fark ediyorum. Sahibi kullanılmasını istemiyormuş düşüncesiyle bırakıyorum. Başka bir seccade buluyorum. O arada eskiden kaldığım yurttan tanıdığım, çok da samimi olmadığım arkadaşım Merve’yi görüp başörtüsünü istiyorum. O da her zamanki gibi güler yüzlü, çıkarıp veriyor. Hatta içe taktığı bonesini de veriyor. Gerek yok diyorum. Artık namaz kılmak için hazırım, tam kılmaya başlayacağım fakat uyanıyorum.
Ruh halim genel anlamda iyi olsa da iş ve çalışma tezleri açısından stresliyim ve de arkadaşlarımla yaşadığım bazı ayrılıklar açısından üzüntülüyüm. Galiba kendimi biraz yalnız hissettiğim bir dönemdeyim. 24, Kadın, Bekar, Öğrenci.

Rüyada teravih namazı kılmak tabiri

Vague selam,

Dikkat ederseniz gördüğünüz rüyanın ana teması teravih namazıdır. Diğer unsurlar ve olaylar senaryoyu güçlendirici ya da anlamı destekleyici görev yapmaktadır.

Rüyada teravih namazı, yaşamınız boyunca itibarının yerinde olacağına, çevreniz tarafından her zaman saygı göreceğinize, dini bütünlüğünün her zaman takdir edileceğine işaret eder.

Bu temel bilgiyi aldıktan sonra rüyanız; gerçek hayatta tam huzura kavuşmak için bazı arayışlar içinde olduğunuzu göstermekte, bunun için elinizden gelen çabayı gösterdiğinizi ancak elinizde olmayan bazı sebeplerle isteklerinize tam olarak kavuşamadığını simgelemekte ve aynı zamanda beklentilerinize erişip, gerçek huzura kavuşmak için çok az bir zaman kaldığını (yada bir aşama, bir olaya ya da bir durum kalmış olduğunu – namaza tam hazır olmanız bunu anlatmakta) temsil etmektedir.

“Rüyada Teravih Namazı Kılmak” için bir yanıt

Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Namaza hazır olmama rağmen kıldığımı göremediğime üzülmüştüm ve yorumunu hiç bu açıdan düşünmemiştim. Bu yorum iyi geldi. Sağ olun, iyi çalışmalar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir